Co teď? Chodit krmit do parku ptáčky nebo v lese objímat stromy? Vrhnout se na zahrádkaření, koníčky, stát se hlídací babičkou? Přepadly vás pocity či dokonce komplex neužitečnosti? Žádný strach! Jedná se přece jen o další etapu života.

Uměle vytvořený odchod z aktivní zaměstnanecké scény je někdy vítaný, jindy spojený s hořkostí. Důchodce má pocit, že se stává téměř anonymním tvorem. Ženy na tom bývají sociálně a zejména finančně hůře, protože většinou nezastávaly vedoucí funkce.

Ze sondy mezi lidmi ve věku 55 až 65 let, kterou inicioval brněnský Institut pro výzkum reprodukce a integrace společnosti, vyplynulo, že spokojenější jsou v důchodu aktivní lidé. Je jich asi 25 %, a i když se na „čas odpočinku“ netěšili, slibují si od něj hodně aktivity a řadu možností.

„Bačkorářů“, kteří byli na penzi úplně žhaví a pak jsou z ní spíše mrzutější a nemocnější, je zhruba 35 %. Těm stačí televize, klídek a nohy v teple. „Pro ostatní je důchod cosi, o čem co zákon říká, že na to mám nárok, tak tedy půjdu,“ uvádí autorka výzkumu Mgr. Lucie Vidovićová, Ph.D.

Pojďme však raději za konkrétními lidmi, kteří strasti i radosti života v penzi mají na programu dnes a denně…

Květa Urbanová (58, v důchodu půl roku)

Ze zahrady se vrátím na podzim

Bývalá úřednice v zahraničním obchodě a na veterinární správě skončila v jednom obchodním řetězci, jemuž „vděčí“ za předčasný odchod do důchodu. Nejsilnější dojmy z prvních dnů po odchodu z práce si vybavuje přesně:

Průměrný Američan se tedy s výjimkou zmíněné krize cítí spokojeně v podstatě celý život. A slouží-li mu zdraví, nejlépe se má prý po sedmdesátce!

Podle Sociologického ústavu Akademie věd jsou Češi skutečně šťastní jen v mládí a s rostoucím věkem jejich životní spokojenost už jen klesá.

Nic nečekaného. Patříme k největším pesimistům rovněž v posuzování kvalit seniorského života. Ale nespoutávají nás předsudky příliš?