148. výročí bitvy u Hradce Králové

Kdy a kde: 3. – 5. července 2014, na Velkém a Malém náměstí v Hradci Králové a na bojišti Chlum 1866, Bitva u Hradce Králové

Proč se tam vydat: Vzpomínková akce na jednu z největších bitev 19. století proběhne od čtvrtka do soboty na Masarykově náměstí v Hradci Králové a na bojišti Chlum 1866. Na obou místech bude připravený bohatý program. Akce vyvrcholí rekonstrukcí bitvy.

Podrobnosti: Ve čtvrtek začne program v 15:00 na Masarykově náměstí v Hradci Králové. Uslyšíte historickou hudbu, uvidíte jezdectvo a historické oděvy. Na Chlumu se bude v 18:00 sloužit zádušní mše. Na pátek je dopoledne připravený pochod historických jednotek bojištěm a večer pochodňový průvod obcí Chlum. Sobotní program se soustředí na Bojiště Chlum 1866. Uvidíte pochod jednotek, uslyšíte historickou hudbu a ve 14:00 vypukne bitva „Hindenburg“ na motivy skutečných historických událostí z bitvy v roce 1866. Zábava pak potrvá do večerních hodin.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!

Slavnosti Pernštejnského panství

Kdy a kde: 5. - 6. července 2014, hrad Pernštejn a městys Nedvědice, Slavnosti Pernštejnského panství

Proč se tam vydat: Na Pernštejně a v Nedvědici bude o víkendu připraven bohatý celodenní program. Ve městečku si užijete koncerty, vystoupení tanečních, pěveckých a národopisných souborů, soutěže pro děti a ohňostroj. V historickém průvodu zamíříte do hradu k rytířskému klání.

Podrobnosti: V kulisách goticko-renesanční pevnosti uvidíte na dvou scénách šermíře, žongléry a kejklíře, odehrají se jezdecké turnaje a historický jarmark s ukázkami řemesel, ochutnáte tu i stylové občerstvení a uslyšíte dobovou hudbu. Letos bude jezdecký turnaj věnován pánům z Kunštátu a na hrad zavítá sám král Jiří z Kunštátu a Poděbrad. V sobotu bude zahájena nová výstava Dlouhá cesta za krásou, na které poznáte umění a kulturu z časů tohoto panovníka. Z Brna dojedete na Slavnosti Pernštejnského panství speciálním parním vlakem, který vyjede v 9:36.

Více tipů na výlety po Česku na Kudyznudy.cz!

Festival barokních památek na Plzeňsku

Kdy a kde: 3. - 6. července 2014, Nebílovy, Nepomuk, Spálené Poříčí, Vrčeň, 6 týdnů baroka

Proč se tam vydat: Letní festival barokních památek proběhne během šesti týdnů na Plzeňsku. Díky tomuto projektu poznáte detailněji západočeské baroko. Tento dosud nejrozsáhlejší festival barokní kultury v Čechách nabídne autentickou dobovou hudbu, divadlo, ohňostroje, iluminace, poutě, chutě i vůně. Díky tomu zažijí návštěvníci více než dvou desítek památek Plzeňského kraje v červenci a srpnu baroko všemi smysly.

Podrobnosti: Postupně od 3. července do 24. srpna během šesti prodloužených víkendů od čtvrtka do neděle ožijí zámky, kláštery, kostely i krajina na dvaceti čtyřech místech v šesti západočeských regionech festivalem nazvaným “6 týdnů baroka”. O tomto víkendu se seznámíte s krásami oblasti Nepomuku a Spáleného Poříčí. Která místa uvítají festival dále? Klatovy, Tachov a Planá, Kladruby a Stříbro, Plasy a Mariánská Týnice, Manětín a Nečtiny.

Více tipů na výlety po Česku na Kudyznudy.cz!