Festival sci-fi filmů Future Gate

Kdy a kde: 13. – 16. března 2014, kino Bio Oko (Františka Křížka 15, Praha 7), cena za 1 představení 100 Kč, více informací o festivalu na www.futuregate.cz, předprodej vstupenek na https:///www.biooko.net/cz/

Proč se tam vydat: Máte rádi vesmírná dobrodružství a zajímá vás, jak může vypadat naše budoucnost? Právě pro vás je určen první ročník festivalu sci-fi filmů pod názvem Future Gate. Ten láká skalní i příležitostné fanoušky na filmové novinky i legendy populárního žánru. K vidění budou nejzajímavější novinky ze světa science fiction filmů, které na svou distribuční premiéru teprve čekají nebo ty, které se na plátně českých kin nikdy neobjevily.

Podrobnosti: Festival bude slavnostně zahájen fanoušky i kritiky ceněným filmem americké produkce Europa Report o hledání nových forem života na misi k měsíci planety Jupiter s příznačným názvem Europa. Páteční program festivalu nabídne hned dva zajímavé tituly – švédskou parodii na filmy o superhrdinech Kenny Begins a první díl dnes již kultovní sci-fi série Vetřelec z roku 1979 se Sigourney Weaver, který natočil Ridley Scott. Filmy plánované na sobotní večer potěší příznivce anime i ty, kteří se v kině rádi bojí. Po japonské animované legendě režiséra Mamoru Oshii Ghost in the Shell 2.0 (Kôkaku kidôtai) bude následovat v premiéře hororový snímek Poslední dny na Marsu v hlavní roli s Lievem Schreiberem. Neděle bude věnována objevování dálek vesmíru. Program otevře japonský akční snímek Space Battleship Yamato a festival bude zakončen slavným filmem Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírná odysea. Festival bude zajímavý i po vizuální stránce – diváci cestou do kinosálu projdou pomyslnou časovou bránou a ocitnou se v daleké budoucnosti. Prostřednictvím technologických instalací, projekcí a speciální výzdoby budou objevovat tajuplná místa vzdálených galaxií a zatím nám skrytých světů.

Giganti - doba ledová na pražském Výstavišti

Kdy a kde: 8. března 10:00 - 4. května 2014 18:00, Výstaviště Holešovice, Křižíkův pavilon E, Praha 7, více na www.giganti.cz, cena: 150 Kč

Proč se tam vydat: Na pražském Výstavišti se můžete seznámit s již vyhynulými tvory z doby ledové. Modely pravěkých zvířat byly zhotoveny v životní velikosti. Unikátní výstava tak představuje současné trendy v paleontologii. Výstava se vrací ve vylepšené a rozšířené podobě.

Podrobnosti: Giganti představují kolekci jedenácti nejimpozantnějších tvorů, kteří žili v době ledové. I když všechna zvířata zažila člověka, jsou nám jejich podoby velmi vzdálené. Pokud jste se někdy domnívali, že šavlozubý tygr je nebezpečné zvíře, tak v kontextu těchto tvorů je to jen taková "malá kočička". Největším exponátem výstavy je dobře známý mamut, tím nejmenším americký šavlozubec. Další zvířata obývala americký kontinent ještě před osmi až deseti tisíci let. Byl to především obrovský lenochod zvaný megatérium, který dosahoval délky až šesti metrů. Podobně obrovský byl až dvoutunový glyptodon, příbuzný dnešního malého a hbitého pásovce. Nevídanou podívanou poskytne i pohled na největšího hlodavce za poslední dva miliony let, severoamerického velebobra, který ovšem není považován za příbuzného současných stavitelů hrází, ale za slepou paralelní vývojovou větev.Kolekci jedenácti vystavených zvířat vytvořil tým českých přírodovědců a výtvarníků. Soubor jedenácti modelů je nejen českým unikátem, ale podobná série věrných modelů se zatím podle dostupných informací neobjevila nikde ve světě. Součástí expozice je i výstava Labyrinthum, se kterou má společné vstupné. Za jedno vstupné můžete tedy navštívit výstavy dvě.

4. Ostravský knižní veletrh

Kdy a kde: 7. března 10:00 - 9. března 2014 18:00, Ostravské výstavy, a.s., Ostrava, cena: 80 Kč

Proč se tam vydat: Na 4. ročníku Ostravského knižního veletrhu se představí nakladatelé všech žánrů z celé České republiky. Nebude chybět bohatý kulturní doprovodný program v podobě dokumentů, besed a setkání se zajímavými autory.

Podrobnosti: A na co se můžete v rámci doprovodného programu těšit? - besedy a setkání s autory například s Ing. Janem Zubatým, Václavem Žmolíkem, Michalem Sýkorou, Arnoštem Vašíčkem, Evženem Bočkem, Nelou Rywikovou a mnoho dalších - vyhlášení soutěže O nejhezčí básnička na téma Pohádkový příběh nebo Kniha. Výhercům zazpívá Daniel Mrózek - Vaříme podle Herbáře – účinkující Linda Rybová a Kateřina Winterová - Tajemství rodu – autogramiáda Petry Braunové a Heleny Voldánové (možná vystoupí i Tereza Kostková, Carmen Mayerová, Ester Janečková, Jolana Voldánová) a mnoho dalšího.

Runway4you - den létání a řízení letového provozu na simulátorech

Kdy a kde: 8. března 9:00 - 8. března 2014 18:00, Letiště Brno-Tuřany, více informací a program na www.runway4you.cz, cena: zdarma

Proč se tam vydat: Cílem akce je prezentovat laické veřejnosti, nadšencům do simulovaného letectví, ale i reálným pilotům možnosti, které skýtá létání a řízení letového provozu na simulátorech.

Podrobnosti: Akce se uskuteční na letišti v Brně-Tuřanech v prostorách terminálu. Na akci budou formou přednášek a workshopů představeny možnosti, které virtuální létání poskytuje. Budou prezentovány letecké simulátory pro domácí použití, ukázky simulovaného řízení letového provozu, lety dopravními letadly i vyhlídkové lety a popis funkce základních přístrojů v letadle. Máte-li zájem se přijít podívat na to, jak vše funguje, jak piloti létají, řídící řídí, načerpat zkušenosti a znalosti, popřípadě vás jen zajímá letectví a osloví vás nějaká z přednášek, pak neváhejte.