Velikonoce, kam se člověk podívá

Tip na výstavu: Mistrovské kraslice v Přešticích (Český les). K vidění je celkem sedm stovek překrásných kraslic od třiceti tvůrců.

Tip do ZOO: Probouzejí se také zoologické zahrady, prakticky všechny v republice nachystaly zajímavý velikonoční program. V pražské Zoo Troja otevírajjí zbrusu nový pavilon slonů, v Zoo Děčín probíhají Aprílové Velikonoce (děti i dospělí napravují řádění popleteného skřítka), v Zoo Ostrava se uskuteční první letošní komentované krmění zvířat i ptáků.

Tip pro šikovné: Vlastní pomlázku, kraslice i dobroty si můžete vyrobit a upéct ve skonsenu v Hoslovicích na Strakonicku.

Hrady a zámky otevírají brány

Většina hradů a zámků nečeká na první duben, kdy oficiálně začíná turistická sezóna a má otevřeno již v sobotu.

Leckde pochopitelně probíhá velikonoční program, v Králících se můžete podívat exklusivně i do podzemí. Nakonec... k velikonočním pověstem patří "otevírání země".

Náš tip: vydejte se například do Velhartic, Lešné, Kašperku, Dobříše. Velikonoční výstava je i pod brněnským Špilberkem, trhy a program proběhnou i na Karlštejně, ve Žlebech, na Konopišti, Starých Hradech atd.

Na zámku Slavkov proběhne v sobotu 30. března Jarní vyjížďka, chystá se pětadvacet jezdců na koních v rozmarných kostýmech. A budou vynášet Moranu! Děti se mohou povozit na ponících a připraveny jsou i drobné soutěže.

Na zámku v Mníšku pod Brdy chystají Velikonoční veselici s kuřetem.

Farmářské trhy jsou zpět

Mají úžasné kouzlo a najdete na nich jen samé gruntovní dobroty k snědku od farmářů z nejbližšího okolí i drobná řemeslná dílka.

V Praze se o víkendu konají například na Jiřáku nebo na Náplavce poblíž Palackého náměstí. Kdo si nestihne uplést pomlázku, jistě ji sežene právě tam. Totéž platí o sháňce čerstvých vajec. Nestíháte napéct tradiční české koláče - tak teď víte, kam se pro ně vydat. Kalendář trhů najdete na www.farmarsketrhy.cz.

Sportsmeni v zemích českých

Na tuhle výstavu se vám pravděpodobně povede dotáhnout i jinak neochotného partnera, který při slově výstava obvykle předstírá nemoc.

V Národním památníku na Vítkově v Praze jsou shromážděny zajímavosti o počátcích sportu v monarchii na přelomu předminulého a minulého století. Přečtete si tam například i zajímavou větu z dobového tisku: "Pokud sportsman obírá se sportem za příčinou zisku, slove professinnál, jinak jest amateurem, ačkoli rozdíl tento není posud přestě stanoven a stále je předmětem diskussí sportovních sjezdů."

V kůži Messnera

Zajímalo vás vždycky, co zažívají horolezci v ledopádech, ale vydat se do hor nemáte příležitost nebo odvahu?

Na boudě Výrovka je ledopád (pro případ, že byste neměli zimy dost) a k půjčení mačky, cepín i jištění! Za padesát korun to můžete zkusit!