Trocha historie

V 15. století založila hraběnka Jacoba von Beieren poblíž svého sídla rozsáhlou zahradu, ve které pěstovala mimo jiné i zeleninu pro svou kuchyni – od té doby je používáno i jméno Keukenhof: keuken = kuchyně, hof = dvůr.

V roce 1949 byla severní část tohoto území poprvé použita k výstavě cibulovitých květin na podnět tehdejšího starosty městečka Lisse W. J. H. Lambooy. A roku 1950 se pro veřejnost slavnostně otevřel park s největší a asi nejkrásnější výstavou květin v Evropě. Hned za vstupní branou na vás čeká fantastická podívaná.

Neuvěřitelné množství květin, odrůd a vzorů

Jeden z nejromantičtějších parků vás okouzlí všemi možnými barvami květů tulipánů, narcisů, hyacintů, lobelek, řepčíků, sasanek a dalších druhů květin, které dohromady vytvářejí neuvěřitelné kompozice.

  • 24 holandských zahradníků každý rok připravuje opravdu strhující zážitek. K vidění jsou tu koberce květin ve složitých geometrických vzorech, nebo rafinovaně osázené plochy, které dohromady vytvářejí obrazy jako od slavných malířů.

Nemůže se stát, že přijedete a v parku nebude ani kvítek. 6-7 miliónů tulipánů a dalších cibulovin se sází do 3 vrstev, takže vykvétají postupně po celou roční dobu otevření parku. Kromě květin tu rozkvétají i něžně růžové japonské sakury, nádherně zbarvené azalky a obrovské keře rododendronů. Vše doplňuje dokonale upravená svěží tráva a statné staleté stromy.

Překvapí vás nejen neuvěřitelné množství barev a odstínů, ale i tvarů květů, o kterých jste si do této chvíle mysleli, že je tak dobře znáte. U některých druhů si dokonce musíte na květ i sáhnout, abyste uvěřili, že je opravdu možné něco takového vypěstovat.

  • Každý rok jsou připraveny žhavé novinky vyšlechtěných druhů. Můžete se procházet celé hodiny po 15 km upravených cest a cestiček a postupně budete objevovat nová a nová místa s jezírky, fontánami a uměleckými díly, důmyslně zakomponovanými do rozkvetlých zákoutí.

Příjemná zákoutí

Při procházce objevíte také klasický větrný mlýn, dřevěný most přes vodní kanál s loďkou pro zamilované i netradičně vyzdobené staré auto, osázené květinami všech barev.

  • V areálu jsou také čtyři pavilony, kde se konají květinové výstavy orchidejí, hortenzií a dalších květin. Probíhají zde také soutěže o nejlepší výpěstky a květinové vazby.

V parku nemůžou chybět ani různé atrakce pro děti. Občerstvení v podobě nejrůznějších jídel, nákup všech možných cibulek květin a nabídka dárkových předmětů je v parku samozřejmostí. Pro celou vaši rodinu to může být opravdu krásný výlet.

A jak se do Keukenhofu dostat?

Keukenhof leží několik kilometrů jižně od Amsterodamu, hned vedle městečka Lisse. Pokud už jste v Holandsku a chcete poznat všechny krásy a zajímavosti, které tato země nabízí, nemůžete tohle místo prostě vynechat.

  • Z Amsterodamu od letiště odjíždí například autobus č. 58 každých 15 minut.

V případě, že ale máte jen poslední den dovolené, můžete využít nabídky mezinárodní společnosti Eurolines, kdy vás moderní autobus s klimatizací a toaletou odveze večer z Prahy, Brna nebo Plzně a ráno druhý den můžete od 8 hodin strávit pohádkový sen mezi rozkvetlými tulipány. Park se zavírá v 19.30 a večer nastoupíte zpáteční cestu autobusem.

Pokud budete mít ještě sílu na krátkou procházku před odjezdem, můžete se zajít podívat do okolí na pole plná rozkvetlých tulipánů, narcisů a hyacintů, nebo nakouknout do malebného městečka Lisse, s jejími dokonale upravenými zahrádkami před cihlovými domky s velkými okny do ulice. Možná, že se vám pak ani nebude chtít zpátky a příště si na Holandsko uděláte více času. Tahle země za to totiž určitě stojí.

Otevřeno: 24. březen až 20. květen denně 8:00 – 19:30

Adresa: Stationsweg 166a, Lisse, Nizozemí, tel.: 0031-252-465555

Vstupné: 14,50 EUR, děti od 4 do 11 let 7 EUR

Parkovné: 6 EUR (osobní auta)

Jízdenka z Amsterodamu: 6 EUR

Jízdenka z Prahy: 1 900 Kč zpáteční (Eurolines)

Více informací: www.keukenhof.com, www.holandsko.cz, www.eurolines.cz