Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kde se odehrávají oblíbené filmové scény?

Filmové prázdniny
Filmové prázdniny
Zdroj: Warner, Universal, Intersonic, Česká televize, Bonton

Toužíte vydat se o prázdninách na místa, která znáte ze slavných filmů?

Připravili jsme pro vás malého průvodce po těch nejkrásnějších filmových lokacích!

 • A pokud se o prázdninách chystáte nanejvýš na chalupu, můžete cestovat prostřednictvím DVD.

New York: po stopách Sexu ve městě 

Carrie Bradshawová a její kamarádky Samantha, Miranda a Charlotte se staly neoficiálními průvodkyněmi davů turistek, které se v posledních letech vydávají na Manhattan, aby obdivovaly luxusní střevíčky v butiku Manola Blahnika, ochutnaly dortíčky v Magnolia Bakery a odvázaly se nad koktejlem Cosmopolitan v některém z místních barů.

Nezapomeňte navštívit:

 • Newyorskou městskou knihovnu (New York Public Library) na 5. Avenue mezi 40. a 42. ulicí, kde se odehrává velkolepá, ale nevydařená svatba Carrie s panem Božským.
 • Brooklynský most, na němž se přesně v polovině sejde Miranda se Stevem, aby završili jeden z nejromantičtějších momentů celého filmu.
 • Hotel Giraffe v čísle 365 na Park Avenue. Zdejší apartmá Piano Suite posloužilo při natáčení jako byt pana Božského.

  Zdroj: Warner, Universal, Intersonic, Česká televize, Bonton

Romantický Londýn s Hughem Grantem

Londýn je dějištěm několika romantických komedií, které mají společného jmenovatele: Hugha Granta v roli okouzlujícího starého mládence, sršícího sebeironickým humorem. Stačí vzpomenout na Čtyři svatby a jeden pohřeb, Deník Bridget Jonesové nebo Lásku nebeskou...

To nejkrásnější z romantického Londýna však bezpochyby uvidíte ve filmu Notting Hill, nazvaného podle stejnojmenné čtvrti. V 50. a 60. letech byl Notting Hill spíše chudou a rušnou čtvrtí přistěhovalců, v současnosti se však proměnil v luxusní romantické bydlení pro bohaté lidi s bohémskou duší. Jeho páteří je ulice Portobello Road, na níž najdete tržiště, kde se roztoužený Hugh Grant ve filmu prochází ve všech ročních obdobích.

Nezapomeňte navšítvit:

 • na Portobello Road v čísle 142 je situováno knihkupectví, do kterého zabrousí Julia Roberts v Notting Hillu, aby tu našla svou životní lásku, nesmělého knihkupce Williama. Ve skutečnosti tu ovšem najdete obchod s obuví. (Velmi podobné knihkupectví jako ve filmu se ale nachází hned za rohem v ulici Blenheim Crescent – jmenuje se Travel Bookshop.)
 • na adrese 27 St. Luke's Mews najdete dům, před nímž ve filmu Láska nebeská zamilovaný Mark (Andrew Lincoln) vyznává lásku Keiře Knightley s pomocí předem napsaných cedulek.

  Zdroj: Warner, Universal, Intersonic, Česká televize, Bonton

Paříž podle Amélie z Montmartru

Ve filmu Amélie z Montmartru je Paříž přesně taková, po jaké touží každý turista: barevná, prosluněná, plná útulných kavárniček a hlučných trhovců. Paříž, kde můžete na každém kroku potkat milostný románek. A protože hlavní hrdinka Amélie Poulain bydlí na Montmartru, budeme se pohybovat především na tomto kopci, v jehož křivolakých uličkách pod kopulí Sacré-Coeur našly domov stovky malířů, básníků i pseudoumělců.

Nezapomeňte navštívit:

 • kavárnu Café des Deux Moulins, kde Amélie pracuje. Ano, kavárna skutečně existuje (nachází se v čísle 15 v ulici Lepic) a opravdu v ní můžete ochutnat Améliinu oblíbenou specialitu – creme brulée, která zde nese její jméno.
 • rue des Trois Freres, kde se nachází činžák, v němž filmová Amélie bydlí
 • v uličce Passage des Abesse najdete proslulý zeleninový trh (Marché de la Butte), kam chodí Amélie nakupovat

Zdroj: Warner, Universal, Intersonic, Česká televize, Bonton  

Prázdniny v Římě

Italská metropole plná antických památek je dějiště romantické filmové klasiky, filmu Prázdniny v Římě, v němž si novinář v podání Gregory Pecka užije jediný den po boku princezny (Audrey Hepburn), která na pár hodin utekla svým strážcům a v anonymitě si dopřála trochu svobody. Ulice Říma jsou v tomto filmu prodchnuté svobodou, hravostí a nevinností teprve začínajících šedesátých let. Chcete-li si je užít doopravdy stylově, projíždějte jimi jako hrdinové filmu – na Vespě.

Nezapomeňte navštívit:

 • „Ústa pravdy“  - Bocca della Verita – kamenný obličej v kostele Santa Maria in Cosmedin, který údajně ukousne ruku lháři. Gregory Peck ve filmu svou partnerku postraší, když předstírá, že z kamenné dutiny vytáhne paži bez ruky.
 • Palazzo Colona, palác na náměstí Santa Apostoli 66, kde se natáčelo finále filmu, v němž princezna před shromážděnými novináři dá přednost svým královským povinnostem před osobními city.

Zdroj: Warner, Universal, Intersonic, Česká televize, Bonton  

Do Karibiku spolu s piráty

Nyní už čtyřdílná série Piráti z Karibiku je jedním z největších kasovních trháků posledního desetiletí. Nejenže obnovila dávno ochablý zájem dětí z celého světa o pirátská dobrodružství, ale Johnnymu Deppovi, který zosobnil hlavní atrakci – piráta Jacka Sparrowa – vydělala tolik peněz, že si mohl v Karibiku pořídit svůj vlastní soukromý pirátský ostrůvek. Ne, na ten vás lákat nebudeme. Ochranka by vám pravděpodobně nedovolila tam ani přistát. Navštívit zato můžete řadu jiných míst v souostroví Svatý Vincent a Grenadiny, které bylo základnou celého natáčení.

Nezapomeňte navštívit:

 • opuštěný ostrůvek Petite Tabac, kde kapitán Barbossa nechá vysadit Jacka Sparrowa s Elizabeth Swann (Keira Knightley), aby zde bídně zahynuli
 • Zátoku Wallilabou na ostrově Sv. Vincent, kde filmaři postavili dekorace přístavu Port Royal
 • ostrůvek Dominica, který si filmaři vybrali kvůli dokonale nedotčené přírodě

  Zdroj: Warner, Universal, Intersonic, Česká televize, Bonton

Kde hledat Vzpomínky na Afriku?

Romantická podívaná s Meryl Streep a Robertem Redfordem v hlavních rolích se natáčela v Keni. Právě zde vyrostla kávová plantáž hlavní hrdinky a zde také vznikly neopakovatelné scenérie divoké africké přírody. Kuriozitou je, že africké zákony nedovolovaly použití divokých zvířat v hraném filmu, a tak museli být pro účely natáčení z Kalifornie dovezeni cvičení lvi.

Nezapomeňte navštívit:

 • rezervaci Shaba National Game Reserve, kde byla natočena většina úchvatných záběrů africké savany.

Zdroj: Warner, Universal, Intersonic, Česká televize, Bonton  

Řecké ostrůvky podle Mamma Mia!

Filmový muzikál uchvátil miliony divaček po celém světě jednoduchým příběhem, písničkami od ABBY, spoustou pozitivní energie a také nádhernými prázdninovými kulisami moře, modrého nebe a řeckých ostrůvků.

 • Nejdřív ovšem jedno prozaické odhalení: žádný ostrůvek Kalokairi, kde se Mamma Mia! odehrává, ve skutečnosti neexistuje. Neexistuje ani penzion Villa Donna. Interiéry romantického hotýlku byly ve skutečnosti postaveny v britských filmových ateliérech Pinewood.

Za prosluněnými exteriéry se ale opravdu musíme vydat do Řecka, především pak na ostrov Skopelos a menší sousední ostrůvek Sporades.

Nezapomeňte navštívit:

 • pláž u městečka Glysteri na ostrově Skopelos, nad níž se ve filmu tyčí hotýlek Villa Donna
 • kapli Agios Ioannis Prodromos na severozápadním cípu ostrova Skopelos, poblíž městečka Glossa, v níž se odehrává velkolepá svatební scéna. (Abychom zabránili případnému zklamání, je třeba prozradit, že interiér kaple byl opět natočen v britském studiu.) 

Zdroj: Warner, Universal, Intersonic, Česká televize, Bonton

A za kterým filmem byste se chtěla vydat právě vy?

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Soutěž o knihu O kávě

Kde se vaří Dobrý kafe 2011?

V květnu jste nám zasílali v rámci soutěže o knihu O kávě tipy na vaše oblíbené kavárny, z kterých jsme sestavili seznam finalistů.

Akční letáky