Čokoládový festival v Praze

Kdy a kde: 28. března 10:00 - 30. března 2014 20:00, Galerie Harfa, Praha 9, vstup: zdarma, více na www.cokoladovashow.cz

Proč se tam vydat: Čokoládový Festival 2014 v Praze, pořádaný agenturou ChrisFromParis, je jedinečnou událostí pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, pochutnat si a případně se i přiučit vaření s čokoládou.

Podrobnosti: Návštěvníci se mohou těšit např. na kulinářské přehlídky šéfkuchařů, kde mohou zhlédnout přípravu rozličných dezertů, ale také méně obvyklých jídel. Inspiraci pro ozvláštnění jídelníčku dodá kulinářská exhibice Ilony Dostálové, autorky kuchařky „Přirozeně bez lepku a bez mléka“. Ve výstavní části festivalu bude k vidění bezmála 1.000 obalů čokolád z celého světa, které pro účely akce zapůjčil Stanislav Kramský. Výstavu pak doplní historické předměty, filmové dokumenty a fotografie, vztahující se k výrobě čokolády, či obrazy malované hořkou, bílou a barevnou čokoládou štětcem a špachtlí na plátno, jež pochází z ateliéru umělce Vladimíra Čecha, přezdívaného „český Picasso“. Vystaveny budou krajiny, portréty známých osobností a zátiší. Tato kolekce čokoládových obrazů má ušlechtilé poslání: rozvíjet tvořivost a fantazii, ničit zábrany a burcovat návštěvníky k pozitivnímu a tvořivému životu.

Výstava Arabela v Litovli

Kdy a kde: 29. března 9:00 - 24. dubna 2014 17:00, Městský klub Litovel, vstup: 40 Kč, více na www.mklitovel.cz

Proč se tam vydat: ARABELA, tento název nese výstava kostýmů a rekvizit ze stejnojmenného pohádkového seriálu České televize. Můžete vidět nejen krásné šaty samotné princezny Arabely a její sestry Xenie, ale i krále, královny, čarodějů Viga a Rumburaka a chybět samozřejmě nebude ani kouzelný prsten.

Podrobnosti: Část výstavy najdete v nově otevřeném Informačním centru (budova Záložny) a část v Malém sále Záložny v Litovli. Výstava bude zpřístupněna vždy od pondělí do soboty, a to od 29. března až do 24. dubna.

Pochod za Rumcajsem v Jičíně

Kdy a kde: 29. března 6:00 - 29. března 2014 10:00, Klub Českých turistů Jičín, více na www.kctjicin.cz/index.php/pochod-za-rumcajsem

Proč se tam vydat: Klub Českých turistů Jičín pořádá 48. ročník Pochodu Českým rájem - Putování za Rumcajsem. Start je od 6 do 10 hodin z Valdštějnova náměstí. Trasy měří 15, 22, 32, 39 a 50 km. Dětské trasy: Rumcajs, Manka, Cipísek. Cyklotrasy měří 17, 32 a 64 km. Dominantami pochodu jsou Bradlec, Kumburk, Tábor.

Podrobnosti: V roce 1966 v Jičíně vznikl 1. ročník dálkového Pochodu Českým rájem - Putování za Rumcajsem. V klubové kronice je první zmínka o pochodu ze VII. ročníku (1973). Tradice společných startů pokračovala až do roku 1978. Nevýhodou však byl velký pohyb účastníků přírodou ve stejnou dobu. Jak stoupala obliba dálkových pochodů, narůstal počet účastníků, a proto byly společné starty nahrazeny starty průběžnými. Zařazeny byly i kratší trasy, včetně dětských. V roce 1977 byl požádán ilustrátor pohádek o Rumcajsovi Radek Pilař o návrh na pamětní list pochodu. Od té doby se vydávají barevné diplomy s postavičkami Rumcajse, Manky a Cipíska. Nejvíce účastníků (10 831) přišlo v roce 1982. V dalších letech počet kolísal v závislosti na počasí a na pohyblivosti velikonočních svátků. V roce 2001 byl pochod rozšířen i pro cyklisty.

Jan Saudek – Odhalení

Kdy a kde: 29. března 10:00 - 31. května 2014 18:00, Malostranská beseda a.s., Praha 1, vstup: 150 Kč, více na www.saudek-odhaleni.cz

Proč se tam vydat: Půjde o jedinečnou výstavu fotografií, obrazů, kostýmů a rekvizit, které Jan Saudek používá při focení svých jedinečných fotografií, tato výstava bude doplněna i korespondencí a poznámkami z knih Jana Saudka, které budou veřejnosti vystaveny poprvé.

Podrobnosti: Tato výjimečná kulturní událost bude obohacena i o projekci filmů o autorovi ve 2. patře Malostranské besedy ve videokavárně Trick bar, kde zároveň bude občerstvení pro návštěvníky výstavy. Výstavu můžete navštívit od 29. 3. do 31. 5. 2014, denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.