Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kostka cukru má narozeniny. Život si sladíme už 170 let

Zdroj:

Nejdříve by mělo být jasno: kostkový cukr není český vynález! Mnozí si to mylně myslí obzvlášť po propagační kampani vlády ČR, která v roce 2009 kostičku cukru a dvojsmyslný slogan Evropě to osladíme vybrala jako symboly našeho předsednictví EU.

Otcem sladkých krychliček nebo kvádříků je Jacob Christoph Rad (1799-1871), švýcarský rodák a rakouský ředitel dačické rafinerie cukru.

Měl jako její nový šéf za úkol zachránit upadající továrnu, kterou zřídil a sedm let vedl německý podnikatel Franz Grebner.

Čím lze ještě sladit

  • Med obsahuje sacharózu, fruktózu a glukózu, řadu vitaminů, minerální látky i bílkoviny. Má nižší energetickou hodnotu než řepný cukr.

  • Hnědý cukr má více biologicky hodnotných látek. Zabarvení je způsobeno melasou. U přírodního cukru se nepoužívá rafinace a chemické bělení, čímž je zachován obsah významných látek (např. draslík, sodík, vápník, hořčík a řada aminokyselin).

  • Třtinový cukr se vyrábí krystalizací ze třtinové šťávy, obsahuje minerály, vitaminy. Má typickou karamelovou chuť a o trochu nižší energetickou hodnotu než řepný cukr.

  • Melasa je vedlejší produkt výroby cukru z řepy nebo třtiny. Ve srovnání s cukrem má poloviční kalorickou hodnotu.

  • Javorový sirup se získává zahuštěním mízy cukerného javoru. Je asi o polovinu méně sladký než bílý cukr.

  • Sacharin - první průmyslově vyráběné umělé sladidlo. Je zhruba 300x až 500x sladivější než řepný cukr. Nekalorický Aspartam je sladší asi 200x.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky