Skiareál Monínec

Kde: 80 km od Prahy, Sedlec-Prčice, www.moninec.cz, otevřeno: listopad – březen od pondělí do neděle vždy od 9 do 21:00, cena: 500 Kč celodenní skipas (kompletní ceník na webu)

Proč se tam vydat: Lyžařské středisko uprostřed Čech v oblasti zvané Česká Sibiř je vybaveno nejmodernější horskou technologií. Postupně se tu rozrůstá ojedinělý projekt sportovního a rekreačního komplexu s celoročním využitím. K dispozici je také nový hotel.

Podrobnosti: Komplex je útulný a rodinný. Kromě běžného lyžování vám tu nabízí večerní lyžování, lyžařskou restauraci a skvělé ubytování. Ski Relax Monínec nabízí plnohodnotné lyžařské středisko ve středních Čechách s 1 200 metrů dlouhou sjezdovkou obsluhovanou čtyřsedadlovou lanovou dráhou a vlekem. Areál je umístěn na severní straně Javorové skály (724 m n. m.), díky čemuž se zde lyžuje průměrně 100 dní v roce. V horní části sjezdovky zvyšuje komfort lyžování nový dvoumístný vlek Doppelmayr s kapacitou 1 200 osob za hodinu. Stávající cvičná 170 m dlouhá sjezdovka slouží především lyžařské škole Maro a začátečníkům. V zimní sezoně je tu pro děti lyžařská školička. Uzavřený prostor s dětským hřištěm pro výuku lyžování, tubingová dráha a pro pohodlí malých lyžařů nový 90m pojízdný koberec, nejdelší v České republice. Novinkou sezony 2013/2014 se stane kvalitní snowpark Freestyle Area Monínec. O každodenní 100% úpravu snowparku se budou starat dva shapeři a headshaper, takže budete mít jistotu každodenní úpravy jak ručně, tak stojově. Snowpark bude mít nově vybudovaný vlastní vlek a také umělé osvětlení pro večerní provoz.

Skiareál Lipno

Kde: Lipno nad Vltavou, www.skiareallipno.cz, otevřeno: listopad – březen od pondělí do neděle vždy od 9:00 do 16:00, večerní lyžování: od 18:00 do 21:00, cena: 600 Kč za celodenní skipas (kompletní ceník na webu)

Proč se tam vydat: Skiareál Lipno je moderní, pětihvězdičkové lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy. Skiareál nabízí devět bezpečných a kvalitně zasněžovaných sjezdovek o celkové délce 8,3 km. Pohodlnou přepravu zajišťují tři čtyřsedačkové lanovky.

Podrobnosti: Areál patří mezi největší česká lyžařská střediska. Jeho součástí je také ubytování, poskytování servisu pro lyžaře a snowboardisty a také obchod se sportovním zbožím. Ani běžkaři nebudou ochuzeni – k dispozici je 40 km upravených běžeckých stop. Chybu neuděláte, ani když si s sebou do kufru přibalíte brusle. Bruslí se tu na přírodním kluzišti – na zamrzlé hladině Lipenského jezera. U bezplatného centrálního parkoviště přímo u lanovky naleznete restaurace, apres ski-bary, lyžařskou školu, půjčovnu, skiservis a další služby. V těsné blízkosti se nachází Aquaworld, dětský koutek, bobová dráha, animační programy, bowling, wellness a sportovní hala. Skiareál Lipno je díky ubytovací kapacitě 3 500 lůžek v okolí sjezdovek skvělou volbou pro rodinnou zimní dovolenou. Dětem je k dispozici osvětlené výukové hřiště Foxpark kapitána Lipánka, které dosud v Česku nemá obdobu. Hřiště je tedy v provozu i v době večerního lyžování, od 18 do 20 hodin. Pro všechny návštěvníky je Foxpark zdarma.

Skiareál Špindlerův Mlýn

Kde: Špindlerův Mlýn, www.skiareal.cz, cena: 750 Kč celodenní skipas (kompletní ceník na webu)

Proč se tam vydat: Skiareál Špindlerův Mlýn provozuje 5 lanových drah a 11 lyžařských vleků ve Špindlerově Mlýně a na Horních Mísečkách, celkem 25 km sjezdových tratí, z kterých je 95 % technicky zasněžováno. K dispozici jsou 3 snowparky a U-rampa, 2 dětské parky a 85 km běžeckých tratí. Skipas zakoupený na kterékoliv pokladně je možno využít na všech lanových drahách a lyžařských vlecích (na LD Labská, LV na Horních Mísečkách, na LV Davidovka a Horal je možno využít nižší regionální jízdné).

Podrobnosti: Lyžařská krkonošská magistrála a upravované běžecké trasy dosahují délky téměř 520 km. Letošní novinkou 2013/2014 je zavedení rodičovských a vratných skipasů. Areál Svatý Petr je nejvýznamnějším centrem sportovního dění ve Špindlerově Mlýně. Každým rokem je dějištěm mnoha významných sportovních akcí. Přímo v areálu jsou v zimní sezoně v provozu 3 lanové dráhy a pět vleků. Sjezdové tratě jsou co do délky převýšení i úpravy nejkvalitnější v rámci celé ČR. Bohatě navštěvovaný je i snowpark včetně U-rampy. Návštěvníci Špindlerova Mlýna zde najdou dostatek restaurací, lyžařských a snowboardových škol, večerního využití volného času - bazény, bowlingové dráhy, bobovou a sáňkařskou dráhu, diskotéky a v neposlední řadě i každodenní možnost večerního lyžování na kvalitně osvětlené sjezdové trati Hromovka, kde byla v r. 2005 postavena nová, rychlejší čtyřsedačková lanová dráha. Areál Medvědín je lanovou dráhou spojen s areálem Horní Mísečky. Je zde velmi dobrá černá a červená sjezdová trať, která je určená především pro sportovní lyžařskou jízdu. Novinkou sezony 2013/2014 je rozšíření sjezdovky na Medvědíně. Pro začátečníky a rodinné dovolené s dětmi doporučujeme areál Horní Mísečky, který nabízí čtyři lyžařské vleky, vždy kvalitně upravené sjezdovky a snowpark s vlastním vlekem určený snowboardistům. Nejnovější areál Labská byl vybudován na trase původního lyžařského vleku Labská.

Skiareál Dolní Morava

Kde: Lyžařské středisko Dolní Morava relax & sport resort, Králíky, www.dolnimorava.cz, cena: 590 Kč celodenní skipas (kompletní ceník na webu)

Proč se tam vydat: Lyžařský areál Dolní Morava leží v údolí obce Dolní Morava nedaleko od vrcholu Kralického Sněžníku. Zdejší sjezdové tratě patří k tomu nejlepšímu, co může lyžař v České republice najít. 2x čtyřsedačková lanovka, kotva, dětský ski park, bobovka, sáňkování a hory zážitků!

Podrobnosti: Co vás v lyžařském areálu čeká? Dvě nové moderní čtyřsedačkové lanovky, lyžařský vlek, dětský pojízdný koberec Sun Kid, dětský kolotoč Sun Kid, lanový vlek a několik lanovek. Celková přepravní kapacita všech dopravních zařízení je více jak 6 tisíc osob za hodinu, což nenabízí žádné jiné středisko na Moravě. V areálu se nachází celkem 4 sjezdovky všech stupňů obtížnosti, kde si „svůj“ terén najde skutečně každý lyžař. Velkým tahákem pro lyžaře je sjezdovka U Slona, která nadchne všechny vyznavače carvingového lyžování s unikátní šířkou 80 metrů a délkou 1 200 metrů. K novinkám letošní sezony 2013/2014 patří vybudování vyhlídkových míst a odpočívadel přímo na sjezdovkách, ski alpové centrum (půjčovna, prodej, servis) v areálu Točna Dolní Morava, hlídání dětí v lyžařské škole v chatě Amálka, pravidelné animační programy a hlídání dětí ve Wellness hotelu Vista nebo víkendová cvičení a přednášky ve Wellness hotelu Vista. Co se týče běžeckých tras, v okolí Králického Sněžníku je běžkařům k dispozici spolu s napojením na Jesenickou magistrálu zhruba 50 km upravených stop. K tomu všemu si můžete užít jedinečný zážitek z nočního sáňkování na osvětlené trati dlouhé 2,5 km a zvednout si trochu adrenalin na bobové dráze s mnoha zatáčkami. Jedním z hlavních cílů střediska je orientace na rodiny s dětmi. Vytvořili jsme pro ně bezpečné zázemí, aby se u nás cítili skvěle. Celý prostor dětského parku je bezpečně ohraničen, aby nedošlo k ohrožení ze strany ostatních lyžařů.