Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Fotogalerie - Příroda kouzlí: Tyto fotografie vás zahřejí u srdce

Příroda vyčarovala srdce všude kolem nás
Příroda vyčarovala srdce všude kolem nás
Zdroj: profimedia.cz
Prohlédněte si všechny fotografie (15)

Tvar srdce je naprosto jednoduchý, a přesto je naplněn bohatou symbolikou. Když ho náhodou zahlédneme v přírodě, připadá nám to skoro jako znamení. Podívejte se s námi na sbírku unikátních fotografií, které ukazují, kde všude dokáže matka příroda motiv srdce vykouzlit.

Odkud se vlastně tento symbol vzal a proč ho spojujeme s láskou, když s tvarem skutečného srdce nemá mnoho společného? Historie tohoto světoznámého symbolu započala už ve starém Řecku, tehdy však ještě nešlo o tvar srdce, jak ho známe dnes. Láska byla spojována s listem břečťanu, který coby odolná a vytrvalá rostlina navozoval představu věčného citu až za hrob, a jeho list proto zdobil starověké hrobky a náhrobní kameny.

Během středověku pak břečťanový lístek získal červenou barvu, která symbolizovala krev a lásku. Obrázky zamilovaných dam a rytířů bývaly doplněny o strom života s červenými listy ve tvaru srdce, a symbol tak získal jasný význam.

Znak srdce se pak přenesl i do scholastických knih o anatomii, protože pitvy a chirurgické zákroky byly až do počátku 13. století v Evropě naprostým tabu, takže nikdo nevěděl, jak vlastně opravdové srdce ve skutečnosti vypadá. Dneska to už víme, ale přesto tak dodnes říkáme i zjednodušené formě břečťanového lístku.

A dodnes nás zahřeje u srdce, když tento znak spatříme jako flíček na kočičím kožíšku nebo mateřské znaménko na čele miminka. Snad vás tedy potěší i naše fotogalerie, která tyto a další roztomilé hříčky přírody zachycuje.

Líbí se vám Kafe.cz? Čtete rádi naše články? Přidejte se k nám i na Facebooku!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky