Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Hrad Bran: Za Drákulou do Transylvánie

Zdroj: Mojereklama.cz; Profimedia.cz

Tajemný Drákulův hrad, muzeum, ale také trh plný »krvavých« suvenýrů – to vše můžete vidět v Transylvánii. A pochutnat si můžete na Drákulově specialitě, anebo na jeho kořalce.

Kdesi hluboko v transylvánských lesích poblikává malé světýlko. Je to svíčka – jediná na tajemném hradě. Osvětluje místnost hraběte Drákuly. Na stěnách visí pavučiny, okny hučí meluzína. A z podzemí se linou steny nebohých obětí... Podobně to podle spisovatele Brama Stokera kdysi vypadalo na rumunském hradu Bran, který je dnes nejčastěji spojovaný s krvežíznivým upírem, hrabětem Drákulou. Jaká je současnost? Úplně jiná!

Kdo byl kdo?

Zdroj: Mojereklama.cz; Profimedia.cz

Autor:

Bram Stoker

Bram Stoker (1847–1912) byl irský spisovatel, který zplodil fenomenálního netvora – hraběte Drákulu. Stoker se narodil v Dublinu a údajně ho do jeho osmi let držela závažná nemoc na lůžku – nemohl chodit ani stát. Tahle traumatizující záležitost bezesporu může za to, že se ze Stokera stal jeden z nejznámějších hororových spisovatelů všech dob. Když se uzdravil, začal studovat historii, literaturu a fyziku a později se stal novinářem. Nejslavnější knihu – román Drákula – vydal v roce 1897.

Zdroj: Mojereklama.cz; Profimedia.cz

Postava:

Hrabě Drákula

Hrabě Drákula je fiktivní postavou ze stejnojmenného románu Brama Stokera. Ten se inspiroval skutečnou osobou valašského šlechtice Vlada II. Tepeše – despotického vládce, který zabil dvacet tisíc lidí. Poddané mučil a nepřátele narážel na kůl. Tak vznikla i jeho přezdívka Vlad-Narážeč. Druhou přezdívku – Drákula – si vydobyl už jeho otec Vlad I., který razil mince s obrázkem draka. Proto mu lidé říkali Drac (drak). V rumunštině navíc Drac znamená i ďábel.

Kde Bran leží?

Krásně opravený hrad Bran leží v srdci Karpat, v Transylvánii, kterou dnes houfně navštěvují turisté. Mystika místa je jen jedním z důvodů – tím hlavním jsou spíše hory. Zůstaňme ale na Branu. Právě tady měl Drákula žít, jenže... Vlad II. Tepeš ve skutečnosti většinou pobýval na hradě Poienari. Z toho se však do dnešních dob zachovaly jen ruiny, a ty se špatně ukazují turistům. Proto rumunský turistický ruch umístil pověst o Drákulovi právě do hradu Bran.

Zdroj: Mojereklama.cz; Profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Co tady uvidíte?

Přesto, anebo právě proto, stojí Bran za návštěvu. Když zaplatíte vstupenku, otevře se před vámi půvabný hrádek se spletí chodeb, místnůstek a komnat. V podhradí pak můžete navštívit skanzen a muzeum s exponáty o životě transylvánských rolníků...

Zdroj: Mojereklama.cz; Profimedia.cz

Tip Kafe.cz

Drákulův trh

Vlad Tepeš ho přitom používal maximálně jako základnu pro nájezdy do Transylvánie. To nicméně nebrání tomu, aby pod hradem nevyrostl »Drákulův trh«. V hospůdkách vám nalijí »pravou Drákulovu kořalku« a všude si můžete koupit tričko s Drákulou.

Informace na internetu:

Zdroj: Mojereklama.cz; Profimedia.cz

Kafe.cz zjistilo:

  • Drákulův hrad Bran je otevřen celoročně. Od října do května má však zavřeno v pondělí a návštěvní doba je zkrácena od 9 do 17 hodin.
  • Ubytovat se můžete přímo v hotelu, který nese název podle zájezdního hostince z románu Brama Stopera Coroana de Aur. Právě v něm byl údajně ubytovaný Jonathan Harker. Více informací najdete na www.hotel-coroana-de-aur.ro.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky