Národní den železnice 2014 v Břeclavi

Kdy a kde: 27. září 2014, Břeclav

Proč se tam vydat: Letošní oslavy Národního dne železnice proběhnou v sobotu 27. září v Břeclavi. Připomínat budou 175. výročí drážní dopravy na našem území a těšit se můžete na pestrý program. České dráhy oslavují 175 let drážní dopravy na našem území a není náhodou, že letošní Národní den železnice se poslední zářijovou sobotu koná v Břeclavi. První trať, po níž na našem území jezdily vlaky, byla dráha z Vídně do Břeclavi zprovozněná 6. června 1839.

Podrobnosti: Na oslavy do Břeclavi vypraví České dráhy v sobotu protokolární vlaky: z Prahy pojede souprava ČD railjet, z Ostravy pendolino a z Brna, Bratislavy a Vídně parní vlaky. Oslavy svátku železnice začnou po příjezdu vlaků v 10:00. Prvních 30 tisíc návštěvníků dostane dárek. Ve Světě historie bude k vidění přehlídka nejkrásnějších historických lokomotiv i salonní vozy prezidenta T. G. Masaryka a G. Husáka. Jezdit budou parní historické vlaky. Moderní tvář železnice se představí v rámci sekce Svět změny. Prohlédnete si moderní lokomotivu ř. 380 ze Škody Transportation a projdete soupravu ČD railjet či rychlovlak Pendolino. Představí se kompletní „rodinka“ Regio. Víkendové rozptýlení nabídne Svět zábavy s bohatým kulturním programem. Rodiny se mohou zúčastnit závodu drezín. Pro děti bude připraven divadelní stan s železničními pohádkami, kinematovlak a slon Elfík. Letošní novinkou je wi-fi a relax zóna.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko.

Na stránkách Kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!

Karlštejnské vinobraní

Kdy a kde: 27. a 28. září 2014, Karlštejn

Proč se tam vydat: Historická slavnost vína za přítomnosti císaře římského a krále českého Karla IV. a jeho dvora proběhne v Karlštejně v sobotu 27. a v neděli 28. září. Čeká vás bohatý program z doby středověku, ochutnávky vín a kulinářských specialit, rytířský turnaj a vystoupení mágů. Na vinobraní letos poprvé pojede z Prahy parní vlak.

Podrobnosti: Historickou branou do uzavřené části městyse Karlštejn se návštěvník přenese do doby dávno minulé, do 14. století "otce vlasti" Karla IV. Bohatý dvoudenní program potěší všechny návštěvníky na hradě i v podhradí do pozdních večerních hodin. Užijete si gotickou módní přehlídku, naučíte se historické tance a pobavíte při vystoupeních polykačů ohně, fakírů, šermířů a dvorních mágů. Vyvrcholením obou dnů bude slavnostní historický průvod od vinic na hrad v čele s císařem římským a králem českým Karlem IV., jeho ženou Eliškou Pomořanskou a 300členným doprovodem císařského dvora. Cestu k hradu budou lemovat dobové stánky s ukázkami historických řemesel, návštěvníci ochutnají burčák a karlštejnská vína z vinic, které založil sám král. Nenechte si ujít možnost přijet na tuto slavnost mimořádným vlakem, v jehož čele bude parní lokomotiva Škoda 475.111. Vlaky z Prahy-Smíchova budou do Karlštejna vyrážet po oba víkendové dny. Jízdenky na všechny jízdy budou v prodeji přímo ve vlaku, souprava není místenková.

Více tipů na výlety po Česku na Kudyznudy.cz!

Vzáří - Mezinárodní festival světla a videomappingu v Olomouci

Kdy a kde: 23. až 27. září 2014, Olomouc

Proč se tam vydat: Festival světla a videomappingu Vzáří - Septembeam přinesl jako první do naší země nový žánr festivalu. V Olomouci budete od úterý 23. do soboty 27. září obdivovat světelné instalace na domech, palácích nebo objektech přímo v centru hanácké metropole. Festival je zároveň mezinárodní soutěží ve videomappingu.

Podrobnosti: Olomoucký festival přinese hru světel na různá místa. Pětidenní přehlídka světelného designu je spojená s bohatým doprovodným programem v podobě koncertů, vystoupení DJs, workshopů a výstav. Festival VZÁŘÍ letos nabídne čtyři atraktivní instalace, několik tematicky příbuzných výstav a součástí programu je také přednáška o netradičních fenoménech vizuální kultury Fresh Eye na téma Obraz světla ve městě. Největší pozornost diváků se však již tradičně soustředí na projekce, které promění fasády olomouckých budov ve velká filmová plátna. Videomappingové animace a projekce si letos pro festival připravilo celkem sedm týmů. A kde můžete projekce vidět? Na Arcidiecézním muzeu, ve Ztracené ulici, na náměstí Republiky, v Lomené galerii, v krytu civilní obrany v Bezručových sadech a ve Smetanových sadech. Od čtvrtka do soboty můžete také navštívit Kavárnu POTMĚ. Festival světla Signal se bude konat také od 16. do 19. října v Praze.

Další tipy na výlety po Česku na Kudyznudy.cz!