Že jsou to nesmysly? Že Václav Havel, Napoleon Bonaparte, Nicolas Sarkozy a další v tomto ohledu prim nehráli a kam to dotáhli? Souhlas, nicméně to neznamená, že výška roli v životě člověka nehraje. Hraje! Už jen tím, že dlouháni nemusí vynaložit tolik snahy, aby se zviditelnili.

Plus, jednoznačně, plus…

„Mých 196 centimetrů mi přináší jen plusy. Vážně!“ říká Tomáš (58), manažer nadnárodní firmy. „V pubertě si na mě nikdo netroufl a zájem holek byl velký.“ Jediný trabl mu před rokem 1989 dělalo oblečení - konfekce s „bidly“ nepočítala. „K výšce mi příroda naštěstí nadělila jistou drzost a sebevědomí, takže to je vše sladěné. Svou výšku umím i nosit,“ tvrdí.

Tomáš je všude středem pozornosti, navíc je sympaťák, takže bývá nepřehlédnutelný. „Cítím, že budím respekt, a jsem tomu rád. Na poradě stačí, když se postavím, a je ticho… Jo, je to nesporná výhoda,“ míní muž, který díky výšce vyniká v tenisu a volejbale. „Nehádám se a nepotřebuju si nic dokazovat mega autem jako řada menších kolegů a kamarádů. Já mám velký auto proto, že se do malého nevejdu.“

„Člověk vyššího vzrůstu se jaksi odmala těší větší pozornosti, dost možná proto je na ledasco psychicky lépe připraven. Může být odolnější proti stresu, řečem, výtkám, výpadům z okolí a tak podobně a cestu vzhůru tím má lehčí,“ naznačuje sociolog.

„Samotná inteligence ovšem s výškou přímo nesouvisí, což mohu dokázat osobně. Mahátma Gándhí měřil tuším 158 cm a znal ho celý svět, já mám 197 a…,“ směje se odborník působící v zahraničí. Výška je prostě symbol dominance! Vyššímu se lépe vyjednává, neboť působí silně, mocně. Tím se i dere vzhůru. (Za zmínku stojí fakt, že mnozí mocní si připadají vyšší, než jsou.) Američtí ekonomové navíc dodávají, že čahouni i více vydělávají. A tím se kruh úspěchu uzavírá…

Stále rosteme. Kam až?

Zatímco v roce 1895 měřil český (tedy v habsburské monarchii žijící) muž 168 cm, dnes 180 cm, žena dosahovala 156 cm a dnes 167 cm. V Rakousku-Uhersku jsme byli nejmenší, dnes jsme přerostli i Američany a patříme k pěti nejvyšším národům světa.

A možná ještě porosteme. V ekonomicky zdatné Evropě a Americe to máme dobré, ale tanzanský kmen Hazda by z toho byl paf. Tam vysoký člověk děsí okolí tím, že toho moc sní. Ve společnosti s omezeným množstvím potravy není divu.

Kde se povinně žádá fyzická výška? Profesně u modelek (předpoklad úspěchu a trend), u mnohých sportovců (základ možnosti dělat jistou disciplínu), ale také u šéfů. „Vysoký člověk vyvolává hlavně u moderní evropské a americké populace dojem jisté autority.

Jinými slovy, vysoký generální ředitel je ideál. Tedy podle personalistů! Stejně tak je často žádána vysoká osoba na post politika,“ líčí Petr Freiman. Zde hraje roli další klíčový důvod. Genetický! „Na výšce záleží, vždy záleželo z jasného důvodu - po narození jste menší než lidé, kteří vás vychovávají, a tak nad sebou cítíte autoritu. A tento mocný vztah se nikdy neobrátí,“ vysvětluje americký psycholog Colin Gill.

Kráska se 179 cm

„Nějak automaticky mě zvolili šéfkou třídy, na gymplu jsem byla najednou mluvčí ročníku, a tak to šlo samo,“ vzpomíná tisková mluvčí Denisa (43). Měří 179 cm. Hrála úspěšně basket a chvíli se věnovala i modelingu. „Je fakt, že jsem díky rodičům už od kočárku sportovala, takže postavu mám nejen vyšší, ale i vypracovanou,“ přiznává s tím, že to byla dřina, ale výsledek měl úspěch.

„No, klukům se to líbilo. Hlavně těm mrňavejm, ale o ty jsem já nějak neměla zájem,“ tvrdí. Kvůli výšce si ji na dovolené v horách, kde byla s partou, všiml movitý Rakušan. „Tvrdil, že jsem byla vedle označení triangulačního bodu druhá nejhezčí tyčka. Napřed mě zaměstnal ve firmě, kterou má v Česku, pak mě propustil, protože si mě chtěl vzít,“ vypráví Denisa, jíž téměř 180 cm nevadí, a to nejen proto, že manžel měří o 10 cm víc.

„Asi jsem si byla někdy vědoma toho, že když použiju výšku ve správnou chvíli ve svůj prospěch, půjde to líp. Někdy je dobré být vidět. Jediný průšvih byl na základce. Při zkoušení jsem byla permanentně na ráně, ale zase jsem měla dlouhý ruce na posílání taháků,“ připojuje žertem. S vážnou tváří dodává, že vysoký člověk musí mít sebevědomí. „Být vysoký a chovat se stylem mouchy, snězte si mě je tragédie…“ Co vy na to?