Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

E-knihy: Za kolik by se měly prodávat?

Zdroj:

Jedno z prvních českých nakladatelství, které se odhodlalo k vydávání a prodeji elektronických knih, je pražský Fragment. O specifikách e-knih a jejich prodeje jsme hovořili se spolumajitelem firmy Pavlem Nýčem.

Proč by si lidé měli kupovat elektronické knihy, v čem jsou jejich výhody?

Naprosto zásadní výhoda je, že v jednom zařízení velikosti standardní knihy můžete mít knih mnoho. Další výhody pak pramení z preferencí jednotlivých čtenářů.

Pochopitelně odpadají náklady na tisk, ale zase musíte zaměstnat někoho, kdo se bude starat o počítačový systém či o elektronický archiv knih. Takže náklady na výrobu e-knihy nejsou o tolik menší, než by se laikovi mohlo zdát. Ale abych odpověděl na vaši otázku: cena nových knih by měla být zhruba o třetinu nižší než u knih tištěných.

Kolik e-knih nabízíte a kolik jich za měsíc prodáte?

S prodejem e-knih jsme začali v prosinci. V současné době nabízíme zhruba tři desítky titulů, každý týden jich ovšem několik přibývá, takže na konci roku bychom jich měli mít výrazně přes stovku.

Jelikož jsme na úplném začátku, prodáme jen pár knih měsíčně. Zatímco náš obrat v prodeji tištěných knih se pohybuje v řádu milionů, prodej e-knih v řádu jednotek tisíc korun. Myslíme si však, že za dva až tři roky by prodeje e-knih mohly dosáhnout pěti až deseti procent celkového obratu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky