Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Letošní listopad byl nejsušší v historii. Co nám sucho přinese?

Zdroj:

Letošní listopad byl nejsušším měsícem od doby, kdy se u nás měří srážky, a sucho je rovněž v dalších částech Evropy. Toky vysychají, nervózní jsou zemědělci a milovníci zimních sportů: sjezdovky nemají sníh a alpská střediska musela odložit zahájení zimní sezony.

Zatímco loni touto dobou v České republice a ve Střední Evropě silničáři bojovali s přívaly sněhu, letošní podzim se obešel takřka beze srážek.

A řeky vysychají tak, že odhalují dno. Třeba v německém Rýnu se začaly vykukovat výbušniny z 2. světové války.

Může za to tlaková výše. O co jde?

Tlaková výše (anticyklóna), je pojem který v meteorologii označuje oblast vyššího tlaku vzduchu. Nahromaděný vzduch vlivem své hmotnosti klesá dolů a tam se rozbíhá do všech stran. Ve Středoevropském podnebí se projevuje tak, že v létě je v místě tlakové výše zpravidla minimální až nulová oblačnost, žádné srážky a nanejvýš slabý vítr. V zimě většinou dochází k inverzi. Vznikají mlhy a nízká inverzní oblačnost. S podmračeným počasím a častými srážkami je spojována naopak tlaková níže (cyklóna). V oblasti nízkého tlaku vzduchu převládají výstupné pohyby vzduchu (proto je tlak nižší). V létě její příchod často nepotěší - je spojována s ochlazením, bouřkami i nebezpečnými jevy, jako jsou vichřice. V zimě přináší relativní oteplení a rozpouští nízkou inverzní oblačnost.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky