Hrad Bran: Za Drákulou do Transylvánie

Tajemný Drákulův hrad, muzeum, ale také trh plný »krvavých« suvenýrů – to vše můžete vidět v Transylvánii. A pochutnat si můžete na Drákulově specialitě, anebo na jeho kořalce.

Kdesi hluboko v transylvánských lesích poblikává malé světýlko. Je to svíčka – jediná na tajemném hradě. Osvětluje místnost hraběte Drákuly. Na stěnách visí pavučiny, okny hučí meluzína. A z podzemí se linou steny nebohých obětí... Podobně to podle spisovatele Brama Stokera kdysi vypadalo na rumunském hradu Bran, který je dnes nejčastěji spojovaný s krvežíznivým upírem, hrabětem Drákulou. Jaká je současnost? Úplně jiná!

Kdo byl kdo?

Autor:

Bram Stoker

Bram Stoker (1847–1912) byl irský spisovatel, který zplodil fenomenálního netvora – hraběte Drákulu. Stoker se narodil v Dublinu a údajně ho do jeho osmi let držela závažná nemoc na lůžku – nemohl chodit ani stát. Tahle traumatizující záležitost bezesporu může za to, že se ze Stokera stal jeden z nejznámějších hororových spisovatelů všech dob. Když se uzdravil, začal studovat historii, literaturu a fyziku a později se stal novinářem. Nejslavnější knihu – román Drákula – vydal v roce 1897.

Postava:

Hrabě Drákula

Hrabě Drákula je fiktivní postavou ze stejnojmenného románu Brama Stokera. Ten se inspiroval skutečnou osobou valašského šlechtice Vlada II. Tepeše – despotického vládce, který zabil dvacet tisíc lidí. Poddané mučil a nepřátele narážel na kůl. Tak vznikla i jeho přezdívka Vlad-Narážeč. Druhou přezdívku – Drákula – si vydobyl už jeho otec Vlad I., který razil mince s obrázkem draka. Proto mu lidé říkali Drac (drak). V rumunštině navíc Drac znamená i ďábel.

Kde Bran leží?

Krásně opravený hrad Bran leží v srdci Karpat, v Transylvánii, kterou dnes houfně navštěvují turisté. Mystika místa je jen jedním z důvodů – tím hlavním jsou spíše hory. Zůstaňme ale na Branu. Právě tady měl Drákula žít, jenže... Vlad II. Tepeš ve skutečnosti většinou pobýval na hradě Poienari. Z toho se však do dnešních dob zachovaly jen ruiny, a ty se špatně ukazují turistům. Proto rumunský turistický ruch umístil pověst o Drákulovi právě do hradu Bran.

Tip Kafe.cz

Co tady uvidíte?

Přesto, anebo právě proto, stojí Bran za návštěvu. Když zaplatíte vstupenku, otevře se před vámi půvabný hrádek se spletí chodeb, místnůstek a komnat. V podhradí pak můžete navštívit skanzen a muzeum s exponáty o životě transylvánských rolníků...

Tip Kafe.cz

Drákulův trh

Vlad Tepeš ho přitom používal maximálně jako základnu pro nájezdy do Transylvánie. To nicméně nebrání tomu, aby pod hradem nevyrostl »Drákulův trh«. V hospůdkách vám nalijí »pravou Drákulovu kořalku« a všude si můžete koupit tričko s Drákulou.

Informace na internetu:

Kafe.cz zjistilo:

  • Drákulův hrad Bran je otevřen celoročně. Od října do května má však zavřeno v pondělí a návštěvní doba je zkrácena od 9 do 17 hodin.
  • Ubytovat se můžete přímo v hotelu, který nese název podle zájezdního hostince z románu Brama Stopera Coroana de Aur. Právě v něm byl údajně ubytovaný Jonathan Harker. Více informací najdete na www.hotel-coroana-de-aur.ro.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek