Území Eskymáků
Tato ledová země o rozloze 2,2 milionu kilometru je trvale osídlena od 10. století, kdy se tu usadili Vikingové. Ty pak vystřídaly i další národy, mimo jiné Eskymáci. Ti dodnes tvoří 90 % obyvatel.
Ostrov patřící Dánsku
Ostrov Grónsko se sice nachází na severovýchodně od Kanady a geograficky je součástí Severní Ameriky, dnes však patří Dánsku a Dánové jej mají velmi v oblibě. Vždyť v roce 1946 odmítli velkorysou nabídku Spojených států, které chtěly Grónsko koupit!
Jen 15 % bez ledu
Největší ostrov naší planety pokrývá z 85 % mohutný pevninský ledovec a jeho členité pobřeží je rozbrázděno fjordy s modravou vodou a bělostnými plovoucími ledovci. Kdyby všechen led roztál, hladina oceánu by stoupla o 7 metrů.
Navštivte dílnu Santa Clause
Všechna města v Grónsku se vyskytují na pobřeží ostrova, tedy mimo oblast trvalého ledu. Nejvíce obyvatel je soustředěno na západním pobřeží. Zde se nachází i hlavní město Nuuk, které má asi 14 000 obyvatel. Za návštěvu stojí Národní muzeum, obsahující kolekci eskymáckých mumií a amuletů. Najdete zde také dílnu Santa Clause, před níž stojí největší poštovní schránka na světě.
Běžné je psí spřežení
Mezi běžně používané způsoby dopravy patří sáně tažené psím spřežením. Používají se však i motorové sáně, sněžné skútry a v oblastech bez ledu pak terénní automobily.
Země kouzelné fauny
Nádherná příroda, stáda sobů, lední medvědi, hejna ryb i obrovští kytovci – s tím vším se můžete v Grónsku setkat. Ne nadarmo se o něm hovoří jako o magickém světě panenské přírody.