Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak fungují nejznámější kouzelnické triky: Vysvětlení je jednodušší, než se zdá

Zdroj: shutterstock
Prohlédněte si všechny fotografie (9)

Připadá vám, že některé triky jsou nemožné udělat? Jako malí jsme výkony kouzelníků sledovali s otevřenou pusou. Později už jsme věděli, že nejde o zázrak nebo skutečné kouzlo, ale říkali jsme si: Jak to sakra dělá? A u některých kouzel to vlastně nevíme dodnes. Přitom vysvětlení jsou většinou jednodušší, než se zdá.

Kouzelníci přiváděli svými triky lidstvo v úžas odnepaměti. A i když nevládnou žádnými nadpřirozenými schopnostmi, musí být důvtipní, hbití a s nervy z oceli. Zkuste si nějaké jednoduché kouzlo sami, uvidíte, že to chce poctivý trénink. A jak se tedy ta nejznámější kouzla dělají?

Tajemný kelímek

Při tomto triku kouzelník vezme kelímek a naplní ho vodou. Kelímek pak vloží do klobouku, který předtím ukázal divákům, že je prázdný. Potom vyndá kelímek z klobouku a dá ho do papírového sáčku, pro zvýšení efektu nad sáčkem zakrouží kouzelnou hůlkou, sáček zmačká a vyhodí. Poté zakrouží hůlkou nad kloboukem a vyndá z něj opět kelímek plný vody. Vtip je v tom, že v kelímku je vložený ještě jeden, bez dna. Při vyjmutí kelímku z klobouku tak kouzelník vytahuje pouze kelímek upravený, kelímek plný vody zůstává stále v klobouku.

Vyčarování šátku

Kouzelník ukáže divákům prázdné ruce a prázdný papír, který stočí do ruličky. Vezme si do ruky kouzelnou hůlku a prohodí ji papírovou ruličkou. Když pak do ruličky foukne, vylétne z ní hedvábný šátek. Tento trik spočívá v duté kouzelné hůlce. Do té se umístí šátek, do kterého je předem připevněný zahnutý špendlík. Ten vyčnívá z hůlky, což samozřejmě na dálku není vidět. Když hůlka prochází papírovou ruličkou, špendlík se v ní zachytí, a s ním i šátek. Do toho pak stačí jen z druhé strany fouknout.

Rozříznutá žena


Tenhle trik letos slaví sté výročí své existence, poprvé ho představil anglický kouzelnický inovátor P. T. Selbit už v roce 1920. Jeho asistentka se nechala zavřít do dlouhé truhly, z které jí koukala jen hlava. Kouzelník truhlu před užaslými diváky rozřízl na dvě poloviny. Poté je opět spojil, a asistentka vyskočila živá a zdravá. Vtip tohoto velmi efektního kouzla spočíval v tom, že žena prostě jen přitáhla nohy co nejvíce k tělu a přečkala chvíli rozříznutí jen v jedné polovině truhly. Po spojení obou polovin mohla nohy zase natáhnout. Tenhle trik byl později vylepšen o to, že z truhly koukaly i asistentčiny nohy, což bylo ještě reálnější. V takovém případě jsou uvnitř dvě ženy, každá ve své polovině truhly.

Levitující žena


Zde je opět kouzelníkovi ku pomoci asistentka. Ulehne na desku na podstavcích, kouzelník ji přivede do transu, pak odstraní podstavce a žena zůstane ležet ve vzduchu. Tady je kouzlo v tom, že deska je napojena na železnou tyč, která vede do zákulisí a kterou kouzelník zakrývá svým tělem. Zakrytí pomáhá také dlouhá sukně asistentky, která splývá přes desku. Tento trik má obdobu v levitujících mužích, které můžeme vidět i v centru Prahy. Muž se zkříženýma nohama sedí ve vzduchu a opírá se jen o hůl. Někdy tuto hůl drží v ruce druhý muž, sedící na zemi. Oba mají volné, orientální oblečení a pod nimi je kobereček. A právě v tom volném oblečení a pod koberečkem se skrývá důmyslná železná konstrukce, o kterou se muži opírají. Oba modely ale vypadají skutečně velmi efektně.

A poslední, outdoorové kouzlo – chození po vodě

Velmi působivé kouzlo, při kterém si dotyčný kouzelník může připadat jako sám Ježíš. Jen s tím rozdílem, že Ježíš nepoužíval průhledný plastový most skrytý těsně pod vodní hladinou.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky