Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jeskyně v Česku: Perfektní podzimní výlet

Zdroj: Profimedia.cz, www.jeskynecr.cz

Nevíte, kam o volných podzimních dnech s rodinou vyrazit? Zkuste některou z českých jeskyní. A pro inspiraci… pro vás máme pár tipů.

V podzimních a zimních měsících, kdy jsou hrady a zámky zavřené a počasí nám dvakrát nepřeje, není právě moc možností, kam o víkendu vyrazit. My pro vás ale máme tip na skvělý výlet. Pokud jste to v létě nestihla, vyražte s rodinou do některé z jeskyní. Otevřeny jsou často až do konce listopadu (některé i v prosinci) a výhoda je i ta, že na rozdíl od léta vám rozdíl venkovní a vnitřní teploty vůbec nepřijde. Přinášíme vám několik tipů z celé republiky, kam se můžete vydat.

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně Punkevní jeskyně Zdroj: Profimedia.cz, www.jeskynecr.cz

Kde: Moravský kras, jižní Morava

Co vás zde čeká: Punkevní jeskyně je bezesporu nejvyhledávanější jeskyní Moravského krasu. A to nejen proto, že zde uvidíte nádherné krápníky všeho druhu, ale hlavně z toho důvodu, že vás zde čeká nádherná a romantická plavba na lodičkách. Navíc se dostanete až na dno propasti Macocha. Tuto největší propast u nás můžete v komplexu Moravského krasu obdivovat i z výšky. Naskytne se vám úchvatný pohled do hloubky 138 metrů.

Kdy je otevřeno: Denně mimo pondělí. Ve všední dny od 8.40 do 14 hod., o víkendu od 8.20 do 15.40 hod. (říjen) a od 8.40 do 14 hod. (listopad a prosinec).

Vstupné: dospělí 160 Kč, děti 80 Kč (vč. celé vodní plavby)

Více informací: www.moravskykras.net

Bozkovské jeskyně

Bozkovské jeskyně Bozkovské jeskyně Zdroj: Profimedia.cz, www.jeskynecr.cz

Kde: severní Čechy

Co vás zde čeká: Bozkovské jeskyně stojí za návštěvu už jen proto, že jsou jediné zpřístupněné na severu Čech a zároveň třetí nejnavštěvovanější lokalitou v této oblasti. Úžasnou podívanou slibují podzemní křišťálová jezírka, tzv. Labutí, jimž kraluje Jezerní dóm – největší podzemní jezero v Čechách. Bozkovské jeskyně se mohou chlubit také bohatou krápníkovou výzdobou a jejich výhodou je i to, že prohlídka není fyzicky náročná a můžete na ni vzít i malinké děti.

Kdy je otevřeno: v říjnu denně mimo pondělí 8-16 hodin, 1.11. od 9 do 15 hodin, v listopadu pak od úterý do pátku 8 až 15 hod.

Vstupné: dospělí 90 Kč, děti 50 Kč

Více informací: www.bozkovske-jeskyne.cz

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně Koněpruské jeskyně Zdroj: Profimedia.cz, www.jeskynecr.cz

Kde: u Berouna, střední Čechy

Co vás zde čeká: Pokud nevíte, kam se vypravit, zkuste Koněpruské jeskyně, které najdete nedaleko hradů Křivoklát a Karlštejn. Ale pozor! V listopadu je otevřeno pouze ve všední dny, a to na objednávku. Jejich celková délka přesahuje 2 km, jsou nejdelším jeskynním systémem v Čechách, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m a prohlídka zabere jednu hodinu. Ve svrchním patře byla v 15. století tajná penězokazecká dílna. Jeskyně jsou jedinečné svou opálonosnou výzdobou a paleontologickými nálezy, dokládajícími vývoj přírody za posledních 1,5 miliónu let, a tak určitě stojí za návštěvu.

Kdy je otevřeno: v říjnu denně 8.30 – 15 hod., v listopadu pondělí až pátek na objednávku

Vstupné: dospělí 120 Kč, děti 60 Kč

Více informací: www.konepruske-jeskyne.cz

Sloupsko-šošůvské jeskyně

Sloupsko-šošůvské jeskyně Sloupsko-šošůvské jeskyně Zdroj: Profimedia.cz, www.jeskynecr.cz

Kde: u města Sloup, jižní Morava

Co vás zde čeká: Tyto moravské jeskyně jsou rozsáhlým komplexem dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí vytvořených ve dvou patrech. Prostor, který se nazývá Eliščina jeskyně má tak vynikající akustiku, že je příležitostně využíván i pro koncerty komorní hudby. Při procházce uvidíte i řadu propastí, včetně známé Černé propasti.

Kdy je otevřeno: denně, kromě pondělí, od 9 do 14 hodin (říjen), v listopadu jsou prohlídky třikrát denně – v 10, ve 12 a ve 13 hodin, vždy kromě pondělí.

Vstupné: dospělí 90 Kč, děti 50 Kč

Více informací: www.moravskykras.net

Tip Kafe.cz

Zajímají vás jiné jeskyně? Pak se podívejte na stránky www.jeskynecr.cz, kde najdete širokou nabídku tipů na další výlety.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky