Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kde se vzala pouť do Santiaga de Compostela?

Zdroj:

Cesta do španělského Santiaga de Compostela je jedna z nejtradičnějších křesťanských poutí. Málokdo však ví, že byla uctívána už Římany a dokonce i Kelty! Proč tam vlastně davy míří?

„Nejde o to dojít do cíle a tam si to užít, ale o putování samé,“ vysvětluje Jan Pelért, jenž se do Santiaga de Compostela vydal loni. „Jdete, pod nohama máte stezku, po níž před vámi šlapaly desetitisíce lidí, a kolem sebe po celou dobu cítíte velice podivnou energii.“

Legenda praví, že nejoblíbenější Ježíšův žák, Jakub, chtěl zvěstovat učení svého Pána až na konci světa, což tehdy byla tzv. Finisterre - španělská Galicie. To se mu podařilo, ale když se roku 44 vrátil do Jeruzaléma, Herodes Agrippa I. mu nechal stít hlavu. Stal se tak prvním křesťanským mučedníkem.

Jakubovi učedníci si slíbili, že jeho tělo ukradnou, přeplují Středozemní moře a pohřbí ho právě v Galicii. A tak když zde byla v 9. století nalezena stovky let stará kostra v mramorovém katafalku, církev tvrdila, že se jedná o svatého Jakuba.

Místo, kde se plní sny

Ačkoli mnozí vědci dodnes zastávají názor, že ostatky nepatří apoštolu Jakubovi, nýbrž kacíři Priscillanovi, který zde mohl být pohřben ve 4. století, cesta do Santiaga de Compostela je událost, na níž vám podle církve budou odpuštěny všechny hříchy, pokud se upřímně kajete. A někdy se tady dějí i zázraky!

Aby se vám ale vaše přání vyplnilo, je nutné pečlivě splnit několik podmínek. Musíte vyrazit ve správném termínu, to jest vždy jednou za 6 let v neděli 25. dubna. V Santiagu de Compostela musíte navštívit katedrálu, v níž jsou uloženy ostatky svatého Jakuba.

Zde se pomodlíte Krédo nebo Otčenáš, ale nesmíte se modlit jen sami za sebe, nýbrž i za druhé. Pokud můžete, nechte se tady před mší vyzpovídat (mniši jsou prý na cizince zvyklí) a do 14 dnů po návratu domů ještě jděte ke svatému přijímání.

Zbavíte se zbytečností

Zdá se vám to příliš dogmatické? Mnozí návštěvníci mají jednodušší recept jak zázraku docílit: stačí prý, když se po dobu putování pořádně soustředíte na svůj dosavadní život a dobře si ho rozeberete.

„Tato cesta je totiž unikátní právě v tom, že dokáže vyčistit vaše bytí od všech zdánlivých nezbytností a špatných věcí. Vrátíte se zkrátka jako noví lidé s naprosto čistým štítem,“ uzavírá Jan Pelért.

Kudy vede trasa

Ačkoli se do Santiaga de Compostela můžete vydat i po Severní, Anglické, Portugalské, Jihovýchodní nebo Námořní cestě, nejznámější je ta Francouzská. Vede přes Pyreneje soutěskou Roncevaux a na španělském území prochází autonomními správními celky Navarra, La Rioja, Kastilie-León a Galicie.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Je vaše povolání dost sexy?

Nemůžete se odlepit od zásahu hasičů, který sice moc nevnímáte, ale zato vás přišpendlil pohled na jednoho z nich? A váš mužský protějšek zase očima…

Akční letáky