Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Glasgow: Skotská metropole elegance

Zdroj: Glasgow City Marketing Bureau; Profimedia.cz

Při návštěvě největšího skotského města Glasgow na vás dýchne nejen umělecká atmosféra. Všudypřítomné je i podnikání – ze zaoceánského obchodu totiž město bohatlo. A ne nadarmo se mu přezdívá »metropole elegance«.

 

Glasgow poznáte z lodi

Glasgow je největší skotské město a třetí největší ve Velké Británii. Mezi oblíbené kratochvíle turistů patří projížďka lodí po řece Clyde, která městem protéká. Z paluby lodi je možné poznat velkou část této metropole. Břehy řeky Clyde procházejí posledních několik let velkou proměnou. Vyrůstají na nich nové budovy, parky i sportoviště.

Město plné muzeí

Kelvingrove, Muzeum moderního umění, je chloubou celého Skotska a určitě stojí za návštěvu. To ale není zdaleka vše, co ve městě najdete. Čeká vás tu mimo jiné muzeum náboženství nebo dopravy. A pokud chcete vidět jedinečnou sbírku španělského umění, stříbra a keramiky, můžete navštívit Pollok House. Navíc se v jeho interiérech nachází jedna z nejcennějších knihoven Skotska. V zahradách, které stavbu obklopují, mohou návštěvníci najít sbírku více než tisíce druhů rododendronů. V západní části města se pak nachází i slavná botanická zahrada, která byla založena už roku 1817. V zasklených interiérech lze najít rostliny z celého světa. V Glasgow najdete také Galerii moderního umění. Ta byla postavena v roce 1778, dnešnímu účelu ale začala sloužit teprve v roce 1996.

Nejdůležitější místo Skotska

V srdci města stojí jedna z nejdůležitějších budov Skotska – The City Chambers. Budova, ve které byla staletí shromážděna veškerá moc města, byla dokončena v roce 1888. Skutečným centrem města bývalo tzv. Merchant City a jednalo se o čistě rezidenční čtvrt. Dnes tu jsou především kanceláře, obchůdky a kavárny. Této části města se dnes říká Starý Glasgow.

Aston Lane – prestižní adresa

Ashton Lane je malebná dlážděná ulice na západním konci města. Dnes oblíbené místo vycházek místních obyvatel bylo na počátku 70. let jen špinavým zákoutím, odkud se houfně stěhovali lidé. Dnes patří Ashton Lane mezi prestižní adresy.

Za prohlídku stojí katedrála

Katedrála v Glasgow rozhodně stojí za prohlídku. Jako jeden z mála středověkých chrámů Skotska odolala všem pokusům o přestavby a změny, stejně jako vlně vandalismu, kterému byly skotské svatostánky vystaveny po roce 1560.

Tip Kafe.cz

Nejlevější letenku do Glasgow pořídíte z Vídně se společností KLM. Zpáteční letenka s poplatky vás vyjde zhruba na 8 150 Kč. Z Prahy se vám vyplatí letět s KLM, nebo s British Airways, a to za cca 9 000 Kč se všemi p;oplatky. Ubytování si můžete zajistit před internet, například na stránkách www.a-glasgow.com/cz/.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Je na vás spolehnutí?

Dokázala byste pro své přátele strčit ruku do ohně, anebo si ani nevšimnete, že vás potřebují? Jen berete, nebo i dáváte? Jaká jste?

Akční letáky