Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kecy x keci: Tady chybuje většina Čechů. Zjistěte, jestli mezi ně také patříte

Zdroj: shutterstock
Prohlédněte si všechny fotografie (6)

Nikdo nenosí v hlavě všechno, co se ho ve škole snažili naučit. Musíte vědět, kde hledat pomoc, nebo si  zapamatovat pár výjimek. Jedině tak nebudete mít "plnou pusu keců". 

Hezky česky 

Český jazyk má dlouhou historii a zaslouží si naši pozornost. Jen málokdo ho bohužel ovládá tak brilantně, aby nedělal chyby. Spisovná čeština je krásná, ale nesmírně těžká. Právem se naše mateřština řadí k nejnáročnějším jazykům světa nejen pro svou výslovnost, ale i spoustu pravidel. Obecná mluva se zdá být o něco jednodušší. I tam se najde spousta překážek, které nám mohou zavařit. 

Kecy x keci 

Jedním ze zrádných slov je "kec". V mluveném projevu ho používáme bezchybně, kámen úrazu je v psané formě. Slovo končí na písmeno "c", které se má za měkkou souhlásku. To se potvrdilo v řadě jiných slov - cizinec, pocit, cihelna. 

Je možné, že písmeno "c" se při příští úpravě českého pravopisu dočká velké změny a bude ze škatulky měkkých souhlásek přeřazeno k obojetným kolegům B, F, L, M, P, S, V, Z. 

Množné číslo od slova kec se píše s písmenem ypsilon. Jiná varianta neexistuje. Důvody jsou dva. Za prvé se skloňuje podle neživotného vzoru hrad, za druhé se jde o cizí slovo, které nepodléhá pravidlům českého jazyka. 

Máte-li pocit, že se jedná o výjimku, omyl. Stejně je na tom i tác, punc nebo kibuc. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU