Probouzení Kutné Hory videomappingem

Kdy a kde: 25. dubna 21:00 - 26. dubna 2014 23:59, Chrám sv. Barbory, Kutná Hora, vstup: zdarma, www.czechthelight.cz

Proč se tam vydat: Hlavní program CZECH THE LIGHT začíná 25. dubna v Kutné Hoře, kde odstartuje velkolepým videomappingem na chrám sv. Barbory. Projekci s názvem „Spektrum“ zde představí české uskupení The Macula, které se proslavilo videomappingem promítaným na Staroměstský orloj nebo kostel sv. Ludmily v Praze.

Podrobnosti: Spectrum (z latiny, obraz, jako instance něčeho viděného) alegoricky analyzuje senzaci samotného obrazu a okamžik, který umožňuje proces inovace. Zaměřuje se na projev virtuálního světa v určeném fyzickém prostoru. CZECH THE LIGHT v Kutné Hoře zakončí svůj program tematicky. Pro ty, kteří mají zájem nahlédnout pod pokličku moderního videomappingu a zkusit vytvořit vlastní projekt, proběhne v Kutné Hoře workshop „Videomapping – začínáme!“ pod vedením Amara Mulabegoviče, člena The Macula, v sobotu 26. 4. 2014, GASK (15:00 – 18:00). Projekt dále navštíví Brno, Olomouc, Český Krumlov a Prahu.

Expresem Sv. Jiří na Řipskou pouť

Kdy a kde: 27. dubna - 27. dubna 2014, Otevřená scéna na úpatí hory Říp, Krabčice, vstupné na pouť: 50 Kč/30 Kč, www.krabcice.cz/ripska-pout/ripska-pout-2014/

Proč se tam vydat: Patříte-li mezi příznivce železniční nostalgie, nenechte si ujít poslední neděli v dubnu (27. 4.) jízdu výletního parního vlaku, v jehož čele pojede lokomotiva Čtyřkolák (434.2186). Vlak sestavený z historických vozů odjíždí z nádraží Praha Braník v 8.45 h.

Podrobnosti: Ve vlaku sestaveném z historických vozů nebude chybět ani vůz bufetový s nabídkou točeného piva a drobných upomínkových předmětů. Na trase vlaku si můžete vybrat z bohatého kulturního programu. V Roztokách u Prahy si lze ve Středočeském muzeu prohlédnout zajímavé výstavy, v Nelahozevsi zase renesanční zámek. Pro rodiny s dětmi bude určitě nejlákavější Řipská pouť v Krabčicích (výstup na zastávce Ctiněves). Na této vyhlášené pouti najdete více než 200 stánků s nejrůznějšími dobrotami a mnoha atrakcemi. Od cílové stanice vlaku (Zlonice) se můžete vydat na prohlídku železničního muzea v Lisovici. Od nádraží k muzeu bude zajištěna autobusová kyvadlová doprava. Těšit se můžete na jízdy historickou malodráhou nebo třeba výstavu poštovních známek s železniční tematikou. Návštěvníci, kteří se prokážou jízdenkou ze zvláštního parního vlaku, získají slevu na vstupné.Tradiční Řipská pouť se letos koná od pátku 25. dubna (od 13 hodin) až neděle 27. dubna (do 16 hodin).

Den Země na hradě Veveří

Kdy a kde: 26. dubna 2014, Veveří – hrad, Brno, vstupné dobrovolné, www.veveri.cz

Proč se tam vydat: Den Země na hradě Veveří nabídne široké veřejnosti, obzvláště rodinám s dětmi a mladým lidem, různé poznávací a tvůrčí aktivity.

Podrobnosti: Letošní ročník bude tematicky zaměřen na místní produkci, a to nejen potravin, ale na všechnu výrobu a služby, které pocházejí od našich sousedů, zpoza humen, z lesů a polí v našem okolí. Kromě informací, her a tvořivých aktivit připravujeme na oslavu Dne Země také tvořivé dílny, řadu přednášek a workshopů pro dospělé, možnost nákupu místních potravin a kulturní doprovodný program. Na pódiu se představí divadlo pro děti Komedianti na káře, taneční vystoupení, představení plné fyzikálních experimentů a celý kulturní program v 15.30 hodin vyvrcholí koncertem skupiny Žamboši. Akci pořádá Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání ve spolupráci s několika desítkami dalších organizací.

Festival českých filmů Finále Plzeň

Kdy a kde: 27. dubna - 3. května 2014, Finále Plzeň o.p.s., Plzeň, www.festivalfinale.cz/cz

Proč se tam vydat: Filmový festival Finále Plzeň je každoroční soutěžní a bilanční přehlídkou českých celovečerních filmů a dokumentárních filmů. V rámci doprovodných akcí jsou připraveny další exkurze do historie, současnosti i budoucnosti české kinematografie.

Podrobnosti: Během jednoho týdne je u nás promítnuta veškerá dlouhometrážní hraná produkce a výběr toho nejlepšího a nejzajímavějšího z dokumentů. Celý filmový týden je pak doplněn projekcemi dalších českých filmů v nejrůznějších sekcích a retrospektivách, doprovázených besedami se zajímavými tvůrci. Ojedinělou akcí nadále zůstává Panel filmových projektů, kde tvůrci představí svá připravovaná filmová díla v nejrůznější fázi vzniku. Z doprovodných nefilmových akcí jsou připraveny opět koncerty, výstavy a další zajímavá setkání připomínající, že hlavní festivalové město Plzeň je zároveň městem, které dalo jméno i pivu. Celý filmový týden, během nějž se představí 14 celovečerních snímků, 22 dokumentů, 9 formátů komediální a 22 formátů dramatické televizní tvorby, je pak doplněn retrospektivami významných filmových osobností či besedami s tvůrci.