Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Drážďany: Zajeďte si na nákupy či výstavu

<p>Barokní scenérie Drážďan rozložených v údolí Labe</p>
<p>Barokní scenérie Drážďan rozložených v údolí Labe</p>
Zdroj:

Saské Drážďany, někdy přezdívané Florencie na Labi, nezískaly svoji přezdívku náhodou. Jsou plné krásných barokních památek. I to i přes to, že jich velká část byla zničena při druhé světové válce.

Drážďany, páté největší město Německa, byly hvězdou zájmu českých turistů už za totality. Tehdy se tam s nadšením jezdilo za výhodnými nákupy a uměleckými poklady v galeriích Zwinger a Albertinum.

Totéž vlastně podnikáme i dnes: jen to zboží je podstatně kvalitnější a budovy galerií obnovené.

Městu navíc vévodí čerstvě rekonstruovaný luteránský dóm Frauenkirche, jehož ruiny byly po dlouhá desetiletí trpkou připomínkou spojeneckého bombardování na konci 2. světové války.

Pokud zvolíte cestu vlakem, zaveze vás přímo do centra, kde začíná proslulá drážďanská Prager Straße.

Čeká vás tu alej obchodů všeho druhu a pro každou kapsu. Tady nakoupíte běžnou módu i luxusní zboží.

Ani milovníci kultury nepřijdou zkrátka. Drážďanské galerie uchovávají některé z největších pokladů světové kultury, například Sixtinskou madonu od Raffaela či Rembrandtovy malby.

Most místo UNESCO

Drážďany, bohaté barokní sídlo saských panovníků, po léta požívaly ochrany UNESCO.

V roce 2008 se však místní občané v referendu vyslovili pro stavbu nového moderního mostu přes řeku Labe, přestože věděli, že kvůli němu zřejmě bude jejich město ze seznamu UNESCO vymazáno.

A to se také opravdu stalo. Nezdá se však, že by odebrané razítko obyvatele Drážďan trápilo: spíš se těší na rychlejší a pohodlnější dopravu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky