Nepracují do večera, o víkendech a po nocích proto, aby si vydělali na luxusní bourák nebo vilu. Jejich druhá profese je většinou ani moc nebaví. Dvě zaměstnání pro ně představují životní nutnost. Potřebují peníze, aby zvládli zvyšující se náklady na živobytí a pokryli splátky.

Špatná finanční situace související s probíhající ekonomickou krizí a s očekávanými dopady vládních reforem přinutila už každého čtvrtého obyvatele v ekonomicky produktivním věku k dalšímu pracovnímu poměru nebo aspoň brigádě. Obvykle jde o krátkodobý přivýdělek, který pomáhá řešit akutní problémy rodinného rozpočtu nebo přináší peníze navíc pro zlepšení životní úrovně.

Všichni si myslí, že cvičím

Učitelka z pražské základní školy Jana K. (48) chodí uklízet dvě patra rozlehlé kancelářské budovy. Potřebuje vyšší příjem, aby uživila dva syny - středoškoláka a vysokoškoláka – a mohla splácet hypotéku na byt. Je rozvedená.

„Inzerátu na místo uklízečky jsem si všimla zřejmě těsně po jeho vylepení na dveře a hned mě vzali. Byla jsem v těch místech náhodou a měla štěstí. Docela slušně si přivydělám, takže už skoro půl roku s penězi vycházíme. Také kluci občas přispějí, když jim vyjde nějaká brigáda.“

Ve škole nikdo netuší, co učitelka matematiky a fyziky po večerech dělá. Jana K. si myslí, že by to možná vadilo, a tak je ráda, že její druhé pracoviště je od školy hodně daleko. „Že vytírám chodby, vysávám koberce, vyhazuju odpadky a uklízím toalety, neví nikdo ani u nás v domě.

Nechci, aby mě sousedé litovali, tak jsem jim řekla, že chodím pravidelně cvičit. To si myslí i kolegyně ve škole. Ostatně – shodila jsem za půl roku sedm kilo, což mi vyloženě prospělo. Chybí mi jen víc spánku, přípravu do školy nemůžu ošidit, a tak hodně ponocuju.“

Ženská vydrží všechno

Drsné zkušenosti s několika pracemi najednou má prodavačka Naďa Turková (48) z obce Jince na Příbramsku.

Také její bratr má dvě práce. Je truhlář, se svým otcem vyrábí nábytek a současně provozuje internetový obchod s motorkami, náhradními díly a příslušenstvím. „Jo, jsme taková pracovitá rodina a moc času není, ale já už letos budu mít i dovolenou.“

Otázce, jestli si na ni snad vydělala sázkami nebo hrou na výherních automatech, které v prostorách sázkové kanceláře podmanivě blikají, se Edita zasměje.

„Kdepak sázení! To mě neláká a navíc zaměstnanci ani sázet nesmějí. A automaty? To je risk. Denně vidím, jak to většinou špatně dopadá.“

Mládí je spíše proti

Z internetových diskusí: „Loni jsem absolvoval tenhle maraton: škola + prodavač ve fitness shopu + instruktor v klubovým fitku + osobní trenér. V sedm ráno jsem odcházel z baráku a vracel se v deset večer. Po měsíci jsem to musel výrazně zredukovat, protože jsem byl před zhroucením. To fakt za ty prachy nestálo…“

„Já párkrát dva plné úvazky měla, ale víc než dva měsíce jsem to nikdy nevydržela, bylo to psycho. Šla jsem třeba v pondělí ráno do práce a vrátila se ve středu večer. Občas jsem k tomu měla i brigády. Krátkodobě se to vydržet dá, dlouhodobě ne.“

„Ještě loni jsem měl dvě zaměstnání respektive zaměstnání a v sobotu a v neděli brigádu. To dlouhodobě není uspokojivě řešitelné. Nemáš čas sám na sebe, na nějaký vzdělávání můžeš přímo zapomenout a přítelkyně taky nebude zrovna jásat. Je třeba zvážit, jestli je ta druhá práce tak lukrativní a jestli ta námaha kvůli řekněme kvůli pěti tisícům navíc za to stojí.“

„Doporučoval bych najít něco, co člověka může posunout někam dál… Není ideální pracovat třeba pro farmaceutickou společnost a po večerech dělat přidavače na stavbě.“

Jeden příjem nestačí

Průměrná mzda se v Česku sice postupně zvyšuje, ale podle odhadů na ni skutečně dosáhne jen zhruba 35 % lidí. V „průměrné rodině“ má muž plat okolo 18 000 Kč čistého, žena 15 000 Kč a živí dvě děti. Třetina českých domácností je proto v tíživé finanční situaci a nedostatek peněz nepříznivě poznamenává i rodinnou atmosféru.

Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) má druhé zaměstnání zhruba 104 000 lidí ze 4,9 milionu pracujících. Někteří si kromě plného úvazku vydělávají také formou zkráceného úvazku nebo krátkodobého přivýdělku.

Určité procento lidí, jež lze jen těžko odhadnout, si přivydělává pouze na ústní dohodu bez doložitelného smluvního základu. Podle portálu Prace.cz by vylepšení příjmem z druhého zaměstnání uvítalo 61 % lidí, s jedním platem bez problémů vystačí 15 % lidí.

Nejčastěji mají práci na druhý pracovní úvazek sociálně slabší lidé mezi 30 až 39 roky věku, za nimi následují lidé mezi 40 a 49 roky. Druhá práce u osob v produktivním věku je nejméně častá u lidí, jimž je přes 60 let nebo do 25 let.

Z regionálního hlediska je práce na dva úvazky nejrozšířenější v Praze, kde je podíl lidí s druhým zaměstnáním asi o třetinu vyšší než v ostatních krajích. Nejméně osob s druhým pracovním úvazkem je registrováno v Ústeckém a Karlovarském kraji.

A jak jste na tom vy? Také musíte mít dva pracovní poměry nebo se chystáte aspoň na brigádu? Napište nám!