Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kréta: Ostrov, kde roste 36 milionů olivovníků!

<p>V jihovýchodní části Kréty lákají malebné pláže a voní tymián.</p>

V jihovýchodní části Kréty lákají malebné pláže a voní tymián.

Zdroj:

Zhruba v poloviční vzdálenosti mezi Evropou a Afrikou se ve Středozemním moři koupe protáhlý bonbonek zabalený v pestrém papírku. Tak při troše fantazie vypadá z letadla Kréta, největší řecký ostrov.

Po přistání záhy zjistíte, že Kréta opravdu laskomina pro cestovatele i rekreanty je. Nabízí výtečnou směsici zelených údolí, vysokých hor, tyrkysového moře, romantických zálivů, písečných pláží, kvalitního ubytování, skvělé gastronomie a příjemných lidí.

Jihu Kréty dominuje městečko Matala proslavené jeskyněmi ve skalách v jedné z nejkrásnějších zátok ostrova, severu zase plážemi obložené Analipsi.

Počasí bývá většinou boží (vždyť se tu podle legend narodil Zeus, nejvyšší řecký bůh), obloha je jako vymetená a slunce o sobě dává vědět. Moře je teplé jako kafe.

A ta kuchyně! Všeobecně je řecká gastronomie chutná a zdraví prospěšná, ale ta krétská je nejzdravější v celém Středomoří. Dominantní jsou zejména zelenina, ovoce, kozí nebo ovčí sýr, mořské plody, skopové maso, med a chléb.

A samozřejmě olivový olej: na Krétě roste 36 milionů olivovníků! Pochutnáte si na dezertech, bílém vínu, hroznové pálence rakiji a kupodivu i místním pivu. Tak, Kréto, jamas! Na zdraví!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky