Miss Aerobik

Kdy a kde: 24. listopadu, TOP Hotel Praha

Proč se tam vydat: V neděli se již po sedmnácté bude vyhlašovat nej dívka aerobicu. Finále oblíbené soutěže proběhne v TOP Hotelu Praha. Vstupenky objednávejte na info@missaerobik.cz za 250 Kč.

Podrobnosti: Samotná soutěž má dnes již poměrně bohatou historii, vznikla původně při deníku Sport a jmenovala se Miss cvičitelka. Tímto titulem se může mimo jiné pyšnit moderátorka pořadu Sama doma Jana Havrdová. Vítězné dívky jsou nejen krásné, ale také vtipné a hlavně sportovně nadané. Je to prostě trochu jiná MISS.

Historické kočárky a kočáry

Kdy a kde: Výstava historických vozů, barokní konírna, zámek v Děčíně, 24. 10. 2013 – 30. 4. 2015

Proč se tam vydat: Expozici tvoří desítka kočárů nejrůznějších tvarů a typů zhruba z let 1850 až 1900. Jistým protipólem expozice skutečných dopravních vozů bude výstava nejmenších vozítek, tedy kočárků a kolíbek pro děti i pro panenky.

Podrobnosti: K vidění budou jak kočáry výletní, tak vozy používané pro městský provoz, a dokonce i sportovní, určené k vozatajským závodům. Pestrá je i velikost vystavených kusů – od krátkých a lehkých sportovních vozů až k výletnímu kočáru z majetku rodiny Metternichů, ten kvůli svým impozantním rozměrům málem do konírny ani neprošel. Možná nejzajímavějším exponátem je mohutný městský dvouspřežní kočár vyrobený okolo roku 1850, který údajně pochází přímo z majetku císařského dvora. Malé kočárky na zámek zapůjčila paní Miloslava Šormová, která se jejich sbírání věnuje již od poloviny 80. let a za tu dobu shromáždila početný soubor zahrnující na 130 exponátů z let 1880–1980. Z tohoto úctyhodného množství bude v pokojích jižního křídla představeno celkem 55 kočárků dětských i loutkových a 16 kolíbek.

Czech Press Photo 2013

Kdy a kde: Premiérová výstava fotografií Czech Press Photo 2013, Rytířský sál Staroměstské radnice, Praha, 19. 11. 2013 – 31. 1. 2014

Proč se tam vydat: Czech Press Photo je soutěž a následná výstava přinášející nezávislé autentické obrazové svědectví o životě. Tak, jak je vidí doma i ve světě profesionální fotožurnalisté žijící v České nebo Slovenské republice.

Podrobnosti: Cílem soutěže i výstavy, které se konají každoročně od r. 1995, je umožnit veřejnosti být očitým svědkem událostí a jevů uplynulého roku. A rovněž snaha motivovat fotografy v každodenním stereotypu jejich práce k osobním přístupům, a tak stimulovat rozvoj samotného média fotografie. Czech Press Photo dává možnost zveřejňovat i to, co z nejrůznějších důvodů navzdory svým kvalitám nenachází v médiích uplatnění. V zájmu nestrannosti posuzuje práce nezávislá, každoročně obměňovaná odborná mezinárodní porota. Czech Press Photo podporuje zájem o fotožurnalismus jako prostředek mezilidského poznání a porozumění. Během trvání výstavy proběhne na Staroměstské radnici v prostorách výstavy řada prezentací vítězných fotografů a jejich besedy s veřejností.

Výstava Josef Lada

Kdy a kde: Výstava 150 kreseb z třiadvaceti knižních titulů Josefa Lady, Špilberk, Brno, 14. 11. 2013 – 26. 1. 2014, vstupné: 90 Kč

Proč se tam vydat: Ladovo rozsáhlé dílo tvoří okolo 15 tisíc kreseb a asi 400 obrazů, podle Ladova námětu či ilustrací vzniklo na dvacet filmů, jeho dílo je zastoupeno v třiadvaceti galeriích a muzeích v celé republice a do dnešních dnů se stále těší pozornosti diváků na mnoha výstavách. Výstava je doplněna souborem dobových hraček ze sbírky Milady Kollárové a knihami Josefa Lady, které zapůjčila Knihovna Jiřího Mahena.

Podrobnosti: Na výstavě nechybí ilustrace k nejznámějším pohádkám Karla Jaromíra Erbena. Nejmenší děti si připomenou obrázky a čtyřverší k vybraným písmenům naší abecedy. Vystaveno je také deset obrazů zasněžené krajiny s klouzačkou, Mikulášem, ponocným i vodníkem sedícím nad zamrzlou hladinou rybníka, které vám svojí zimní tematikou navodí příjemnou vánoční atmosféru.