Dětský festival Piccoli

Kdy a kde: Hudební, taneční a výtvarné dílny pro nejmenší muzikanty Ententýnum, 25. 5. 2014, 10:30 – 18:30, Clam-Gallasův palác, Praha 1, vstupé: 80 Kč, více na www.letnislavnosti.cz

Proč se tam vydat: Originální hudební, taneční a výtvarné dílny, loutkové představení populárního souboru Buchty a loutky či hravý dětský Bazaar Baroque – nový jednodenní dětský festival Piccoli – Ententýnum v paláci připravil na neděli 25. května pro zvídavé děti i jejich rodiče bohatý a především zábavný program.

Podrobnosti: Malí muzikanti si pod vedením předních umělců budou moci vyzkoušet hru na harfu, na vlastní kůži prožijí příběhy našich udatných předků, poznají, jak funguje orchestr, zjistí, jak se dá zpěvem přivolat déšť, a zatančí si v palácových komnatách. Populární loutkové divadlo Buchty a loutky sehraje pohádku o tom, že chamtivost se nevyplácí, v hravém Bazaar Baroque budou děti moci směnit některou ze svých knížek či hraček za jinou, vyrobit si vlastní linoryt nebo si vyzkoušet umění kaligrafie.

Vyšehraní 2014

Kdy a kde: 11. ročník festivalu hudby a divadla, 30. 4. – 22. 6. 2014, Scéna na hradbách, Praha, v rámci festivalu se 26. 5. 2014 koná divadelní představení Městečko, více na www.vysehrani.cz

Proč se tam vydat: Nadace Jedličkova ústavu se stala partnerem 11. ročníku pražského festivalu hudby a divadla Vyšehraní. Návštěvníci budou mít možnost nejen přispět do sbírky pro bezbariérový autobus Jedličkova ústavu a škol, ale také zhlédnout představení divadelních souborů „Ještě chvilku“ a „Čarodějné divadlo“. V rámci festivalu budou probíhat koncerty, divadelní představení, trhy chráněných dílen.

Podrobnosti: Festival se koná na dvou místech. Od 30. dubna do 8. června ho bude hostit divadelní scéna Na Hradbách, kde se 26. května mohou návštěvníci těšit na divadelní představení Městečko, které si připravili absolventi Jedličkova ústavu a škol, sdružující se v souboru Ještě chvilku. Následně se přesune na Letní scénu, kterou 2. června okouzlí svým představením spolek Čarodějné divadlo, jehož herci jsou žáci Jedličkova ústavu a škol. Zpěvy ze hry Chudý čaroděj vznikly na motivy J. K. Tyla. V rámci Vyšehraní budou probíhat trhy chráněných dílen, kde si můžete zakoupit kvalitní a originální výrobky od klientů JÚ. Můžete také přispět na sbírku bezbariérového autobusu, který je využíván pro odvoz dětí Jedličkova ústavu na kulturní, sportovní a vzdělávací akce.

Noc kostelů 2014

Kdy a kde: 23. května 18:00 - 23. května 2014 23:00, různá místa České republiky, vstup: zdarma, více na www.nockostelu.cz

Proč se tam vydat: Ve více než 1 200 kostelech a modlitebnách v celé České republice bylo během Noci kostelů 2013 zaznamenáno více než 400 000 návštěvnických vstupů, a to i přes proměnlivé počasí. Proto se i letos se kostely v celé České republice na jednu noc otevřou.

Podrobnosti: Akce je opět příležitostí pozvat co nejširší veřejnost do kostelů a ve večerní a noční atmosféře zde nabídnout možnost setkat se s křesťanstvím prostřednictvím hudby, umění, zážitku. Kostely a modlitebny, sbory či řády přivítají v otevřených kostelech návštěvníky bohatým programem. Připraveny budou komentované prohlídky, koncerty, workshopy či divadelní představení, tak jako tomu bylo i v minulých letech. Zpřístupněny budou rovněž některé veřejnosti běžně nepřístupné části kostelů jako např. varhanní kůry, sakristie, věže, krypty nebo klášterní zahrady. Pro návštěvníky se připravuje průvodce s programem jednotlivých kostelů, k dispozici budou také další informační materiály. Od loňského roku je pro uživatele iPhonů a iPadů k dispozici také zdarma dostupná aplikace iKostel, díky níž budou moci v pátek 23. května poznávat krásy a bohatství kostelů, modliteben a sborů bez tištěné brožury, navíc s přímou navigací k nejbližšímu otevřenému kostelu. Také letos vychází pexeso se zajímavými sakrálními stavbami. Děti i dospělí najdou v této hře kostely pražské, ale i mimopražské, kostely katolické či modlitebny církví zastoupených v Ekumenické radě církví. Budou rovněž vydány velmi oblíbené magnety či kartička na razítka. Pro noční poutníky bude připraven průvodce s programem jednotlivých kostelů, který bude obsahovat několik návrhů na zajímavé noční trasy. K dispozici budou také další informační materiály.