Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kutná Hora: Důlními štolami za stříbrem

Zdroj: CzechTourism, KutnaHora.cz, Profimedia.cz

V srdci Kutné Hory se pravidelně odehrává zvláštní scéna. Do historických ulic vkráčí procesí v bílých kutnách, s přilbou na hlavě a kahanem v ruce. Jsme v 21. století, ale Kutnou Horou procházejí skupinky havířů stejně jako před šesti sty lety…

Kdysi nejdůležitější město českého království. Tento příměr není v případě Kutné Hory vůbec přitažený za vlasy. Vždyť jen málo chybělo, aby se definitivně stala metropolí naší vlasti a natrvalo tu sídlili králové.

Ráj havířů

Těžko říci, kdy lidé objevili v kutnohorských skalách první žilku stříbra. Každopádně hlavní rozmach hornictví nastal ve 13. století, kdy se městečko nad řekou Vrchlicí začalo rozrůstat nebývalým tempem. O chvatu, se kterým se sem sjížděli havíři z Čech, Moravy, Slovenska, ale i Německa nebo Holandska, svědčí nepravidelný půdorys Kutné Hory.

Zdroj: CzechTourism, KutnaHora.cz, Profimedia.cz  

Tip Kafe.cz

Hrádek

Ve středověkém hradu můžete vidět vše o historii této stavby i Kutné Hory, improvizovanou důlní štolu s replikami havířského vybavení i expozici věnovanou zpracování stříbra. Součástí je i prohlídka dolu. Otevřeno je denně mimo pondělí, ovšem pouze od dubna do listopadu. Proto si návštěvu raději naplánujte na jaro.

Dospělí platí 110 Kč, děti a studenti 70 Kč (bez prohlídky dolu 60 a 30 Kč). Ale pozor, dětem je povolen vstup až od 7 let! Menší caparty proto raději nechejte doma.

Více informací: www.kutna-hora.net/hradek.php

Bohaté královské město

Bohatství města vneslo vítr do plachet celému království. Čeští králové patřili díky kutnohorskému stříbru k nejbohatším panovníkům v Evropě, a tak si mohli dovolit vydržovat silnou armádu, skvělé diplomaty i renomované středověké právníky. Jeden z nich, Ital Gozzio z Orviete, se dokonce na přání Václava II. přestěhoval přímo do Kutné Hory, aby tu uvedl v letech 1300 až 1305 do života tzv. horní zákoník. Tedy středověkou legislativní normu, která přesně stanovovala práva a povinnosti krále, obchodníků se stříbrem, majitelů jednotlivých štol i obyčejných horníků. Ti díky zákoníku nebyli nevolníky v rukou hornických magnátů, ale svobodnými lidmi. Není bez zajímavosti, že zákoník představoval špičku ve světovém právu. A že se v 19. století stal základem hornických norem v Jižní Americe.

  Zdroj: CzechTourism, KutnaHora.cz, Profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Chrám sv. Barbory

Chrám sv. Barbory není třeba ani představovat. Otevřen je celoročně, denně kromě pondělí, listopad až březen od 10 do 16 hodin, duben až říjen od 9 do 18 hodin.

Cena vstupenky pro dospělého je 50 Kč, pro děti potom 30 Kč.

Více informací: www.kutna-hora.net/barbora.php

Dolary z Kutné Hory

Ve stejné době, kdy si Gozzio z Orviete lámal hlavu nad možnými právnickými kličkami, se v Kutné Hoře, konkrétně v čerstvě zřízené centrální mincovně, začal razit věhlasný český pražský groš. Během několika desetiletí se rozšířil po celé Evropě a ve své době měl stejný mezinárodní význam, jako dnešní dolar. Český pražský groš se s menšími či většími úpravami (později se pančoval, stříbro bylo stále více ředěno mědí) razil ještě za prvních Habsburků, kteří se na českém trůnu uvelebili v roce 1526. V té době však už Kutná Hora ztrácela na významu. Šachty byly vyčerpané a havíři se pomalu stěhovali do Jáchymova…

  Zdroj: CzechTourism, KutnaHora.cz, Profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Vlašský dvůr

Vlašský dvůr je také otevřen celoročně. Expozice ukazují kutnohorské mincovnictví v dobách jeho největší slávy. Od listopadu do února jej můžete navštívit od 10 do 16 hodin, v březnu a říjnu od 10 do 17 hodin, v dubnu až září od 9 do 18 hodin.

Cena vstupenky pro dospělého je 80 Kč, pro děti 40 Kč.

Více informací: www.kutna-hora.net/vlassky-dvur.php

Symbolem je impozantní chrám

Význam středověké Kutné Hory je ve městě patrný dodnes. Stačí se rozhlédnout kolem sebe, protože tolik úchvatných památek na jednom místě se jen tak nevidí. Symbolem města je impozantní chrám sv. Barbory. Když vejdete dovnitř, zachvějete se zimou, i kdyby byl právě nejteplejší den v roce. Hutné kamenné zdi dovnitř mnoho tepla nepouštějí. Stavba mohutného kolosu začala v osmdesátých letech 14. století, trvala dlouhá léta a vlastně nikdy nebyla zcela dokončená.

  Zdroj: CzechTourism, KutnaHora.cz, Profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Voršilský klášter

V barokním komplexu jsou vystavené umělecké předměty ze sbírek středočeských hradů a zámků.

Navštivte muzeum stříbra

Dějištěm všeho důležitého býval ve středověké Kutné Hoře Vlašský dvůr. V původně gotické tvrzi se nacházela mincovna, obydlí vážených mincmistrů i luxusní byt, ve kterém přebýval i samotný král. Dnes je tady muzeum, které dokonale popisuje tehdejší ražbu stříbrňáků.

Největší zajímavostí však zůstává Hrádek, tedy alespoň pro milovníky podzemí. První zmínky o něm pocházejí ze 14. století. V sedmdesátých letech 15.století ho koupil Jan Smíšek z Vrchovišť. Dobové listiny hovoří o tom, že si jako jeden z prvních měšťanů Kutné Hory nechal domů zavést vodovod. Nebylo to z touhy po hygieně! Jan Smíšek z Vrchovišť si totiž spočítal, že mu nelegální tavba pokoutně získaného stříbra vydělá víc než poctivý obchod. A protože do své tajné tavicí dílny potřeboval vodu, nechal si ji tam se souhlasem radních dovést.

  Zdroj: CzechTourism, KutnaHora.cz, Profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Kostnice a katedrála

Mezi vděčné turistické atrakce patří Kostnice, která je také otevřena celoročně. Ve hřbitovním kostele se nacházejí kosti a lebky 30 tisíc obětí moru. Jsou srovnané, z některých je vytvořený erb Schwarzenbergů. Ze stropu visí lustr vytvořený ze všech kostí lidského těla. Navštívit ji můžete od listopadu do března 9 až 12 a 13 až 16 hod., od dubna do září od 9 do 18 hod.

Cena vstupného je 50 Kč pro dospělé a 30 Kč pro děti. Pokud chcete fotit, připlatíte si 30 Kč.

Více informací: www.kutna-hora.net/kostnice.php

Za stříbrem do štol

Součástí Hrádku je několik poutavých expozic, ale největší kouzlo má prohlídka podzemních štol. Právě tady, několik stop pod základy různých středověkých budov, pod jezuitskou kolejí, pod chrámem sv. Barbory, je možné nejlépe pochopit, jak život horníků vypadal. Ale nejdříve se musíte navléknout do bílé hornické haleny, na hlavu narazit přilbu a do ruky uchopit kahan. Pak se otevřou postranní vrátka Hrádku a vy se pod vedením zkušených průvodkyň vydáte na cestu městem…

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky