Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Megamysl

Další rodinný animák s padouchem v hlavní roli? Tentokrát s jiným přístupem, v jiném žánrovém zázemí a opět zábavně. Je však otázkou, na jaké publikum snímek vlastně cílí.

Film Já, padouch dokázal svým zázemím v kreslených groteskách a bondovskou rafinovaností a stylovostí zasáhnout publikum opravdu všech věkových kategorií. Na snímku bylo obzvlášť sympatické, že nejde o další snahu o klon pixaru, ale o dětský film dělaný opravdu hlavně pro děti. Megamysl jde v pixarovských stopách, které velí pracovat s dospěláckými žánry a napumpovat do nich nějaké ty dětské prvky. Patent na roztomilost však stále drží Pixar a tudíž mnoho prostoru, jak vyrobit film pro celou rodinu nezbývá. Megamysl není vlastně nic víc než Superman, v němž se trošku více zamotají kladné a záporné role a s tím i milostné pohnutky protagonistů. Vědomá práce se superhrdinskými klišé má daleko například k sofistikovanosti Wall-E, který už je spíše čistokrevným scifi s drobnými stopami dětského filmu (čti: s obří dávkou roztomilosti), přesto to nejspíš nebude zábava pro ty úplně nejmenší.

Zdroj: Dospělí však mohou nepochybně ocenit vystavění fikčního světa, v němž se zamotává černobílost komiksového dobra a zla, postavy tu nemají dvě jasně oddělené tváře jako klasické komiksové vzory, spíše procházejí stálejšími proměnami. Za Elvisovským šarmem klaďase Metromana je něco prohnilého, modrý záporák Megamysl pozvolna pod tlakem lásky začíná přehodnocovat většinu svých hodnot. Když k tomu připočteme důmyslné využití ryze cartoonového udělátka, kterým může Megamysl měnit identitu, vzniká příjemně nečernobílá síť vztahů (s ohledem na to, že jde o komiksový svět a dětský film, Temného rytíře vskutku nečekejte) a komiksový film se pozvolna mění v romantickou komedii. Její vztahové peripetie mohou ve své cudnosti a nenápadném tematizování rozdílu mezi přátelstvím a láskou docela dobře zabrat na trošku odrostlejší děti. A hladkým, elegantním propojením žánrů, které k sobě běžně nepatří, překvapí i dospělé. I když, protagonisté romantických komedií vlastně podobně jako ti komiksoví hrají z odlišných důvodů vcelku podobné hry se skrýváním či vylepšováním vlastní identity, ať už slovně či doopravdy. Zde se obojí vtipně kombinuje.


ORIGINÁLNÍ NÁZEV: MegaMind
INFO: USA, 2010, Animovaný/Komedie, 96 min
REŽIE:Tom McGrath
HRAJÍ: Will Ferrell, Brad Pitt, Tina Fey, Jonah Hill
AUTOR: Tomáš Stejskal

HODNOCENÍ: 4/5

Zde si můžete přečíst další filmové recenze na serveru Houser.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU