Ve dne poklidná plocha se mění v lidské mraveniště. Změtí lidí se proplétají prodavači vody, kličkují mezi obchodníky s cukrovinkami, kejklíři, kapesními zloději i obyčejnými turisty. Na několika místech začínají hořet ohně. Ve svitu plamenů a za víření bubnů se zvolna vlní spoře zahalené arabské krásky – břišní tanečnice. V lidském mumraji poskakuje opička. Popoběhne kousek po zemi, aby se mrštně vyšplhala na rameno svého pána. Nechá se pohladit, jemně podrbat pod krkem, vyfotit… ovšem pak vás její majitel ihned zinkasuje.

Had kolem krku? Jen pro otrlé!

Ďábelská cesta pokračuje. Odmítáme prodavače s velkým balíkem máty na hlavě, stejně jako trhovce s bezcennými turistickými suvenýry. Čemu však odolat nedokážeme jsou hadaři, zaklínači hadů. Aniž bychom měli šanci cokoliv říci, omotává se nám kolem krku plaz. Druhého máme v ruce. „Držte ho pevně za krk a pořádně mu stiskněte hlavu. Nesmí vás kousnout, jinak je s vámi amen,” nabádá hadař. Těžko říci, jestli má pravdu nebo jde o divadlo pro turisty. Každopádně had vypadá rozzuřeně, a tak poslušně mačkáme studenou hlavu a snažíme se vypadat nebojácně. Ještě párkrát cvakne závěrka fotoaparátu a už se můžeme zbavit všech plazů, které na nás hadaři střelhbitě navěsili. Ale nic na světě není zadarmo. Po delším smlouvání odcházíme bez hadů a úhony na zdraví, ale i bez 70 dirhamů (1 dirham je přibližně 2,34 Kč).

Náměstí setnutých hlav

Bouřlivý život náměstí Jemaa el Fna není žádnou novodobou zábavou pro turisty. Naopak, má základ v dávné minulosti. Působivé marocké město Marrákeš, v jehož srdci náměstí leží, bylo založeno v 11. století. O století později už bylo důležitým centrem obchodu, protože městem procházely karavanní stezky. Náměstí tehdy sloužilo jako noclehárna a stáje pro karavany. A právě unaveným poutníkům tady začali předvádět kouzla a triky kejklíři, tanečníci a vypravěči. Vydrželo jim to do současnosti – jen s tím rozdílem, že místo obchodníků se zde baví turisté. Hrozivý název získalo náměstí z toho důvodu, že se tu konaly veřejné popravy nepoddajných Berberů. Setnuté hlavy byly nabodávány na dlouhá kopí, aby tu dlouhé měsíce visely jako krvavá výstraha.

K městu patří mešita i mauzoleum

Kromě Jemaa el Fna je velkým lákadlem Marrákeše i mešita Koutoubia. Její jméno znamená v překladu Knihkupectví – kdysi se vedle muslimského svatostánku rozkládaly krámky s knihami, hlavně s Koránem. Významným bodem na turistické mapě města je i nádherné mauzoleum, v němž leží kolem šedesáti příslušníků královské rodiny.

Další královská města: Rabat a Meknés

Marrákeš je jedním ze čtyř královských měst Maroka, v nichž v průběhu staletí bydleli zdejší panovníci. Za návštěvu však stojí i ostatní významná města, například Rabat. Toto pyšné královské město nad řekou Bou Regreg v sobě skrývá pokus o největší mešitu světa. Ano, jen pokus, protože dostavbu zhatil nedostatek peněz a zemětřesení. V sousedství nedokončené mešity je další perla Rabatu, mauzoleum krále Muhammada V. Třetím královským městem je Meknés. Za jeho slávou totiž stojí panovník Moulay Ismail - megaloman, jehož vzorem byl král Ludvík XIV.

Fés: nejstarší čtvrť v UNESCU

Nejvíce fascinující částí posledního královského města – Fésu – je medina, nejstarší čtvrť města. Je zapsaná v seznamu UNESCO, protože život zde zůstává stejný jaký byl před tisíci lety. První dotyk s historií přichází hned po vstupu do labyrintu uliček, kterých je tu na devět tisíc. Jakmile zmizí první krámky s levnými cetkami, obklopí vás tržiště s barvivem henou. Hned v sousedství se nachází súk s výrobky vyřezávanými z túje, opodál se předvádějí kovotepci. Ten pravý duch vás však čeká až uprostřed trhu – právě zde se totiž nacházejí dílny koželuhů. V kádích se s vykasanými kalhotami brodí barvíři. Na střechách okolních příbytků se suší desítky kůži, které právě vyčinili nejchudší obyvatelé Fésu. Mnohým z nich není více než deset let…

Jeden den v Marrakéši: Podívejte se na video!

Kafe.cz radí

Co si přivézt z Maroka?

  • Koberce, koberečky předložky (meliky)
  • Berberské pokrývky (foutah) s výraznými pruhy
  • Výrobky z vlny: čepice, rukavice, svetry
  • Textilní výrobky: šátky z kašmíru, látky, přehozy, povlaky na polštáře
  • Výrobky z kovů: mosazné konvice a talíře, dýky, lucerny či tepaná zrcadla
  • Šperky: stříbrné náramky, náhrdelníky, náušnice, prsteny
  • Výrobky ze dřeva: šachovnice, krabičky na šperky, mísy, svícny. Dřevořezby z cedru, thúje, ořešáku, dubu, akátu, citroníku či ebenu.
  • Drahé kameny a zkameněliny: Maroko je bohaté na drahé kameny a fosílie. Proto snadno koupíte ametysty či tyrkys. Raritou je i černý mramor, který se zde těží.
  • Arganový olej: Arganový olej je často nazýván novým olivovým olejem. Arganové stromy – argánie rostou pouze tady. Olej je výtečný na saláty, do jídla anebo se přidává do kosmetiky. Podle některých vědců je ještě zdravější než samotný olivový olej.