Na místě dnešního zámku bývalo v 9. a 10. století hradiště Pšovanů, k nimž podle tradice patřila i česká kněžna sv. Ludmila, choť knížete Bořivoje. Později na místě dřevěného hradu vyrostl kamenný raně středověký hrad Přemyslovců, který byl během 15. století několikrát goticky přestavěn a rozšířen. V 16. století se zámek dočkal renesanční přestavby a o dvě století později jej do svých rukou získali Lobkowiczové. V roce 1948 jim byl zámek odňat a v roce 1992 opět vrácen. Následně na zámku probíhaly rozsáhlé rekonstrukční práce…

Skvostné interiéry

Mělnický zámek se může pochlubit skvostnými interiéry a pochopitelně i nezapomenutelnými vinnými sklípky. Prvním pokojem, do kterého při prohlídce zámku vstoupíte, je Velká ložnice s renesanční postelí s nebesy a barokním nábytkem. Nejen malé návštěvníky pak zaujme dětský nábytek z konce 19. století.

Tip Kafe.cz: Otevřeno po celý rok!

Mělnický zámek má jednu velkou výhodu – je otevřen celoročně. Navštívit jej můžete denně od 10 do 17 hodin. Vstupné vás vyjde na 80 Kč (děti 60 Kč), za návštěvu vinných sklepů bez degustace zaplatíte 25 Kč.

Evropský porcelán i nádech orientu

Následující místností je Růžový salónek, neboli malý dámský salónek. Je zařízen ve stylu Ludvíka XVI. a vyniká ukázkami vzácného evropského a orientálního porcelánu a keramiky. Dalším z pokojů je malá ložnice Jiřího Kristiána Lobkowicze, úspěšného automobilového závodníka, který tragicky zahynul při závodech v Berlíně. Zdi pokoje zdobí kromě cenných obrazů také lovecké pušky, zvané těšínky. Vaši pozornost upoutá i velký model námořní lodi pravděpodobně z 18. století. Následuje pracovna Augusta Longina, významného úředníka habsburské monarchie. Kromě empírových kamen zaujme také sbírka předmětů orientálního původu.

Čekají na vás i trofeje

Další místností je jídelna s dvojicí nádherných sekretářů ze 17. století a Velký salón s celou řadou cenných obrazů. Dále v interiérech zámku najdete malby a rytiny mnohých evropských měst, jak je zachytili tvůrci před mnoha a mnoha lety. Konec prohlídky provázejí desítky loveckých trofejí rozesetých na chodbách i schodišti.

Atrakcí jsou vinné sklepy

Půvabné jsou nejen interiéry zámku, ale i zdejší vinné sklepy. Součástí zajímavé prohlídky sklepních prostor je také ochutnávka vína, která pochopitelně atraktivitu sklepů notně zvyšuje. Mimochodem, o rozvoj místní vinařské tradice se zasloužil král Karel IV., který dovezl vinnou révu z Burgundska. Oblíbenou atrakcí je také tradiční mělnické vinobraní, které zpravidla připadá na třetí víkend v září. V té době Mělník nepoznáte. Všude je slyšet smích, všichni se dobře baví a víno teče proudem…

Tip Kafe.cz: Vyberte si degustaci!

Když už se do Mělníka vydáte, nezapomeňte se zúčastnit některé z degustací v zámeckém sklepě. Otevřeny jsou denně a na výběr máte Malou degustaci (2 druhy vín, 70 Kč), nebo Velkou degustaci (6 druhů vín, 120 Kč). Pro opravdové milovníky lahodného moku je připravena Super degustace – ochutnáte všechny druhy vína ve sklepení, a to za 220 Kč. Více informací najdete na www.lobkowicz-melnik.cz.

Informace na internetu:

Kafe.cz zjistilo: Zajímavosti z Mělníka

  • Vyhlášená mělnická vína si můžete objednat i přes internet. Dodávána jsou po dvou, anebo po šesti lahvích a pohybují se v cenách od 85 do 235 Kč. Vše potřebné najdete zde: www.lobkowicz-melnik.cz/czech/cenik.php.
  • V Mělníku nestojí za návštěvu pouze zámek, ale také Mělnické podzemí. Najdete je na Náměstí míru a dlouhá podzemní chodba vás zavede i do středověké studny, která je nejširší v republice! Prohlídky se konají denně každou hodinu od 10 do 17 hodin a zaplatíte za ně 50 Kč (děti polovinu).
  • Nezapomeňte se také vypravit na mělnickou gotickou věž kostela Sv. Petra a Pavla. Je otevřena denně od 10 do 18 hodin a vstupné činí 40 Kč (děti 20 Kč).