Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Garden Café Taussig – kavárna, která pomáhá

Zdroj: Dům sociálních služeb Vlašská

„Doprovázet lidi s potížemi v učení do aktivního života tak, aby, vědomi si své hodnoty, mohli kvalitně prožít svůj život v pozitivním prostředí“. To je motto pracovníků Domu sociálních služeb Vlašská v Praze.

Projekt Kavárna nabízí lidem s mentálním postižením podporu v rozvíjení základních pracovních a sociálních dovedností, v orientaci v pracovně právních vztazích, mohou zde pracovat na zvyšování samostatnosti, vlastní zodpovědnosti a sebevědomí. Získané zkušenosti zvýší šance uplatnit se v běžné společnosti. V kavárně Taussig, pod širým nebem se klienti podílejí na obsluze, přípravě nápojů a občerstvení, popř. úklidu.

Taussigova kavárna

Historie Taussigovy zahrady

Garden Café Taussig se nachází na území, které bylo od středověku využíváno jako vinice. Tyto vinice mají doloženu celou řadu majitelů, kteří je postupně dědili nebo kupovali.

V 16. století byla část vinice proměněna v zahradu, ale první zmínka o domě je až v roce 1746, kdy majetek získal Václav Taussig. Z jeho jména je odvozen dále používaný název Taussigovská zahrada, který je uveden také v Tereziánském katastru z roku 1814, i když rodina Taussigů v té době dům se zahradou už dávno nevlastnila. Výhled na panorama Pražského hradu z Taussigovy zahrady je pro mnohé návštěvníky Prahy, ale i pro Pražany překvapující a nový.

Taussigova kavárna

Pomůžete a odpočinete si

Prioritou je zviditelnit kavárnu prozatím se sezónním provozem, ve které by klienti našli zaměstnání, při kterém si osvojí základní pracovní návyky, naučí se najít si stálé zaměstnání a začít fungovat samostatně v běžném životě a zároveň by návštěvníci našli příjemné místo pro posezení, pořádání večírků, oslav narozenin, ale i kulturní vystoupení, autorská čtení apod. V další fázi se uvažuje o zastřešení kavárny popřípadě přemístění do domu, kde někteří klienti bydlí.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


To se může stát jen mně

„Za tu kratičkou dobu, co zde občas píši, jsem k vám, kdo mne cíleně či omylem čtete, pojala velkou důvěru, a tak se ptám: myslíte, že už nastala…

Akční letáky