Křehká krása v Jablonci nad Nisou

Kdy a kde: 7. – 10. srpna 2014, Jablonec nad Nisou

Proč se tam vydat: Největší výstava českého skla a bižuterie proběhne od 7. do 10. srpna v Eurocentru v Jablonci nad Nisou. Nenechte si také ujít ukázky technik zpracování skla a bižuterie. Chybět nebudou módní přehlídky a kulturní program. Současně bude probíhat v Muzeu skla a bižuterie Mezinárodní Trienále skla a bižuterie Jablonec 2014.

Podrobnosti: Výstava Křehká krása se inspirovala v tradici velkých bižuterních výstav, které se v Jablonci nad Nisou konaly v 60. a 70. letech 20. století. Uvidíte produkci 51 současných firem, které se starají o zachování tradičních jizerskohorských oborů. Pro děti i dospělé budou připraveny kreativní dílny. Denně uvidíte prezentace technik práce se sklem, bižuterií i s keramikou. Těšte se na foukání skla, mačkání skleněných kamenů, broušení, rytí a malování skla, předvádění techniky podmalby na skle, výrobu foukaných figurek nebo černé bižuterie. Na přehlídkové molo vyjdou krásné dívky v oděvních a bižuterních kreacích ze svazové módní přehlídky Made in Jablonec 2014. 3. ročník výstavy můžete obdivovat denně od 10:00 do 18:00 hodiny, v neděli pak do 16:00.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko.

Na stránkách Kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!

Dny řemesel v Rožnově pod Radhoštěm

Kdy a kde: 9. – 10. srpna 2014, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

Proč se tam vydat: Sobota a neděle 9. – 10. srpna bude na půdě Valašského muzea ve znamení 24. ročníku pořadu Dny řemesel a setkání kovářů. Na 150 mistrů starých řemesel bude po oba dva dny předvádět své umění a zároveň se s návštěvníky podělí i o své zkušenosti. Pro rodiče s dětmi jsou na pódiu u rybníčka připraveny i soutěže ve zručnosti. V neděli od 15.00 na komorním amfiteátru vystoupí soubor Javory.

Podrobnosti: Uvidíte staré profese při zpracování a opracovávání dřeva: výroba štípaných plotů, dřevěných žebříků, loukoťového kola, násad do různého nářadí, dřevěných sudů, oken a dveří, restaurování historického nábytku, pokrývání střechy ručně štípaným šindelem. Připomenete si ruční výrobu cihel a kachlí, různé opracování kamene, zasklívání oken, drátování, práci košíkáře, hrnčíře, klempíře, soustružníka, kartáčníka, oplétání demižónů, práce na tkalcovském stavu, pletení slaměných ošatek a mnoho dalších řemesel. Předváděná řemesla si můžete sami vyzkoušet. Ve stáncích nakoupíte drobné upomínkové předměty. Připraveno bude také setkání kovářů z celé České republiky, kteří budou předvádět různé techniky zpracování železa na několika výhních a kovadlinách. Program doplní vědomostní soutěže s lesnickou tematikou, k dobré pohodě vám bude v sobotu hrát gajdošská muzika a v neděli cimbálová muzika Radhošť.

Více tipů na výlety po Česku na Kudyznudy.cz!

Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť v Domažlicích

Kdy a kde: 8. – 10. srpna 2014, Domažlice

Proč se tam vydat: Největší a nejstarší národopisná slavnost v západočeském regionu a druhá nejstarší v Čechách začne v pátek 8. srpna. Vavřinecká pouť v Domažlicích je největší národopisná slavnosti Chodska. Zavítají na ni dudáci a folklórní soubory z celé České republiky, představí se i zahraniční soubory.

Podrobnosti: Domažlice jsou centrem národopisné oblasti Chodsko, v níž je doposud živě udržována tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů. Chodské slavnosti každoročně přivítají na několika scénách na šest stovek účinkujících z naší země i ze zahraničí. V pořadech se představí všechny významné chodské soubory, nebudou chybět vystoupení Chodského souboru Mrákov, Národopisného souboru Postřekov, Konrádyho dudácké muziky, Domažlické dudácké muziky a mnoha dalších. K Chodským slavnostem také patří slavné mše svaté na Veselé hoře – Vavřinečku, které jsou slouženy pod širým nebem v sobotu i v neděli v 10:00. V Domažlicích byly slaveny tři poutě, vedle svatojánské a mariánské to byla pouť svatovavřinecká, která se postupem doby stala nejvýznamnější.

Další tipy na výlety po Česku na Kudyznudy.cz!