Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

LETOPISY NARNIE: PLAVBA JITŘNÍHO POUTNÍKA

Ve třetím díle dětské fantasy ságy podle knižních předloh C. S. Lewise se znovu a naposledy setkáváme s Edmundem a Luckou Pevensieovými. Jako již tradičně se v Narnii ocitnou ve chvíli, kdy je třeba tuto bájnou zemi zachránit před zkázou. Nyní však ve 3D.

Tentokrát se do fantaskního světa přenesou díky kouzelnému obrazu moře s plachetnicí – nějaká brána do Narnie se objeví vždy, kdy je jí zapotřebí. Sourozenci, kterým se po prožitých dobrodružstvích stýská, vplují vstříc novým zážitkům skrz oživlou malbu i s nemilovaným bratránkem Eustacem. Ten je v první polovině Plavby Jitřního poutníka protivným frackem, kterému byste nejraději vlepili facku (zvláště s 3D efektem ruka hodně svrbí). Později však až závratně zmoudří a na závěr výraznou měrou napomůže ke zdárnému konci. Pro čtenáře Lewisových knih pak není tajemstvím, že právě Eustac se stane hlavní postavou ve dvou ze zbývajících čtyř příběhů.

Zdroj: Snímek je vyprávěn svižně – divák je poměrně rychle vržen do víru dění a každá nová scéna živí jeho pozornost. Z této perspektivy je pak hodně unylý úplný závěr, kdy po katarzi příběhu nastává zdlouhavé loučení a dojímání postav (potažmo návštěvníků kina) až za hranicí únosnosti. Na druhou stranu je pochopitelné, že když už má někdo v počítači uložený tak zdařilý model mluvící lva, je potřeba ho pořádně zužitkovat. Jinak by se v tomto díle Narnie Aslan jen mihl. Vedle něj vypadá zde přítomný drak poněkud bakelitově, v několika záběrech navíc spíš jako obtloustlá, chromá vážka.

V jiných žánrech zkušený režisér Michael Apted je nováčkem jak v dětské fantasy, tak v práci s trojrozměrným materiálem. Obojí zvládá vcelku uspokojivě. Závěrečný střet dobra se zlem je na přístupný film pojat překvapivě temně; u mořské obludy se výtvarníci vzdáleně inspirovali snad až u Predátora, takže by se neměl nudit ani dospělý doprovod malých diváků. Ke 3D verzi Plavby Jitřního poutníka bych měl výtku, že obraz chvílemi dost tahá za oči – především při rychlejších kamerových jízdách a při některých akčních scénách, které by měly být jednak volnější a jednak pokud možno bezešvé, protože každý střih nadbytečně namáhá zrak. Čtvrtá řada od plátna se neosvědčila, doporučuji v sále obsadit spíš vzdálenější místa.


ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Chronicles of Narnia: Voyage of the Dawn Treader
INFO: USA, 2010, Fantasy, 114 min.
REŽIE: Michael Apted
HRAJÍ: Ben Barnes Skandar Keynes, Georgie Henley, Will Poulter, Liam Neeson, Simon Pegg

HODNOCENÍ: 3/5

Zde si můžete přečíst další filmové recenze na serveru Houser.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky