I letos na Matějskou

Kdy a kde: 1. března - 30. dubna 2014, úterý - pátek: 14.00 - 21.00 hodin, sobota, neděle, svátky, prázdniny: 10.00 - 22.00 hodin, Výstaviště Holešovice, Praha 7, vstupné 25 Kč, více na www.matejskapout.cz

Proč se tam vydat: Na Matějské pouti na vás čekají tradiční i nové zahraniční atrakce. Od 1. března do 30. dubna se pobavíte na horské dráze, centrifuze, ve strašidelném zámku, domě smíchu, u střelnic, na kolotočích, houpačkách, skákacích hradech, houpacích lodích nebo na lochnesce.

Podrobnosti: Nejznámější a nejnavštěvovanější poutí v Česku je Matějská, pořádaná každoročně v jarních měsících vareálu pražského Výstaviště. Můžete tu vyzkoušet desítky domácích i zahraničních atrakcí. Mezi nejznámější patří rodinná horská dráha, obří ruské kolo, trojpatrový strašidelný zámek, dům smíchu, řetízkový kolotoč vysoký 50 metrů, bezpočet houpaček a skákacích hradů, staročeská střelnice či stále vyhledávané a oblíbené autodromy. Samozřejmě nechybí stánky s rychlým občerstvením, obvyklým suvenýrem z Matějské pouti bývají orientální cukrovinky a perníková srdce.
Tradice Matějské pouti je v Národní knihovně archivovaná od roku 1595. Původně se konaly na Hanspaulce, ale plocha nestačila, a proto se stánky a kolotoče zvolna přesouvaly k Vítěznému náměstí a později k Hradčanské. V roce 1963 se přestěhovaly do sousedství Stromovky.
Matěj je patronem/ochráncem stavebních řemeslníků, řezníků, cukrářů, kovářů a krejčích. Vedle toho se k němu lidé modlí, aby od nich odvrátil černý kašel, neštovice a manželskou neplodnost. Kolem apoštola Matěje se vyvinuly rozličné tradice. Ještě dnes je všude plno matějských poutí a dříve se razila i matějská mince. Také s počasím má Matěj co do činění, existuje pořekadlo Svatý Matěj ledy láme. Znamená to, že tento den by měl být předzvěstí jara.

Kafe.cz připomíná:

  • Tradičně proběhne v rámci Matějské pouti akce "Den pro zdravotně postižené děti a děti z dětských domovů a azylových domů". Tato akce je přístupna všem zdravotně postiženým návštěvníkům zdarma včetně doprovodného.

Festival ProTibet 2014

Kdy a kde: 28. února - 15. dubna 2014, festival bude probíhat v různých městech České republiky, vstup: zdarma, více informací na www.protibet.cz

Proč se tam vydat: Festival ProTibet 2014 bude patřit všem, kteří se chtějí seznámit s kulturou Tibetu a zároveň se chtějí zapojit do pomoci tibetským dětem. Program bude probíhat např. v Praze, Brně, Hradci Králové, Plzni, Olomouci, Ostravě a dalších městech.

Podrobnosti: Tento již 13. ročník je výjimečný zastoupením mnoha zahraničních a známých osobností. Pro diváky bude zajímavé vystoupení tibetského zpěváka Tenzina Tsedupa, který přijede z Indie. Lama Geše Ňima Özer povede přednášky na téma laskavého srdce. PhDr. Jiřina Šiklová, CSc., představí veřejnosti svou knihu Vyhoštěná smrt. Herečka Bára Hrzánová, velká milovnice Tibetu, zahraje se svým bandem během benefičního koncertu. Tento rok festival nabídne také rozsáhlou projekci filmů současných tibetských tvůrců. Součástí festivalu budou také putovní výstavy fotografií pod názvem Tibet na křižovatce, které doplňují vzdělávací projekty pro učitele a studenty. Obecně prospěšná společnost Most podporuje od roku 2004 vzdělávání a zlepšuje životní podmínky lidí žijících v indických Himálajích a v Tibetu. Pomáhá tisícům dětí, tibetským uprchlíkům, mnichům a mniškám, nomádským rodinám a starým lidem bez rodin. Realizuje projekty na podporu tamních škol a podporuje místní ekonomiku zakládáním chráněných dílen.

Masopust v Českém Krumlově

Kdy a kde: 1. března - 4. března 2014 od 11:00, Základní umělecká škola v Českém Krumlově, Městské divadlo Český Krumlov, Sdružení podnikatelů cestovního ruchu Český Krumlov, Český Krumlov, vstup zdarma, více na www.ckrumlov.cz

Proč se tam vydat: Obnovená tradice lidové masopustní slavnosti s typickým pestrobarevným procesím masek, provázeným pouličními divadelníky, kejklíři a muzikanty zaujme všechny – dospělé i děti.

Podrobnosti: Jelikož po veselici následuje půst, nechybí ani bohatá hostina a tancovačka. Masopust, tedy období od Tří králů do Popeleční středy, byl svátkem hodování. Na královském dvoře se konaly hostiny, ve městech tancovačky a na vesnici vepřové hody – a vše vyvrcholilo maškarní zábavou na masopustní úterý, tedy v úterý před Popeleční středou. Ty nejhezčí masopustní tradice si připomíná vedle řady českých měst a vesnic také Český Krumlov. Středověkými uličkami prochází pestrobarevné procesí masek, provázené pouličními divadelníky, kejklíři a muzikanty, nechybí ani tancovačka a bohaté pohoštění. Masopustní průvod městem proběhne od 16 hodin v úterý 4. 3. 2014. Koleda originálních masek a průvod městem s bohatým programem - 8. ročník akce. Téma nových masek: Nádhera i bizarnost baroka. Trasa průvodu: Kostelní ulice – Horní ulice – náměstí Svornosti – Široká ulice – Dlouhá ulice – Radniční ulice – Latrán – Klášterní ulice – 1. zámecké nádvoří a zpět do ZUŠ. Předpokládaný konec průvodu 18:00.