Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kam na víkend: Matějská pouť, masopust a festival pro Tibet

Už víte, kam vyrazíte o víkendu? Počasí svádí k tomu vyrazit třeba na největší českou pouť nebo na masopustní průvod.

Zdroj: Kudy z nudy I letos na Matějskou

Kdy a kde: 1. března - 30. dubna 2014, úterý - pátek: 14.00 - 21.00 hodin, sobota, neděle, svátky, prázdniny: 10.00 - 22.00 hodin, Výstaviště Holešovice, Praha 7, vstupné 25 Kč, více na www.matejskapout.cz

Proč se tam vydat: Na Matějské pouti na vás čekají tradiční i nové zahraniční atrakce. Od 1. března do 30. dubna se pobavíte na horské dráze, centrifuze, ve strašidelném zámku, domě smíchu, u střelnic, na kolotočích, houpačkách, skákacích hradech, houpacích lodích nebo na lochnesce.

Podrobnosti: Nejznámější a nejnavštěvovanější poutí v Česku je Matějská, pořádaná každoročně v jarních měsících vareálu pražského Výstaviště. Můžete tu vyzkoušet desítky domácích i zahraničních atrakcí. Mezi nejznámější patří rodinná horská dráha, obří ruské kolo, trojpatrový strašidelný zámek, dům smíchu, řetízkový kolotoč vysoký 50 metrů, bezpočet houpaček a skákacích hradů, staročeská střelnice či stále vyhledávané a oblíbené autodromy. Samozřejmě nechybí stánky s rychlým občerstvením, obvyklým suvenýrem z Matějské pouti bývají orientální cukrovinky a perníková srdce.
Tradice Matějské pouti je v Národní knihovně archivovaná od roku 1595. Původně se konaly na Hanspaulce, ale plocha nestačila, a proto se stánky a kolotoče zvolna přesouvaly k Vítěznému náměstí a později k Hradčanské. V roce 1963 se přestěhovaly do sousedství Stromovky.
Matěj je patronem/ochráncem stavebních řemeslníků, řezníků, cukrářů, kovářů a krejčích. Vedle toho se k němu lidé modlí, aby od nich odvrátil černý kašel, neštovice a manželskou neplodnost. Kolem apoštola Matěje se vyvinuly rozličné tradice. Ještě dnes je všude plno matějských poutí a dříve se razila i matějská mince. Také s počasím má Matěj co do činění, existuje pořekadlo Svatý Matěj ledy láme. Znamená to, že tento den by měl být předzvěstí jara.

Kafe.cz připomíná:

  • Tradičně proběhne v rámci Matějské pouti akce "Den pro zdravotně postižené děti a děti z dětských domovů a azylových domů". Tato akce je přístupna všem zdravotně postiženým návštěvníkům zdarma včetně doprovodného.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU