Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Když cigarety zmizí, polovina lidstva zešílí!

Zdroj:

Obvykle sedm až deset centimetrů dlouhý váleček s tabákem uvnitř si podmanil miliony a je to nejúspěšnější spotřební produkt všech dob. Mazlí se s ní, přestože zabíjí!

Hned zkraje musí být jasno: toto není agitace na podporu cigaret. Kouření ničí zdraví a ve světovém měřítku má ročně na svědomí předčasnou smrt zhruba pěti milionů lidí. My se zaměříme na cigaretu jako na nepřehlédnutelný fenomén.

Lidé kouří z mnoha důvodů: někteří si tak krátí dlouhou chvíli, jiným cigareta navozuje relaxační prožitek, někomu by bez ní nechutnala káva, další se nikotinu oddává hlavně ve společnosti (vypadá to přece tak sexy a mužně…).

Většina kuřáků tvrdí, že jim to chutná, že je to uklidňuje a že se pak lépe soustředí. Další po cigaretě sáhnou, když mají vztek, depresi či strach. Děti vnímají kouření jako projev dospělosti.

Prevít nikotin

Téměř každý to alespoň jednou zkusil. Na štiplavou chuť partyzánky, letky nebo startky bez filtru tajně vytažené z tátovy z krabičky nelze zapomenout. Po důrazném upozornění již zkušeného kamaráda „To nesmíš držet v puse, kouř musíš vdechnout, vtáhnout do sebe!“ pak vlétly slzy do očí a v plicích explodoval granát…

Kdo vydržel dál a dokázal přes dráždění ke kašli a zvracení vyšlukovat celou cigaretu, toho potkaly kromě motání hlavy ještě mnohem nepříjemnější věci. Stejně jako kamarády, co se k cigaretě nedostali a odhodlali se vykouřit stébla trávy, bramborovou nať či smotky suchých listů zabalených v novinách.

Ti, kteří první nepříjemné zážitky překonali, dali si druhé, třetí i další retko – a už byli lapeni nikotinem, drogou, na niž snadno vzniká závislost a kterou nikdo lehce nepřepere. Podle průzkumů právě u dětí vzniká závislost nejrychleji a čím dřív s cigaretami začnou, tím silnější kuřáci z nich budou. Okolo 90 % dospělých závisláků s nimi začalo koketovat už v dětském věku.

Teď říkají, že to byla hloupost a že by s tím radši sekli, ale ono to nejde… Nikotin je má ve spárech, zhruba 70 % kuřáků je na něm závislých. Pozor, cesta k závislosti nemusí být dlouhá – může vzniknout už i po jedné cigaretě.

Nutkání zapálit si ovšem nespočívá jen v závislosti na nikotinu. Je to otázka lásky k opakovanému požitku, který člověk pro sebe považuje za natolik důležitý a nezbytný, že ignoruje smrtelná rizika své vášně.

Zkusili to mnohokrát

Vykouření cigarety je pro jejich milovníky rituál – v prstech se s ní mazlí, při vypouštění kouře rozkošnicky přivírají oči a požitek ještě umocňují pozorováním ladných křivek dýmu. Zkrátka božský zážitek. Ale teď nohama na zem: kouř z cigarety obsahuje přes 4 000 plynných (92 %) i pevných (8 %) látek, například karcinogeny, DDT, arzen, formaldehyd, kyanovodík, benzen, amoniak, metan, sirovodík, močovinu, kadmium, polonium, různé kyseliny…

Ženy svou vášeň probírají již čtvrtý rok i na internetu. Vstupní stránka začíná slovy: „Vítejte ve světě kuřaček cigaret, přitažlivosti a půvabu! Ve světě žen a mužů sdílejících pozitivní vztah ke kouření z prožitkové a estetické stránky.“

A dále pokračují: „Naše stránky ve svém statutu primárně nenabádají a nepřesvědčují nikoho k tomu, aby kouřil nebo začínal kouřit… Vědecká a lékařská fakta reflektujeme. Na druhou stranu se domníváme, že život jako takový není jen o rozumu a racionalitě, že má i své jiné rozměry, jež mu dávají smysl a prožitek.“

Mazaně to sepsaly. A v jejich světě to žije! Například letos v únoru byly na stránkách uveřejněny výsledky 3. ročníku soutěže Miss kuřačka 2009. Vítězky s nezbytnou „rekvizitou“ na fotografiích nevypadají špatně, sluší jim to, ale zaznamenali jsme i jeden mužský postřeh: „Bože, co to dá práce udělat z ženské pěknou ženskou – a pak stačí jedna cigareta a je vymalováno.“

Vůně tabáku a mršiny

Muži v této oblasti nezaostávají. Již od roku 2004 mají své internetové kuřácké stránky, na kterých najdou i „recenze“ na různé cigaretové značky z celého světa. Pro ilustraci: „Chutě Egypťanů se zřejmě od těch českých liší dost razantně a tyhle cigarety toho jsou důkazem. Po zapálení se z nich line vůně silně aromatického tabáku a saharské mršiny…“

Nebo: „Za nelidovou cenu se vám dostane do ruky skutečná Miss mezi cigaretami… Přinese dobrý kuřácký zážitek nejen vám, ale provoní skutečně lahodným aromatem celou místnost.“ Vaší pozornosti doporučujeme také web kurakovaplice.cz – to kvůli objektivitě, vyváženosti a pohledu z druhé strany.

Děsivé údaje

  • V cigaretách je zhruba 700 aditiv, třeba proto, aby popel držel pohromadě nebo aby se kouř elegantněji vinul…
  • Ubalená cigareta obsahuje až čtyřikrát víc dehtu a nikotinu než nejsilnější cigarety z krabičky.
  • Cigaretové filtry tvoří třetinu veškerého odpadu v mořích a oceánech.
  • Na světě se denně vykouří přes 15 miliard cigaret.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky