Swing s Tomášem Savkou

Kdy a kde: 14. 12. 2013, Divadlo v Rytířské, Praha

Proč se tam vydat: Swingovými melodiemi a pohodovou muzikou oslaví zpěvák Tomáš Savka vánoční svátky. Zazpívá totiž spolu se svými hosty v rámci koncertu „Swinging Christmas“ písně Karla Hály, Waldemara Matušky, Sammy Davise jr. či Franka Sinatry. Nebudou chybět ani ryze vánoční skladby.

Podrobnosti: Přesvědčit by vás také mohla osobní pozvánka Tomáše Savky: „Vážení diváci, posluchači, návštěvníci...zkrátka milí přátelé swingové a vůbec dobré muziky. Rád bych vás touto cestou pozval na svůj vánoční koncert, který se koná 14.12. v Divadle V Rytířské. Nazvali jsme ho Swinging Christmas, takže zazní jak swing, tak vánoční melodie. Těšit se můžete na mě, mé dva milé dámské hosty: Míšu Noskovou a Katku Šildovou, na skvělé muzikanty mého jazzového tria, Ester Godovskou, Miloše Klápštěho a Honzu Linharta, na smyčcový kvartet a na Ježíška...“ A to není všechno. Protože jde o koncert vánoční, část výtěžku z něj půjde na dobrou věc. Ve spolupráci s neziskovou organizací Dejme dětem šanci o.s. dostane talentovaný Ruda z Dětského domova v Lichnově příspěvek na hudební výuku na základní umělecké škole. Předprodej vstupenek v síti Ticket Art (včetně CK ČEDOK) a také na pokladně Divadla v Rytířské.

V zimě do jeskyně

Kdy a kde: 1. 12. 2013 – 1. 3. 2014, Sloupsko-šošůvské jeskyně, Sloup, vstup: 120 Kč

Proč se tam vydat: Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou už podruhé v historii otevřeny i přes zimu. Zimy se bát nemusíte, v jeskyních je příjemná teplota okolo 8 °C, a to i když je venku pod nulou.

Podrobnosti: Při světlech baterek, které vám na místě zapůjčí, si prohlédnete celou krásně krápníkově zdobenou šošůvskou část (znak SŠJ svícen, průsvitné krápníky a spoustu dalších krápníků různé velikosti a tvarů). Nebo si můžete vyzkoušet život jeskyňáře a zvolit si adrenalinovou zážitkovou trasu ”Po stopách Nagela”. Nutná objednávka předem.

Svět dámského luxusu

Kdy a kde: 13. 12. 2013 – 16. 2. 2014, Muzeum skla a bižuterie, Jablonec nad Nisou, vstup: 80 Kč

Proč se tam vydat: Hledáte-li inspiraci na vánoční dárek nebo se chystáte na plesovou sezonu, pak se přijďte podívat na výstavu Perličkové kabelky, která představí kabelky a módní doplňky vyrobené z perliček a perlí ze skla, dřeva i plastických hmot.

Podrobnosti: Výstava nechává nahlédnout do rozsáhlé muzejní sbírky, z níž byla vybrána téměř tisícovka exponátů. Nejstarší z nich pocházejí z konce 18. století. Vystavené předměty pocházejí zejména z Jablonecka, zastoupeny jsou však i mimořádné kousky z jiných koutů celého světa, jako například brazilská kabelka zdobená vonným kořením nebo taštička etiopských domorodců. K vidění budou historické kabelky s náročnými květinovými vzory, kabelky a tašky z dřevěných nebo plastových perlí, typické pro módu šedesátých let. Hlavní dominantu výstavy tvoří jedinečný soubor šesti set kabelek a doplňků, které byly vyrobeny v 60. – 80. letech v Zásadě a jejichž design je spojen především se jménem výtvarnice Jarmily Hlavové. Jedná se o největší kolekci, která u nás byla doposud vystavena.

Na kluziště

Kdy a kde: 5. 12. 2013 – 31. 1. 2014, 10:00 – 22:00, Ovocný trh, Praha

Proč se tam vydat: Oblíbené venkovní kluziště v centru metropole je otevřené všem bruslařům a vstup je zdarma. Za poplatek si pak můžete brusle půjčit přímo na místě.

Podrobnosti: Kromě bruslení jsou tady o víkendech připraveny i různé akce. A program to bude celkem pestrý. Od koncertů, přes divadla nebo lední revue. Za poplatek si můžete půjčit brusle a výtěžek z půjčovného půjde na charitativní účely. Chladicí systém navíc umožní provoz i v případě, že by došlo k nenadálému většímu oteplení. Další dočasné kluziště najdete v Praze 1 Na Františku, na Holešovickém výstavišti, ve Hvězdě, Nikolajce, Ice Areně Letňany a na Štvanici.