Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Honí vás mlsná a zároveň máte chuť na trochu pohybu? Vyražte na houby!

Zdroj:

Loni lidé nasbírali téměř 25 000 tun hub – odhaduje ministerstvo zemědělství. To je ohromné množství, na domácnost tak připadá zhruba šest kilogramů.

V roce 2006 šlo podle České zemědělské univerzity dokonce o více než osm kilogramů! Zvláštní. Zatím to přece není hlad, co by lidi hnalo do lesů.

Houby nejsou jako potravina nic extra. Tedy až na tu vůni a chuť. Vždyť obsahují hlavně vodu, vlákninu, minerální látky a nepatrně bílkovin i sacharidů.

Mají v sobě také různé množství těžkých kovů a dalších látek, ale protože se v těle člověka dlouho nezdrží, vlastně jen zpestřují jídelníček.

Svérázně je charakterizoval Petr Ondřej Mattioli (italský lékař a botanik, který dlouhodobě žil v Čechách) ve svém Herbáři z roku 1562:

„Houby vesměs nejsou ani byliny, ani koření, ani květ, ani semeno, nýbrž sama pouhá zbytečná vlhkost země, stromů, shnilého dříví a jiných věcí.“

Český národní sport

Ale my, houbaři, a že nás je, víme své! Zatímco trhání jahod, borůvek a malin je nudná a namáhavá práce, sbírání hub je přece vášeň a zábava, někdy až adrenalinová.

Jména k pomazlení

Některé houby mají pozoruhodné názvy, je z nich cítit věcná spjatost jména s vnější skutečností. Třeba: helmovka leponohá, opěnka měnlivá, slizák mazlavý, rudoušek hořký, kukmák příživný, slizečka ocasatá, masečník kulovitý, šťavnatka březnovka, rosolovec červený, rosolozub huspenitý, zmivka žraločí...

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Dámské jízdy za relaxem!

Dámské jízdy za relaxem!

Potřebujete si odpočinout od každodenního shonu, od manžela i od dětí. Pak vezměte kamarádky a vyrazte na pořádný prodloužený víkend. Kafe.cz má pro…

Akční letáky