Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Lupiči bank a vrahové. Také je obdivujete?

<p>Dvojici obyčejných lupičů proslavil až film s Paulem Newmanem a Robertem Redfordem.</p>

Dvojici obyčejných lupičů proslavil až film s Paulem Newmanem a Robertem Redfordem.

Zdroj:

Lupiči gentlemani - tak tisk nazýval manžele Benešovy, kteří za 15 let přepadli více než 20 bank v Německu a ukradli přes dva miliony eur. Vystupovali zdvořile a obětem se někdy omlouvali. Jenže co je gentlemanského na tom, když přepadnete banku s pistolí v ruce?

Foto: Profimedia.cz

Dnes už víme, že manželé Benešovi z Dubence na Českobudějovicku si dlouhá léta počínali tak obratně, že o jejich činnosti neměli ani tušení nejen sousedé v malé vesničce na jihu Čech, ale dokonce ani 20letý syn Michal, který si myslel, že nevlastní otec je bookmaker.

Vše jim vycházelo až do pátku 10. prosince 2010. V osudný den se manželé maskovaní parukami, čepicemi a brýlemi rozhodli vyloupit banku v centru německého Karlsruhe. Při útěku ale narazili na policii.

Osudné se jim stalo přepadení pobočky Komerční banky v pražské Spálené ulici. Bankovním úředníkům se podařilo mezi bankovky schovat výbušnou kapsli s červeným barvivem. Dvojice byla zatčena poté, co se načervenalé peníze snažila vyměnit v herně. Není bez zajímavosti, že inspirací k loupežným výpravám „komiků“ byly americké akční filmy.

„Bankovní loupeže, na nichž spolupracuje více pachatelů v různém vzájemném vztahu, nejsou nic výjimečného. Podle mého odhadu se ve více než třetině případů na přepadení bankovních domů podílí dvě a více osob,“ říká Miloslav Jedlička.

Brněnské ranec

Bývalý kriminalista též vysvětluje, proč do roku 1989 docházelo v Československu k minimu klasických bankovních loupeží. „Fungovala pouze jedna veřejná banka, a to Československá státní spořitelna. Poboček bylo velmi málo a navíc stávaly u přepážek fronty lidí. Totéž platilo o poště,“ říká.

Dodává, že pokud se zločinci chtěli zmocnit větší částky peněz, zaměřovali se na podniková auta s výplatami a poštovní vozy. Právě přepadení poštovního vozu, k němuž došlo 19. března 1976 v brněnské Kim-Ir-senově ulici (dnes Zborovská), je považováno za největší loupež v dějinách české kriminalistiky do roku 1989.

Ozbrojení lupiči v kuklách tehdy z nákladní avie zamčené pouze visacím zámkem ukradli 1 664 700 korun. Pro výjimečný případ se okamžitě vžil název brněnské ranec.

Policisté od začátku podezřívali závozníka avie, který u pošty jezdil pouze jako brigádník. Nakonec se jim ho skutečně spolu se čtveřicí spolupachatelů podařilo usvědčit. Dostali od 12 do 15 let vězení.

Důchodcovský gang

Krást se dá v každém věku. Své o tom vědí němečtí policisté, jimž se v listopadu 2004 podařilo v Dortmundu zadržet trojici důchodců ve věku 64, 73 a 74 let, kteří v průběhu 16 let vyloupili 14 bank a připravovali se přepadnout další. Důchodcovský gang ukradl v přepočtu 35 milionů Kč. Dva z lupičů se seznámili v kriminále, kde si odpykávali tresty za jiné delikty, třetího člena gangu, jenž si odseděl ve vězení celkem 40 let, přibrali do party po propuštění. Způsob provedení loupeže byl vždy stejný: do banky vtrhli těsně před uzavírací dobou s ručními automatickými zbraněmi, sekerou a atrapou granátu v ruce. Vyděšeným úředníkům přikázali, aby jim do připravených tašek naskládali veškerou hotovost. Od roku 1988 byli lupiči zařazeni na seznam nejhledanějších zločinců na území Německa. Soud ve vestfálském Hagenu v květnu 2005 trojici dědků odsoudil za bankovní loupeže do vězení na 9, 10 a 12 let. Jak soud uvedl, hlavní motiv jejich jednání byla finanční nouze, protože kvůli kriminální minulosti měli nízké důchody.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky