Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kypr: Ostrov požitkářů

Zdroj:

Všichni vědí, že se na Kypru narodili nejkrásnější bohové starořeckého panteonu – Afrodité a Adonis. Kde jinde by také měli přijít na svět než na nejkrásnějším ostrově antiky?

Jen Kypr je zelený po celý rok, jak už tehdy všichni kronikáři zdůrazňovali.

Méně se ale ví, že třetí největší ostrov Středomoří je rovněž kolébkou přátelského vztahu mezi člověkem a kočkou.

Vesnice Choirokoitia by se měla stát Mekkou všech „kočkomilů“, neboť v ní byl objeven 10 000 let starý společný hrob mladé ženy a její kočky! To je důkaz ochočení a zdomácnění koček tisíce let před tím, než z nich ve starém Egyptě udělali božstva.

Ideální klima

Už dávní Kypřané tedy bývali požitkáři, kteří rádi hladili hebkou srst svých čtyřnohých přítelkyň a vyhřívali se s nimi na sluníčku. Právě k tomu jsou na ostrově ideální podmínky: na pobřeží je průměrná roční teplota 24 °C, což je v rámci zemí EU nejvíce. Průměrná teplota moře činí příjemných 22 °C.

A když vás horko přestane bavit, vyrazte si do vnitrozemského pohoří Troodos. Kromě krásných horských túr tu na vás v zimě čekají i slušně zasněžené sjezdovky! Díky nim je Kypr jedna z mála zemí světa, kde můžete v jeden den lyžovat i koupat se nebo potápět v moři.

Pro podvečerní pohodu doporučujeme ochutnat místní tradiční sýr haloumi, který se dělá ze směsi ovčího a kozího mléka a podává se s čerstvou mátou. A nezapomeňte na slavné kyperské víno Komandaria!

Než vyrazíte na Kypr

  • Název: Kyperská republika (pokrývá 59 % rozlohy ostrova)

  • Rozloha: 9 251 km2

  • Počet obyvatel: 800 000

  • Hlavní město: Nikósie

  • Úřední jazyky: řečtina a turečtina

  • Měna: euro

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky