Knížecí advent na Křivoklátě

Kdy a kde: 30. 11. 2013 – 12. 1. 2014, Velký řemeslnický jarmark, Královský hrad Křivoklát, vstupné: 60 Kč

Proč se tam vydat: Velký adventní řemeslnický jarmark láká všechny milovníky vánoční atmosféry. Tu si budete moci užít vlastně dvojnásobně, protože jarmark se koná nejen v prostorách celého dolního nádvoří, ale také ve vnitřních prostorách dolního hradu – v lednicích a v bývalém pivovaru. Uvidíte mnoho zručných řemeslníků při práci, kováře, košíkáře, pekaře, svíčkaře, hrnčíře a mnoho dalších.

Podrobnosti: S prvním adventním dnem bude celý hrad oděn do slavnostního vánočního roucha a to si ponechá až do poloviny ledna následujícího roku. Tradiční vánoční jarmarky se pak budou konat ve dnech 7. - 8. prosince a 14. - 15. prosince. Vždy v časech od 10 do 17 hodin. Kromě zručných řemeslníků jsou na programu také adventní koncerty, kejklířská vystoupení a mnoho dalšího. Vánoční koncert je připravený na 7. prosince v 15 hodin. Rybova Mše vánoční v podání pěveckého sboru SUDOP proběhne v historických prostorách hradu - v Královském sále. V tento den ve 14 hodin také přijde Mikuláš, čert i anděl. Jako každý advent můžete k jízdě na hrad Křivoklát využít historický vlak tažený parní lokomotivou Albatros. 7. prosince bude vypraven zvláštní historický vlak z Plzně. Odjezd z Plzně hl.n. v 9.25, příjezd zpět do 19.00 hod. Cena jízdenek: děti do 15 let 150 Kč, dospělí 200 Kč. A to není vše, i 14. prosince vás čeká cesta na hrad Křivoklát historickým vlakem. Tento vlak bude tažený parní lokomotivou Šlechtična.

Vánoční Praha

Kdy a kde: Vánoční trhy Praha, 30. 11. 2013 – 6. 1. 2014, Staroměstské náměstí, Praha 1

Proč se tam vydat: Pražské vánoční trhy patří k největším v celé České republice. Kromě toho lákají svojí třpytivou atmosférou, tradicí, bohatým programem, typickým vánočním jídlem a dětskou dílničkou. Těšit se můžete na desítky stánků, kde budou prodejci prodávat vánoční dekoraci, cukroví, perníčky, kapry, ozdoby, dárky, občerstvení. Každý si určitě vybere.

Podrobnosti: Jako každý rok, ani letos nechybí tradice rozsvěcení vánočního stromu. Slavnostní rozsvícení stromu při letošních Vánočních trzích na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze bude mít skutečně pohádkový nádech. Bohatě nazdobený dvacetimetrový smrk rozsvítí v sobotu 30. listopadu 2013 nejznámější česká Popelka – Libuše Šafránková. Další vánoční trhy v Praze: Václavské náměstí, Výstaviště Holešovice, Havelské náměstí, náměstí Míru, náměstí Republiky. Bezprostředně na trhy na Staromáku navázují Tříkrálové oslavy, které potrvají do 6. ledna 2014.

Advent v Českém Krumlově

Kdy a kde: Adventní víkendy, 29. 11. 2013 – 6. 1. 2014, náměstí Svornosti, Český Krumlov

Proč se tam vydat: S přicházející zimou ukazuje Český Krumlov zcela jinou tvář. Tvář plnou klidu a poezie. Čas adventu je naplněn řadou překrásných setkání, počínaje společným rozsvícením vánočního stromu, koledami, mikulášskou nadílkou a také Ježíškovou poštou a příjezdem Bílé paní.

Podrobnosti: Kouzelným završením předvánočního období je pak živý betlém - biblický příběh ztvárněný písní a tancem, za bohatého hudebního doprovodu. Adventní víkendy, zpestřené staročeským vánočním trhem s punčem a vánočním cukrovím, jež provoní denně celé město, každého svátečně naladí. Nejen pro rodiny s malými dětmi může začít Štědrý den setkáním na prvním zámeckém nádvoří při příležitosti Medvědích Vánoc. Své nezaměnitelné kouzlo a poetiku má v Českém Krumlově také vítání nového roku.

Olomoucké Vánoce

Kdy a kde: 24. 11. 2013 – 23. 12. 2013, Tradiční vánoční trhy, Horní náměstí, Olomouc

Proč se tam vydat: Olomoucké vánoční trhy se konají přímo v historickém centru města a čeká vás na nich hodnotný program s populárními hudebními skupinami všech žánrů, divadlo pro malé, ale i velké, představení adventních zvyků, dobové atrakce, vyřezávaný betlém, zpívání koled a více než osm desítek stánků s kvalitním zbožím i vyhlášeným punčem.

Podrobnosti: Vánoční trhy v Olomouci nabízejí jako jediné v České republice originální kvalitu Norimberského vína a punče. Složení vína je přísně kontrolováno a po generace je receptura každého výrobku stejná. K dostání je zde přes 10 druhů vína a punčů, veškerý sortiment je prodáván i jako dárkové litrové balení. Ochutnat jej můžete na vybraných stáncích. A navíc vás pořadatelé zvou na otevřené kluziště, kde můžete sami či s rodinou bruslit denně zdarma až do konce února. Vánoční trhy mají neuvěřitelně bohatý program. Každý den od 24. listopadu až do předvečera Štědrého dne si můžete vybírat z různých koncertů a vystoupení.

„Babiččiny“ Vánoce

Kdy a kde: 5. 12. – 8. 12. 2013, 9:00 – 15:00, Státní zámek Ratibořice, Česká Skalice

Proč se tam vydat: Babiččino údolí má svoje kouzlo i v zimě. S tradicemi v období adventu a Vánoc vás v Rudrově mlýně seznámí folklorní soubor Barunka. Na knížecím zámku Ratibořice si můžete užít jak malý adventní trh, tak také dobovou vánoční prohlídku zámku.

Podrobnosti: Vedle mlýna, v budově vodního mandlu, na vás čeká malý adventní trh a posezení v hospůdce s tradičními dobrotami. Nakonec nahlédnete do babiččiny světničky na Starém bělidle a představíte si, jak zde trávila Štědrý den. Po procházce Babiččiným údolím se můžete zahřát v kavárně ve vstupní hale zámku Ratibořice. Dáte si něco dobrého na zub a poté prožijete Knížecí Vánoce. Při prohlídce adventně a vánočně vyzdobených zámeckých interiérů vás seznámíme s průběhem vánočních svátků na bývalém náchodském panství ve 2. pol. 19. století.