Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak cestovat s domácím mazlíčkem

Jak cestovat s domácím mazlíčkem
Jak cestovat s domácím mazlíčkem
Zdroj: Thinstock

Dovolená s pejskem nebo kočkou není dnes již nic, nad čím by se někdo podivoval. Trávit prázdniny s vaším mazlíčkem umožňují letecké společnosti stejně, jako mnozí hoteliéři. Poradíme vám, na co se ale musíte dopředu připravit.

Platí, že pes, kočka anebo třeba fretka musejí mít pas, kde je absolutně nutné potvrzení o platném očkování proti vzteklině (vydá a potvrdí  veterinární lékař). První očkování proti vzteklině musí zvíře podstoupit ve třech měsících.

Speciální požadavky pro psi a kočky

Velká Británie, Irsko, Malta a Švédsko požadují potvrzení z laboratoře schválené  Evropskou unií (v Praze) o účinnosti vakcinace proti vzteklině. Do Británie, Irska a na Maltu je potřeba toto vyšetření mít 6 měsíců předem (měsíc po očkování a 6 měsíců před vstupem na území jmenovaných států). Švédsko požaduje vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině provedené minimálně 120 dní po očkování proti vzteklině. 

Británie, Irsko, Malta a Kypr navíc požadují, aby byli pes, kočka nebo fretka 24 až 48 hodin před vstupem ošetřeni prostředkem proti echinokóze a proti klíšťatům. Švédsko požaduje ošetření proti echinokóze maximálně 10 dní před vstupem, Finsko maximálně 30 dní před vstupem. Vše aplikuje na požádání veterinární lékař.

Při cestě mimo Evropskou unii je třeba mít pas pro malá zvířata při návratu na území EU. Navíc pak je třeba splnit veterinární podmínky pro vstup do dané nečlenské země, proto je vždy dobré se dotázat zastupitelského úřadu na podmínky.

Zdroj: Thinstock

Když cestují hlodavci

A jak je to s hlodavci, například zakrslými králíčky nebo potkany? Ti pas mít nemusejí, ovšem je dobré, zejména při cestě do nečlenských zemí, mít doklad o klinické prohlídce, že je zvíře zdrávo, vydá soukromý veterinární lékař, popřípadě o dobré nákazové situaci v místě, vydá místně příslušná krajská veterinární správa. Vždy je dobré se dotázat zastupitelského úřadu dotyčné země. Například do Irska je potřebné pro králíka vyřídit speciální povolení ještě před cestou.

Zdroj: Thinstock

Zvíře a letecká doprava

Pokud plánujete cestu letadlem, platí, že malá zvířata (obvykle do 8 kg) můžete vzít ve speciální přepravce přímo do kabiny. Rozměry této přepravky se od běžné liší hlavně ve výšce, která je přizpůsobena tomu, aby se dala umístit pod sedadlo. Každá společnost si určuje vlastní parametry, výška se přitom pohybuje jen kolem 25 cm.

  • Je vhodné domluvit se s leteckou společností předem o možnosti, podmínkách i ceně přepravy vašeho miláčka (nemyslíme tím samozřejmě partnera :-) )

Zdroj: Thinstock

Užitečné rady k cestování se zvířetem

  • Na cesty se zvířaty je dobré se vypravit, jsou-li horké letní dny, za chladu ráno, popřípadě navečer.
  • Vždy je nutné mít s sebou vodu, oblíbenou hračku a deku a v případě veder chladit hřbet či tlapky zvířete mokrým hadrem.
  • Pes by neměl za jízdy vykukovat z oken, mimo jiná nebezpečí mu hrozí zánět spojivek.
  • Cestu je vhodné přerušovat a nechat psa proběhnout, napít se a vyvenčit.
  • S kočkou se mnohahodinové cesty, pokud není zvyklá na vodítko, nedoporučují. A je ji vždy dobré mít v přepravce.

Zdroj: Thinstock

Další informace lze získat na internetových stránkách www.svscr.cz.

Tip KAFE.cz:

Pokud své zvířátko chcete radši nechat doma a nemáte nikoho, kdo by se o něj postaral, můžete ho umístit do speciálního zvířecího "hotelu".

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky