Záhadný ostrůvek Santorini

Když uvidíte v prospektech cestovních kanceláří romantické bílé domky s modrými kulatými střechami, můžete si vsadit poslední bačkory na to, že se jedná o ostrov Santorini neboli Thira v Egejském moři. Kdysi se jmenoval Strongyly a vlastně to vůbec nebyl ostrov, ale bohapustá sopka. Když před 3500 lety vybuchla, zasypala nedalekou Krétu tlustá vrstva popelu a mouru, podle některých informací tlustá sedm metrů.

Apokalypsa to byla tak dokonalá, že se říká, že výbuch na Santorini dal údajně vzniknout pověsti o Atlantidě. Chtělo by se říci, že z kráteru po výbuchu nezbyl na kameni kámen, ale není to pravda – tlustá stěna sopečného kráteru jen na mnoha místech popadala a uvnitř bývalé sopky vznikl přírodní přístav. A právě do něj teď připlouváme…

Oslíku, neotřásej se!

Na první chvíli to vypadá, že černočerný vysoký ostrov je pokrytý sněhovou čepicí, ale chyba lávky! Na příkrých svazích jsou přilepené křivolaké uličky z titěrných bílých domků. Všechny dohromady tvoří hlavní město (spíše městečko) ostrova – Thiru.

Z přístaviště se do metropole dostanete buď pěšky nebo lanovkou. Z městských teras (nebo ze zahrádek řeckých taveren) se naskýtá ohromující pohled. Z temně modrého moře vystupují kousky černého kráteru.

Zpátky dolů do přístavu vede neméně romantická cesta, kterou si zamilují především vaše děti – na zádech cestovního osla. Poháníme ušaté zvíře, abychom stihli naši loď a do večera byli v pořádku zpátky na Krétě.

Informace na internetu

Kréta: rodiště Dia

Ale zpátky na Krétu… Ta je největším řeckým ostrovem. Vždy hrála významnou roli v řecké kultuře, právě tady se narodil vládce Bohů, Zeus. Působily tu ale i další mýtické postavy, stačí vzpomenout na statečného Thésea, který dostal na lopatky obávaného Minotaura. A aby toho nebylo málo, právě na Krétě trénoval důmyslný Ikaros, než se poprvé vznesl k nebi…

Hlavním městem Kréty je Heraklio. Na živoucím náměstí si hrají děti, v kavárnách posedávají muži nad sklenkou čirého ouza, trhovci nabízejí půvabné řecké sošky. Dominantou přístavu je mohutná pevnost Kules, ale lákavé je i národní archeologické muzeum plné vzácných nálezů. Mnohé z nich pocházejí z nedalekého Knossu. Před 4000 lety tu stával impozantní královský palác, který odkryl v roce 1900 britský archeolog sir Arthur Evans. Vykopávky trvaly dalších čtyřicet let.

Co na dovolené na Krétě nepropásnout

Samaria – nejdelší soutěska Evropy. Procházka si vyžádá celý den, ale stojí za to. Cesta totiž vede čarokrásnou krajinou.
Knóssos – starobylý palác, nejvýznamnější archeologická památka Kréty. Původně tady stával královský palác krále Minoa. Teď stojí za pozornost hlavně královniny komnaty s koupelnami a krásnými freskami s modrými delfíny.
Matala – letovisko na jihu Kréty, které pro svět objevili příslušníci hnutí hippies. Unavení ze zbytečné války ve Vietnamu sem mířili mladí Američané, kteří tu začali praktikovat svobodný život a volnou lásku. Místním se to sice příliš nelíbilo, ale hippies tu zůstali dlouhá léta. Dnes žije Matala z turistického ruchu, který pomohli rozjet paradoxně právě nechtění hippies.
Spinalonga – původně pevnost, která střežila jeden z krétských přístavů před nájezdníky. Pak se z pevnosti stalo odkladiště nemocných, kteří trpěli leprou. Často sem pluly lodě, ze kterých se potáceli smrtelně nemocní, aby na Spinalonze dožili a nenakazili nikoho jiného.

Na první pohled vypadají snímky ze Santorini opravdu až kýčovitě…


…ale je to realita, takhle to tu prý vypadá už po staletí. Kolem domů se klikatí uzoučké ulice, všude vodní kvetoucí rostliny.




Pohled do typického domu na Santorini, který byl otevřen pro turisty.




Knóssos je asi nejdůležitější památkou Kréty. Komnaty paláce, který byl utopený pod kameny a prachem, jsou krásně zrekonstruované.




Hlavní pláž v Matale. Vzadu ve skalách vidíte skalní příbytky hippies.