Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kam se hrabe Dracula

Zdroj:

Ostré špičáky zarývající se do bělostného dívčího hrdla jsou jen slabý odvar toho, čeho se ve skutečnosti měla dopouštět předloha upířího maniaka, kterou byl děsivý sadista Vlad III.

Historici se shodují v tom, že vzorem pro legendu o ďábelském upírovi byl panovník z rumunského Valašska.

„Podle dochovaných spisů se narodil roku 1431 jako nejstarší syn nikoli hraběte, nýbrž knížete Vlada II. nazývaného Dracul neboli drak. Divokostí a bojechtivostí se podobal otci, proto mu říkali Dracula, syn draka. Jenže pro toto oslovení se mezi lidmi brzy vžil i jiný překlad, a sice ďábel,“ říká rumunský historik Nicolae Cioti.

O historicky doložené postavě se traduje tolik děsivých zvěstí, že by i slavný upír zbledl závistí. „Jeho krutost podnítil zážitek, kdy byl jako dítě se sourozencem odvezen coby rukojmí k tureckému sultánovi.

Tam se stal svědkem popravy svého bratra, jenž byl zaživa pohřben do země! V zajetí byl do sedmnácti let, dostalo se mu skvělého vzdělání, ale i výcviku v brutalitě,“ dodává profesor.

Napichovač na trůně

Obojí uplatnil v praxi: když ho poddaní vyhnali, rozhodl se pomoci s dobýváním Konstantinopole Turkům, s nimiž jeho předek bojoval! Valašské vojvodství mu pak spadlo do klína, byť se stal istanbulským vazalem. Diplomatickým uměním si zajistil i podporu uherského krále Ladislava Pohrobka a pak se pustil do toho, co mu prý způsobovalo rozkoš: do zabíjení!

Nejprve nechal popravit svého strýce, který si mu odvážil vzít trůn, a pak začalo doslova vraždění neviňátek. Nejen kroniky z té doby, ale také rytiny zobrazují stovky hlav naražených na kůly (mimochodem, druhé jméno Vlada III. znělo Tepeš, což znamená právě kůl).

Nechal lidi umírat velice pomalou a bolestivou smrtí jen tak z rozmaru. Jindy zase pozval žebráky na hostinu a pak je nechal zavřít do místnosti a zaživa upálit…

Podobných zvěrstev se nedopouštěl pouze ve své zemi. Brzy se začal rozpínat a usilovat o ostatní území, například o Sedmihradsko, kde nechal pro výstrahu zaživa nabodnout na obávané dřevěné kolíky přes 500 mužů i žen a nešetřil ani děti!

Zároveň se obrátil také proti Turecku a během války s ním bylo údajně stejným způsobem usmrceno 10 000 muslimských vojáků.

Ve vězení přišel k víře

Není se tedy čemu divit, že přišel o všechny spojence a najednou byl v hledáčku zabijáků z řad nového uherského vládce Matyáše Korvína i sultána Mehmeda II. Nejprve se ho podařilo lapit prvnímu z nich a na 12 let ho zavřel do hlídaného hradu.

Jako napravený katolík získal roku 1476 svobodu a vrátil se do křížové vřavy u Bukurešti. Tam prý padl a jeho hlava měla být poté vystavena v Istanbulu - samozřejmě nabodnutá na kůl. „Legend o jeho smrti panuje hodně,“ připouští Nicolae Cioti s tím, že zajímavé bylo otevření Vladova hrobu roku 1931 v klášteře na ostrově Snagov.

Archeologové nemohli uvěřit svým očím, když v rakvi našli jen zvířecí kosti – žádné lidské. A ještě víc matoucí byl další nález na stejném místě o několik let později; tehdy šlo o kostru oblečenou do černého šlechtického kabátce se šperky v nedozírné hodnotě, vše s motivem draka.

Během přepravy do muzea v Bukurešti se všechno po cestě záhadně ztratilo. Je tedy možné, že „Draculova“ hlava oddělená od těla spočívá pod některým kamenným prahem jednoho z tisíců rumunských kostelů, jak praví další pověst?

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Kréta, kolébka civilizace

„Přidanou hodnotou“ dovolených v Řecku je dotek kořenů civilizace, ve které stále všichni žijeme. Pokud vás právě tento příjemný a obohacující pocit…

Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU