Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Lesbos: oáza poklidu

Zdroj:

Tento kouzelný ostrov byl vždy tichý „zadní dvorek“ Středomoří. Dějiny se tu nebrodily potoky krve, nýbrž jezery skvělé pálenky ouzo. Bohatá sopečná půda dávala blahobyt, který jen málokdy narušila nějaká historická katastrofa.

Životní styl obyvatel Lesbu může někomu přijít ospale nudný, jinému zase kouzelně starosvětský. V každém případě se znalci shodují v tom, že se tu zachovalo nejvíce z tradičního venkovského způsobu existence Řeků.

Byť paradoxně ostrov sám byl k Řecku připojen až v roce 1912; do té doby patřil třeba starému Egyptu, Byzanci, Janovu a naposledy osmanské říši. Už od 5. století zde ovšem byla dvě biskupství.

Lesbos je vlastně sopka se dvěma krátery: horami Olympus a Lepetymnos. Díky úrodné vulkanické půdě byl od starověku považován za zdroj těch nejkvalitnějších potravin známého světa: zejména oliv (olivovníků zde roste na 18 milionů), ovoce i zeleniny a později také ouza (místní anýz mu prý dodává nenapodobitelné aroma).

Při pohledu z letadla také pochopíte, proč se Lesbu říká smaragdový ostrov. Jakkoli je to přirovnání otřepané, napadne vás nejspíš také: vždyť ten malý kousek země je ze tří čtvrtin pokryt lesy a olivovými háji! Jaký rozdíl oproti vyschlé pustině některých jiných středomořských destinací.

Sestup do moře je většinou pozvolný (jako dělaný pro malé děti) a voňavé piniové háje na mnoha místech končí přímo na plážích. Slunce není tak palčivé a vítr je osvěžující: často fouká z jen 9 kilometrů vzdálené turecké pevniny.

Není divu, že se tu dobře přemýšlelo Aristotelovi i Epikurovi. Někde v hornatém vnitrozemí pak mají dodnes odpočívat ostatky bájného pěvce Orfea…

Seznamte se…

  • Název: Lesbos (řecká verze jména zní Lesbos; někdy se užívá i Mytilini)

  • Rozloha: 1 636 km2

  • Počet obyvatel: 95 000

  • Hlavní město: Mytilini (asi 40 000 obyvatel)

  • Atrakce: světově proslulý je 40 milionů let starý zkamenělý les, na jaře či na podzim se můžete prohřát v některém z desítek termálních pramenů. Je zde ráj pozorovatelů vodního ptactva (více než 130 druhů) i milovníků cykloturistiky. Ani tady však nevládne dokonalá idyla – 12 historických kostelů Lesbu je na seznamu nejohroženějších památek světa.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU