Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Dohoda o vině a trestu: Za vraždu pokuta? Kdepak

Zdroj:

Do právního řádu naší země míří horká novinka: institut dohody o vině a trestu. Okamžitě se ozvaly hlasy, které jsou ostře proti. Bohatí lidé si prý teď budou moci vykupovat beztrestnost, naditá peněženka převáží nad spravedlností! Jak se ale věci mají ve skutečnosti?

„Vedla jsem kolo po správné straně silnice, byl podvečer a už se smrákalo,“ popisuje svůj případ Anežka V. z Plzeňska (62 let, vzhledem ke stále probíhajícímu soudu jí advokát poradil nezveřejňovat jméno).

„V tom se proti mně vyřítilo auto, zachytilo za kolo a i s ním mě srazilo do příkopu. Řidič hned zastavil a moc se omlouval, že je to jeho chyba, že kolo koupí nové a tak.

Přiznáš se? Třetinu trestu ti promineme

  • Většina zemí EU institut dohody o vině a trestu v nějaké podobě má. Například ve Francii se podobně jako v českém návrhu týká skutků s tresty do pěti let, v Itálii je možné po dohodě snížit trest.
  • V Polsku se tento institut vztahuje na trestné činy se sazbou až 10 let a na Slovensku dokonce na všechny včetně vražd! Pro ilustraci: slovenské prokuratury třeba za rok 2006 uzavřely dohody s 3 250 obviněnými, z nichž soudy schválily 2 200 (67 %). Ostatní skutky byly normálně souzeny.
  • Ve Velké Británii mají odlišný právní systém: něco jako dohody zde však používají také. Uvádí se, že asi 80 až 90 % obviněných se před soudem přiznává, za což je jim zmírněna zákonná sazba zhruba o třetinu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Kam na hory: Alpy, nebo Krkonoše?

Kam na hory: Alpy, nebo Krkonoše?

Od Ježíška jste dostala novou výbavu na lyže a chcete být královnou svahů? Nebo toužíte poprvé vyrazit za zimními radovánkami s celou rodinou a…

Akční letáky