Výstava - Byt snů pro moderní ženu

Kde a kdy: tento víkend v pražském Veletržním paláci

Proč tam být: Je dobré vidět, jak by ideální moderní domácnost pro současnou ženu měla vypadat. Výstava "MDŽ - Moderní design pro ženy" má podtitul "designed for women by women."

Architektka Viktorie Součková (ředitelka studia Bogle Architects) věnovala modelový byt modernímu designu, ženám a zelenému bydlení. Čekají na vás nápadicé, barvité a často netušené dekorace z dílen českých designérek a odnesete si i tipy, jaké zvolit větrání, jak vyřešit recyklaci odpadů, uspořit energii a vodu, vybrat nábytek a zařízení. Nechybějí ani nejmodernější kuchyňské spotřebiče. Získejte přehled!

Táborský festival vína

Kdy a kde: od 4. dubna do 24. dubna na různých místech v Táboře. Např.: Vinotéka u Černého kocoura a zeleného stromu, restaurace Goldie hotelu Nautilus, velký a malý sál Střelnice, Divadlo Oskara Nedbala, Muzeum čokolády a marcipánu.

Proč tam být: Protože za dobrým vínem a jídlem se vyplatí urazit kus cesty. Jde o nejdelší a rozsahem jeden z největších festivalů vína a gastronomie v republice. Na programu jsou nejen řízené degustace ale rozvněž přednášky, výstavy, divadla, vzdělávací akce a gastronomické večery.

Tip pro nedočkavé mlsné cyklisty a turisty: V sobotu 6. dubna se koná Čejkovická vinná stezka, na které budete moct ochutnat vína ročníku 2012 přímo ve vinicích, ze kterých vzešla.

Rande s lotrem Xaverem Yáchymem Zahozencem

Kdy a kde: Vždy dva víkendy v měsíci na Slezskoostravském hradu v projektu Otevřte 13. komnatu

Proč tam být: Prohlídky s historickými postavami i řešením záhad jsou v kursu, konají se na mnoha hradech a zámcích. Tato nás zaujala příběhem skutečné historické postavy loupeživého rytíře, který se celý život mstil za osud odloženého nemanželského dítěte a stal se postrachem ostravského kraje. Říká se, že desítky vystrašených žen z urozených a bohatých rodin mu samy otevíraly dvířka do svých ložnic.

Zkuste získat alespoň sedm z deseti možných klíčů a říct na kterémkoliv z objektů zahrnutých do projektu (je jich víc!) před zamčenou třináctou komnatou: "Sezame otevři se" - a uvidíte, co se stane.

Luxusní bydlení pro tlustokožce

Kdy a kde: Nový pavilon pro slony a hrochy byl slavnostně otevřen v ZOO Praha v Troji už minulý týden.

Proč tam být: Na zvířata získáte nový pohled. Už jste například někdy viděli plavat hrocha přímo pod vodou?

"Údolí slonů", jak se pavilon jmenuje, má mimo jiné tři propojitelné výběhy o celkové ploše osm a půl kilometrů čtverečních, několik bazénů, pláž a další vymoženosti. Vedení Zoo poznamenalo, že pro slony to znamená něco jako přestěhovat se z garsonky na venkov.

V pokojích panstva

Kdy a kde: zámek Dačice otevřel v nové turistické sezóně po pěti letech restaurátorských a stavebních prací novou velkolepou prohlídkovou trasu. Celkem dvacet místností navíc!

Proč tam být: Podíváte se panstvu přímo do soukromí - čekají na vás reprezentační místnosti, i pánské a dámské soukromé apartmány. Třeba se můžete podívat, jak žila Karolina Dalbergová, matka posledních dvou členů stejnojmenného rodu. Podíváte se do jejího salonu, společenského pokoje, jídelny i ložnice.