www.jota.czJiž se nemusíte obávat, že by na vás při vstupu do země čekala bída, špína a žebrající obyvatelé. Naopak si užijete jedny z nejkrásnějších pláží, které dostaly ocenění Modrý prapor, kvalitní a levné ubytování a především stálé a teplé počasí. Uvažujete, zda se v létě do Bulharska vypravit? Pokud jste se ještě nerozhodla, zda se budete věnovat slunění v některém z přímořských letovisek u Černého moře, nebo se vydáte pokořit jednu z mnoha úchvatných hor, nahlédněte do našich rad a tipů.

Bulharsko: Základní informace

  • Od 1. ledna 2007 je Bulharsko jedním z členských států EU, takže pro vstup do země postačí občanům ČR platný občanský průkaz nebo cestovní pas (dítě musí být zapsané v dokladu jednoho z rodičů nebo mít vlastní pas), pro turistické pobyty není vízum vyžadováno.
  • Na severu Bulharsko sousedí s Rumunskem, kde hranici tvoří převážně řeka Dunaj, západními sousedy je Srbsko s Makedonií a na jihu Řecko s Tureckem a východní hranici tvoří Černé moře.
  • Hlavním městem je Sofie, která leží na úpatí pohoří Vitoša, soustřeďují se zde veškerá politická, hospodářská a kulturní střediska včetně Velvyslanectví ČR v Bulharsku.
  • Měnou je bulharský lev – mezinárodní označení je BGN (100 stotinky), peníze se doporučuje měnit v oficiálních směnárnách, kde se předem ujistěte o správnosti kurzu, rozhodně nepodstupujte žádné výhodné pouliční výměny (kurz se pohybuje okolo 1 BGN = 14 CZK)! Lze využít také sítě bankomatů a výběru z platebních karet – kurz je výhodný a bankomat vás neokrade.
  • V Bulharsku je oproti České republice časový posun o jednu hodinu (+ 1 hod).

Balkánské pohoří

Bulharsko je hornatá země podélného tvaru, která se od západní hranice lehce svažuje směrem k východu, tedy k Černému moři. Je opticky rozdělena Balkánským pohořím, které pravděpodobně dalo název celému poloostrovu. Přestože se do Bulharska jezdí většinou do vyšších hor, která se rozkládají jižně od Sofie, uchvátí vás svým neobyčejně malebným vzhledem, zalesněním a přístupností. Rila a Pirin jsou velehory přibližné stejné velikosti jako Vysoké Tatry, menší jsou Rodopy, které zaujmou především svou rozlehlostí. Všechny bulharské hory nejsou vyprahlé jako tomu bývá například v Řecku, ale i zde můžeme zaznamenat problém s vodou.

Bulharská města

V bulharských městech se prolínají památky všech národů, které mají s touto zemí spojenu svou historii. Z thrácké historie jsou tu desítky objevených náhrobních mohyl u měst Kazanlak, Vraca, Mezek, Silistra, Pomorie a mnoho dalších. Naopak řecko-římskou kulturu můžete obdivovat v Sofii, Staré Zagoře, Kjustendilu, Chisarje, Vidinu a řadě osad podél Černého moře. Atmosféru První bulharské říše připomenou rozvaliny v Plisce, Preslavi a Madaře, památky z období Druhé bulharské říše jsou zachovány v podobě rozvalin paláců a chrámů na pahorcích nad Veliko Trnovem nebo kostely v Bojaně a nad Asenovgradem. Ve městech Chisarja, Kňaževo, Pančarevo a dalších se nacházejí termální lázně s balneologickými středisky, prameny jsou horké 37–100 °C a obsahují sirovodík, železo, nikl, brom, jod a další zdraví prospěšné prvky.

Od roku 1999 je Bulharsko rozděleno na 28 oblastí z nichž jen tři jsou přímořské: na severu Dobrich, na jihu Burgas a mezi nimi Varna, která je nejoblíbenější mezi českými turisty a nazývá se mořskou metropolí Bulharska.

KAFE.cz zjistilo:

Kam do Bulharska k moři

  • Mezi nejznámější přímořská letoviska patří Primorsko – poslední tři roky oáza pro české turisty (od zřízení české informační kanceláře, přes jídelníčky až po všechny nápisy v naší mateřštině).
  • Zlaté písky jsou známé plážemi s jemným zlatým pískem až 100 m široké, Balčik je pro změnu místo, které zatím neovlivnil cestovní ruch.
  • Ideální místo k rodinné rekreaci je Slunečné pobřeží, naopak Kiten je letoviskem pro milovníky zábavy a beach diskoték. A Varvara je místem, které vyhledávají lidé dychtící po nádechu přímořské jednoduchosti.

Tipy KAFE.cz: Jak se dopravit do Bulharska

Do Bulharska autem

Vzhledem ke vzdálenosti (z Prahy do Sofie cca 1400 km) můžeme cestu autem doporučit jen pro milovníky řízení na dlouhé tratě nebo v případě, že si vezete vlastní karavan nebo kola. Cena benzínu je cestou podobná jako u nás, ale ve všech zemích, kterými budete projíždět, se platí poplatky za dálnice, mýta na mostech nebo při průjezdu tunely.

Do Bulharska autobusem

Posledních několik let se dá do Bulharska cestovat pravidelnými autobusovými spoji z Prahy a Brna. I přes menší pohodlí má cesta autobusem výhodu hlavně v ceně (zpáteční jízdenka se dá pořídit za 2 590 Kč) a také v rychlosti (za 30 hodin se již koupete v moři).

Do Bulharska vlakem

Větší pohodlí a lepší zážitky z cesty si přivezete po cestě vlakem. Dvoudenní cesta v pohodlných lůžkových vozech zakončená u přímořského města Varny vás bude stát bez slev cca 5 750 Kč (základní zpáteční jízdenka), uplatnit však můžete i množstevní a další slevy.

Do Bulharska letadlem

Pohodlně a rychle (cca 2 hodiny) se můžete do Bulharska dostat pravidelnými leteckými linkami nebo využít služeb charterových společností. Dvě letiště jsou přímo v přímořských oblastech – jedno ve Varně, druhé v Burgasu. Pokud se vám podaří narazit na promo akci nebo zaváděcí ceny, můžete pořídit jednosměrnou letenku za neuvěřitelných 600 Kč, ale běžná cena zpáteční letenky se pohybuje od 7 000 Kč včetně tax a letištních příplatků.

Informace na internetu
www.bulharsko.cz
http://bulharsko.evropou.cz/
www.bulharsko.byznysweb.cz