Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Domů na Vánoce

Bent Hamer má rád epizodické vyprávění a podivné charaktery. Jeho povídkový vánoční snímek je pravým balzámem na duše předem vyděšené z kýčovitě milé atmosféry dnešních Vánoc.

Vánoční období přináší kromě dárků a několikatýdenního stresu vyváženého třemi dny klidu též množství filmů a televizních pořadů přetékajících ujišťováním, že je vše báječné, všichni lidé se mají rádi a všechny problémy přestaly existovat. Aspoň na okamžik. Novinka i u nás známého norského režiséra, vycházející z povídkové knihy Leviho Henriksena, se zcela vánočně zaměřuje na lásku v různých podobách. Ovšem jak zpracováním, tak svými protagonisty se vyhýbá vánočnímu patosu, nikoli však vánoční atmosféře. Ve většině příběhů jde o lidi na okraji společnosti či lidi osamělé, jejichž osudy asi nebudeme pravidelně sledovat v televizi při rozbalování dárků. Na to jsou moc opravdové, seversky melancholické a přitom plné humoru, který má k radostnému „hou hou hou“ dost daleko.

Bent Hamer citlivě prolíná příběhy hrdinů jednotlivých povídek, některým dá prostor jen na pár scén, k jiným se vrací ve více epizodkách, a podle tohoto načasování též dávkuje poměr černého humoru a smutku nad lidmi, kteří ani na Vánoce nepatří k zástupům šťastných. Výsledkem je milý, ale přitom skutečný vánoční film. Není v něm velký prostor pro sžití se s jednotlivými postavami, tím pádem ani pro přehnané výlevy emocí, přesto se ve zkratce dokáže dotknout podstatného. Ani epizodky, v nichž švédský ochmelka omráčí partnera své dřívější ženy lopatou, aby mohl alespoň na chvíli v santovském převleku vidět své děti, nespadají do ranku podvratných děl jako Santa je úchyl. Naopak posilují ony pasáže, v nichž se komplikované podoby lásky objevují v mnohem vážnějším duchu. Ty pak působí opravdověji a dojetí ze závěrečné polární záře tak můžeme prožívat v ryze vánočním duchu, přitom však bez pocitu trapnosti. Nikdy bych neřekl, že sousloví „milý vánoční film“ může znamenat i pochvalu, Bentu Hamerovi se podařilo přesvědčit mě o tom. Mozaika náznaků, detailů a nálad je účinnější, než patosem přetékající příběhy ve svých závěrech plné šťastných rodinek, rolniček a širokých úsměvů.


ORIGINÁLNÍ NÁZEV: Hjem til jul
INFO: Norsko/Německo/Švédsko, 2010, Komedie/Drama, 85 min.
REŽIE: Bent Hamer
HRAJÍ: Trond Fausa Aurvag, Nina Andersen-Borud, Reidar Sorensen
AUTOR: Tomáš Stejskal

HODNOCENÍ: 3,5/5

Zde si můžete přečíst další filmové recenze na serveru Houser.cz

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Největší mýty o jogurtech. Čtěte

Také často bezradně stojíte před téměř nekonečnými regály s mnoha druhy jogurtů a nevíte, po kterém sáhnout? Lépe se rozhodnete, když o nich budete…

Akční letáky