Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Město Jičín: Vezměte děti za Cipískem!

Zdroj: Profimedia.cz, www.kosmas.cz

Jičín je starobylé město severovýchodně od Prahy (směrem na Mladou Boleslav) a říká se mu také nezřídka »Vstupní brána do Českého ráje« nebo »Město pohádky«. Proč?

Které z dětí či dospělých by neznali Rumcajse, Manku a Cipíska!

Tato dětská kniha Václava Čtvrtka (který v Jičíně prožil své dětství) a ilustrátora Radka Pilaře, která je dnes už »v letech« (první příběhy vyšly v 60. letech 20. století), se stále těší velké oblíbenosti a to zejména díky televiznímu večerníčku. Ten vznikal postupně od roku 1967 a první dvě série vynikajícím způsobem namluvil Karel Höger, třetí sérii Eduard Cupák. Celkem vznikly tři série, které mají dohromady 39 dílů.

Historický a místopisný kontext

Rumcajs je švec z města Jičína, který je pro urážku nohy starosty Humpála vyhnán do lesa Řáholce. Stává se loupežníkem, později se k němu připojí jičínská dívka Manka a spolu mají syna Cipíska. Rumcajs je bezesporu nejznámějším jičínským hrdinou. Z náznaků lze soudit, že se příběh odehrává v 60. letech 19. století. Císařovna v knize se jmenuje Bětka (tj. Alžběta Bavorská, žena Františka Josefa I., známá jako Sisi) a mluví se o vojně s Prusem (bitva u Hradce Králové v r. 1866). Několikrát je zmiňován pruský král Fricek, zřejmě tedy jde o Friedricha Viléma IV. (vládl Prusku v letech 1840 - 1861).

Zdroj: Profimedia.cz, www.kosmas.cz

Pozvánka do Jičína a okolí

Město Jičín, pokud jste jej ještě nenavštívili, se nachází zhruba 100 km severovýchodně od Prahy (směrem na Mladou Boleslav) a kromě toho, že zde na každém rohu narazíte na zmínku o Rumcajsovi a jeho rodince, je toto historické město jakousi pomyslnou branou do Českého ráje a Prachovských skal. V tomto romantickém kraji ležícím na středním toku Jizery se snoubí rozmanitost přírodních krás s bohatými historickými památkami – hrady, zámky, lidovou architekturu. A právě proto již v 19. století hosté lázní Sedmihorky začali tuto část země nazývat Český ráj.

Proč je náměstí Valdštejnovo?

Jičín byl založen na přelomu 13. a 14. století, ale velkého rozmachu dosáhl až během desetiletého panování Albrechta z Valdštejna , který ho v první polovině 17. století chtěl za pomoci italských architektů přeměnit na své sídelní město. Celé promyšlené dílo nebylo bohužel díky Valdštejnově smrti dokončeno, přesto dodnes rozhodujícím způsobem určuje charakter města a okolí. Čtyřřadé lipové stromořadí (Lipová álej) spojuje město s krásnou barokní loggií, dominantní Valdická brána tvoří s kostelem sv. Jakuba Většího, zámkem a gotickým kostelem sv. Ignáce z Loyoly typickou siluetu města. Valdštejnovo náměstí s historickými domy a podloubím na všech čtyřech stranách okouzlí turistu svou pohádkovostí.

Zdroj: Profimedia.cz, www.kosmas.cz

Kam je možné vyrazit ještě nyní?

Vzhledem k tomu, že na festival »Jičín, město pohádky«, se budeme moci těšit zase za rok začátkem září, nabízíme jiné možnosti vyžití a to zejména turistického. V regionálním muzeu a galerii na Valdštejnském náměstí lze vidět dokonale promyšlenou a hravou výstavu o historii Jičína a okolí, která interaktivním způsobem pobaví malé i velké. Do konce měsíce lze navštívit také výstavu "Rumcajsova ševcovna". Nebo zkrátka využijte babího léta a navštivte s rodinou řadu zajímavých míst jako například v blízkosti Jičína známý hrad Kost, zříceninu Trosky a samozřejmě pro milovníky přírody nelze nezmínit Prachovské skály, kde již nyní nebudete potkávat davy turistů. Skály nabízejí Malý či Velký vyhlídkový okruh – dle vašich časových a fyzických možností.

Tip Kafe.cz na podzimní čtení dětem před spaním

Zdroj: Profimedia.cz, www.kosmas.cz

Václav Čtvrtek: Rumcajs, (Albatros)

První díl souborného vydání pohádek o ševci, který se dal na loupežničinu, když mu pro urážku starostovy nohy nadosmrti zavřeli živnost.

Cena: 199 Kč

Zdroj: Profimedia.cz, www.kosmas.cz

Václav Čtvrtek: Rumcajsova loupežnická knížka(Fragment)

Televizní večerníčky ožívají na stránkách knihy. Můžete se těšit na příběhy ze života známé rodinky Rumcajse, Manky a jejich synka Cipíska. Dozvíte se jak Rumcajs vyhnal z Řáholce dubové mužíky, postaral se o věžovou bránu nebo šel Mance pro mašličkovou sponku.

Cena: 199 Kč

Zdroj: Profimedia.cz, www.kosmas.cz

Cipísek (Albatros)

Cipísek je synek Rumcajse a Manky a chytrostí si s nimi v ničem nezadá. Však hned jak se narodil, vylezl k veverce do hnízda na borovici a louskal s ní ořechy.

Cena: 229 Kč

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky